reklama

Platíme daň za úspěch, smutní Liberec. Některá esa ale udržel a chce obhájit titul

Takhle Bílí Tygři slavili titul. Obhájit ho, to bude mnohem těžší. Takhle Bílí Tygři slavili titul. Obhájit ho, to bude mnohem těžší. autor: ČTK
Hokejový mistr z Liberce přes léto bojoval, aby nahradil všechny hráčské ztráty, ale nepovedlo se mu to. Některé z klíčových mužů však udržel, a proto může myslet na obhajobu extraligového trůnu.

Praha/Liberec – Od odvracení baráže k titulu. Bílí Tygři přes minulé léto kompletně změnili tvář, a proto se nedávno mohli ponořit do bujarých oslav historického triumfu.

Extraliga: Program, výsledky, tabulky Extraliga: Program, výsledky, tabulky Prohlédněte zde

Jakmile však vyprchala euforie, zjistili, že zopakovat suverénní jízdu bude nesmírně obtížný úkol. Stačí připomenout, že posledním mužstvem, které obhájilo extraligový trůn, byla v roce 2007 pražská Sparta. Od té doby mistři často tápou.

Důvody jsou různé, ale tím hlavním bývá nepříjemné zemětřesení v kádru. Odchod opor za lepším zažili také v Liberci. "Dostali jsme se do určitých potíží při stavění nového týmu," přiznává Ctibor Jech, generální manažer Tygrů. Zároveň však nehodlá odvrátit pohled od vysoko nastavené laťky: "Nechceme měnit cíl, kterým je obhájit titul, ale jsme si vědomi, že to nebude jednoduché. Základ je, abychom se dostali do play off a postoupili minimálně do semifinále, protože z posledních čtyř má šanci na titul každý."

Bude mít Liberec dost silný kádr, aby dál kosil většinu konkurentů? Odešli Michalové Birner s Řepíkem, Petr Vampola, Jakub Valský, Martin Bakoš a Jan Výtisk. Zato osvědčených posil není tolik – Vladimír Svačina, Milan Bartovič, Mário Bližňák a Adam Jánošík.

"Hráči, kteří k nám přišli, jsou kvalitní a mají zkušenosti ze zahraničí, ale nejsme schopní plnohodnotně nahradit všechny ztráty," mrzí manažera Jecha. "Platíme daň za úspěch. Troufnu si říct, že žádný český klub není schopen dorovnávat finanční nabídky soutěží, které mají vyšší kvalitu. Tím myslím především KHL."

Nová trenérská hvězda zůstává

Podle těchto slov Liberec oslabil, přesto ho sázkové kanceláře řadí k největším adeptům na triumf. Nejspíš i proto, že udržel Filipa Pešána, trenéra a sportovního ředitele v jednom, pod jehož rukou zavládl na severu Čech nový řád plný zahraničních trendů.

Birner na SP? "Bereme to trochu i jako náš úspěch"

Místo Tomáše Hertla, kterého nepustilo San Jose, pojede na Světový pohár Michal Birner. V Liberci jsou na něj náležitě pyšní. "(V minulé sezoně) rostl měsíc od měsíce a za odměnu jel na mistrovství světa, kde hrál dominantní roli. Že teď pojede i na Světový pohár, bereme trochu i jako náš úspěch. Budeme mu držet palce," říká Ctibor Jech, generální manažer Tygrů.

"Nahrazuje nám určité ztráty a může pokračovat ve výborné práci. To je pro nás strašně důležité," míní Ctibor Jech. "Už navíc nemusí přesvědčovat hráče o svém systému, od začátku mu věří."

Někteří hokejisté, kteří vykvetli i zásluhou Pešána, teď dostanou větší porci zodpovědnosti, aby zacelili díry po odchodech opor. Zmínit lze 19letého forvarda Dominika Lakatoše a především 23letého beka Radima Šimka. Ten díky nápaditým ofenzivním manýrům vylétl až do reprezentace a v létě uvažoval o odchodu. Nakonec ale ještě rok zůstane doma, kde by měl patřit k hvězdám a dál tříbit svůj styl.

"Chce opakovat svůj výborný výkon. Myslím si, že mu to do evropského, případně světového hokeje pomůže. Není v silách Tygrů ho tady pak držet. Ani bychom to nechtěli, protože je to produkt našeho systému. Rádi bychom ho viděli v NHL," říká Jech.

Ach, ta reklama! Sparta opět má na titul, vyžehlí si u fanoušků kritizované dresy? Ach, ta reklama! Sparta opět má na titul, vyžehlí si u fanoušků kritizované dresy? Čtěte zde

Nahradit Birnera těsně před sezonou? Nemožné

Generální manažer klubu měl o prázdninách kupu starostí, ale Masarykův pohár mu přinesl i řadu pracovních radostí. Zaregistroval zvýšený zájem o permanentky v řádu stovek, utužil spolupráci se současnými sponzory a získal pár nových.

Obdivuji kluky, kteří se dokázali vrátit. Hokej je dneska někde jinde, říká Čajánek Obdivuji kluky, kteří se dokázali vrátit. Hokej je dneska někde jinde, říká Čajánek Čtěte zde

Jak ovšem podotýká: "Že by nám celková částka narostla do úplně jiných čísel, že bychom si mohli dovolit smlouvy s mimořádnými hráči, tak to určitě není."

I proto Liberci zavařil Michal Birner, loňský tahoun, který krátce před startem aktuálního ročníku odešel do ruského Čeljabinsku. Na adekvátní náhradu nejsou peníze a ani čas. "Jakmile odešel, přibyla nám vráska na čele. V tuto chvíli ho nejsme schopní nahradit. Je to nemožné, protože trh pro Evropu je uzavřený a pro naše možnosti velmi omezený," mrzí Ctibora Jecha.

Pokud spolu s Pešánem nikoho nepřivede v průběhu sezony, nezbývá mu než doufat: "Snad nám vyrostou noví lídři."

reklama