reklama

Liga mistrů stmelila Oceláře s fanoušky. Švédské kuličky už nám lezou krkem, směje se Peterek

HV71, Malmö a Brynäs. Tyto tři švédská mužstva už Oceláři v Lize mistrů vyřadili a probili se až do semifinále. Druhým zástupcem extraligy mezi nejlepší čtyřkou jsou liberečtí Bílí Tygři. HV71, Malmö a Brynäs. Tyto tři švédská mužstva už Oceláři v Lize mistrů vyřadili a probili se až do semifinále. Druhým zástupcem extraligy mezi nejlepší čtyřkou jsou liberečtí Bílí Tygři. autor: Lukáš Filipec
V hokejové Lize mistrů zbývají už jen čtyři mužstva včetně Třince a Liberce. Teoreticky bychom se mohli dočkat ryze českého finále. O postup budou hrát v lednu Oceláři proti Jyväskyle a Bílí Tygři se střetnou s Växjö. Sportovní manažer třineckého klubu Jan Peterek hovoří v rozhovoru pro Aktuálně.cz o přístupu k evropské soutěži nebo o cestách s fanoušky přímo na palubě.

Třinec - Třetí výlet do Švédska a znovu úspěšný. Třinečtí Oceláři v úterý uspěli na ledě Brynäs Gävle a stejně jako Liberec postoupili už do semifinále Ligy mistrů. Hráče doprovázela více než stovka fanoušků, kteří se mimo zimní stadion podívali také na vánoční trhy ve Stockholmu.

Sportovní manažer Ocelářů Jan Peterek si mimořádné podpory cení a jasně vidí její přínos. "Kluci teď více vnímají lidi kolem sebe. Ovlivní to jejich motivaci. Vidí, co všechno fanoušci obětují," říká bývalý útočník. Na poloprázdných švédských stadionech pak dokážou vytvořit pro tým takřka domácí atmosféru. Stalo se tak v Jönköpingu, Malmö i Gävle.

O tom, jak evropská soutěž pohltila třinecké hráče, pak svědčí vyjádření brankáře Šimona Hrubce po posledním postupu. "Bereme to prestižně, protože reprezentujeme Českou republiku. Máme tady takový svůj malý nároďák," řekl. Malý nároďák by teď rád dokráčel až na vrchol.

V semifinále Třinec narazí na přemožitele Komety, finský JYP Jyväskylä. A jedno je jisté. Pokud Oceláři projdou do finále, budou bitvu o trofej díky nejvyššímu počtu nahraných bodů hostit na vlastním ledě. Ryze českého finále bychom se v takovém případě dočkali, kdyby Liberec vyřadil Växjö.

Jak významných úspěchem je postup do semifinále Ligy mistrů?

Hodnotím to jako velký úspěch z hlediska historie Ocelářů. Jsem rád za naše fanoušky, kteří nás podporovali a podle reakcí si to i užili. Je to jen další krok, budeme se snažit dál a těšíme se do Finska.

Vyřadili jste tři švédská mužstva v řadě. Nemrzí vás, že teď půjdete na Finy? Jeden švédský klub, Växjö, ještě v soutěži je.

Bavili jsme se o tom. Už nám ty švédské kuličky lezou krkem (smích). Těšíme se na Finy.

Po 15 letech stojí v Praze nový zimák. Hvězdám, mládeži či hobby hokejistům nabízí dva ledy Po 15 letech stojí v Praze nový zimák. Hvězdám, mládeži či hobby hokejistům nabízí dva ledy Prohlédněte zde

Jako cíl jste měli stanovený postup ze skupiny. Je pro vás účast v semifinále překvapením?

Často slyším, že česká extraliga nemá takovou úroveň, ale přesto teď vychází v konfrontaci s ostatními soutěžemi velmi dobře. Jsem rád, že české týmy předvedly parádní reklamu. Kometa bojovala o postup taky, kdyby byly v semifinále tři kluby ze čtyř české, nevím co k tomu dodat. Naši soupeři hráli v plné sestavě, přistoupili k tomu všichni stejně. Mám z toho dobrý pocit a jsem rád za český hokej.

Můžete už teď mluvit o tom, že byste chtěli Ligu mistrů vyhrát?

Každý chce vyhrát, i my do toho jdeme s tím. Zápas od zápasu, střídání od střídání. Jsme zvědaví, jak to bude v semifinále vypadat.

Liga mistrů více stmelila týmy s fanoušky, kteří létají na venkovní zápasy na palubě přímo s hráči. Jaký je váš pohled na toto zjištění?

Začalo to už ve skupině, kdy si fanoušci udělali výlet autobusem do Mannheimu a Esbjergu. Zkusili jsme je oslovit, jestli by se jim líbilo cestovat přímo s A-týmem do Švédska. Chytilo se to, ozývají se samá pozitiva. Jsme za to rádi a taky hráči to vnímají. Lidé si vezmou na zápas venku volno v práci a utratí nemalý peníz, aby kluky podpořili a měli společný zážitek. Vnímal jsem, že celé letadlo letí do Švédska vyhrát a užít si to. Bylo to strašně pozitivní.

Atmosféru v Třinci chválil při osmifinále s Malmö i výkonný ředitel soutěže Martin Baumann. Jak moc vás jeho kompliment potěšil?

Viděl, co naši fanoušci předvedli v Malmö a jaký jsme tam hráli hokej. Nedalo mu to a přijel se podívat i k nám. Říkal, že to nečekal, byl nadšený z atmosféry i zázemí. Myslím, že se to rozkřiklo po celém hokejovém světě, protože nám do Třince chodí nabídky na různé kempy. Je to reklama pro Třinec a celý Moravskoslezský kraj.

Byl nadšený možná i kvůli porovnání s jinými kluby, které Ligu mistrů tak prestižně neberou. Vy věříte, že její popularita stoupne?

Všichni si to přejeme, jsou to nádherné zápasy. Utkání proti Švédům byla zábavná pro hráče, se kterými jsem se o tom bavil, a atraktivní pro fanoušky. Každá země má v hokeji svá specifika, hráči nastupují proti různým soupeřům a má to pro ně přínos. Roste jim sebevědomí.

Dřít děti jako Jágra a kopírovat Švédy? Ne! zní z nové pražské haly. Investor chystá další stadiony Dřít děti jako Jágra a kopírovat Švédy? Ne! zní z nové pražské haly. Investor chystá další stadiony Čtěte zde

Brankář Šimon Hrubec po čtvrtfinále s Brynäs mluvil o malém nároďáku, který si třinečtí hokejisté v Lize mistrů udělali. O tom, že reprezentují celou zemi. Co na to říkáte?

Tohle všechno souvisí se vším, roli v tom hrají právě fanoušci. Kluci teď více vnímají ty lidi kolem sebe, hodně to ovlivní jejich motivaci.

Může úspěch z Ligy mistrů pomoct i v extralize, kde Třinec v poslední době střídal vítězství a porážky?

Je to jiný hokej. Ale myslím, že v extralize to není špatné, a věřím, že se zápasy ke konci sezony budou zkvalitňovat. Sezona je kvůli Lize mistrů dlouhá a v některých zápasech extraligy jsme to trochu odnesli. Soupeři třeba měli více volna, ale myslím si, že se nám tohle postupně vrátí.

Dá se říct, že Liga mistrů zčásti způsobila větší počet zraněných hráčů ve vašem týmu?

Je to tak. Nějakým způsobem se to promítá. Když je hráč unavený, riziko zranění se zvyšuje. Ale máme podporu. Kluci z partnerského Frýdku-Místku se u nás rozhodně neztratili a hrají dobře. Mohli jsme si tyto hráče vyzkoušet před play-off. Víme, co od nich čekat.

Teď už se vám marodka tenčí. Povedlo se krizi zažehnat?

Nechci říkat, jestli je, nebo není zažehnána. Zranění a nemoci k hokeji patří. Můžeme říct, že se nám to dává dohromady, a třeba po dvou zápasech to může být zase jinak.

Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Češi na bronz nedosáhli, Rusové udolali německý zázrak. Projděte si výsledky a program turnaje Prohlédněte zde
reklama