Litvínov vstal během osmi minut z popela, Vary se přiblížily extralize

17. 4. 2018 20:01
Hokejisté Litvínova otočili nepříznivý vývoj utkání a porazily Duklu Jihlava 3:2. Karlovy Vary zvítězily nad Kladnem 3:0 a dál vedou barážovou tabulku.
Juraj Mikúš v barvách litvínovské Vervy.
Juraj Mikúš v barvách litvínovské Vervy. | Foto: Lukáš Filipec

Litvínov - Hokejisté Litvínova vydřeli v utkání 10. kola baráže o extraligu velmi cenné tři body, když porazili Jihlavu 3:2. Severočeši otevřeli skóre, pak ale až do začátku 53. minuty prohrávali 1:2.

Duel otočili Juraj Mikúš a František Gerhát, který dovršil obrat v čase 55:27. Severočeši se dvě kola před koncem posunuli ze dna tabulky na druhé místo, které zajišťuje extraligu, za vedoucí Karlovy Vary. Na Duklu a Kladno mají k dobru dva body.

Litvínov nastoupil do utkání s obráncem Douderou na levém křídle čtvrté formace, přestože byl na soupisce napsaný útočník Doležal. První šanci si vytvořili hosté: Čachotský našel křížným pasem Zemana, ten trefil pouze boční síť.

V páté minutě se ukázala dvojice Lukeš, Hübl, gólman Kořenář byl ale pozorný. O chvíli později Baránek vypálil od modré, Kořenář jeho střelu vyrazil, stejně si sice počínal i při druhé střele, tentokrát ovšem puk vyrazil pouze k Černému a ten z dorážky otevřel skóre.

Domácí byli v tlaku, Gula vybídl střílenou přihrávkou opět Černého, tentokrát puk těsně minul levou tyčku. V další šanci se ocitl Jánský a po něm i Hübl, Kořenář svůj tým podržel. Na druhé straně ve 12. minutě mohl z rychlého protiútoku vyrovnat Zeman, trefil ale jen pravou tyč. V závěru třetiny si hosté vypracovali několik slibných příležitostí a jedna z nich se také ujala, když v 19. minutě vyrovnal v přesilové hře Skořepa.

Vyrovnávací branka jihlavský tým nakopla a ve druhé části bylo hostů plné hřiště. V 28. minutě vystřelil Seman přes obránce, kotouč propadl Kantorovi mezi betony a hosté rázem otočili vývoj utkání.

Domácí byli jako opaření. Další šanci měl Rys, po něm i Suchánek, jenže Kantor tentokrát předvedl dva výtečné zákroky. Litvínov se oklepal až po polovině utkání, Gerhát ve vyložené šanci nedokázal z mezikruží trefit přesně. A když vyrovnání nepřišlo ani z obrovského závaru, šlo se do kabin za stavu 1:2.

Domácí vlétli do třetí části s cílem zvrátit nepříznivý stav, ale proti byl výtečný Kořenář, který zlikvidoval jak šanci Jánského, tak obránců Sörvika i Skleničky. Domácí svůj tlak stupňovali a nakonec se dočkali v 53. minutě vyrovnání, když Mikúš z otočky napálil puk na branku a ten po šťastném odrazu doklouzal za brankovou čáru.

V 56. minutě přišla vítězná trefa v podání Gerháta, který pohotově dorazil kotouč do branky a diváci byli u vytržení. Hostům v závěru nepomohlo ani odvolání brankáře, ani hra v šesti proti čtyřem, při níž stáli při domácích všichni svatí a se štěstím tři body uhájili.

Vary jsou blízko extralize

Hokejisté Karlových Varů porazili v 10. kole baráže o extraligu Kladno 3:0 a po páté výhře v řadě jsou blízko návratu do nejvyšší soutěže. Na kontě mají aktuálně 19 bodů a k definitivní jistotě postupu potřebují získat ještě bod.

Energie začala ve velkém stylu a do první velké šance se dostal již po dvanácti sekundách Flek, Cikánka v kladenské brance ale nepřekonal. Skóre nedokázal otevřít ani v další gólové příležitosti Gríger ve 3. minutě.

Hosté se v KV aréně připomněli až v 8. minutě, Závorka si však s dorážkou Kloze poradil. Machačovi poté v zakončení zabránil jeden z domácích hráčů.

V 11. minutě se domácí již dostali do vedení, Skuhravého přihrávku proměnil v první gól Vachovec. Karlovarský kapitán byl následně vyloučen, Rytíři však úvodní přesilovou hru nevyužili a nepotrestali ani pozdější trest Balána.

Vstup do druhé třetiny poznamenala sérii kladenských vyloučení, Západočeši se ale nedokázali prosadit ani při 61 sekund dlouhé výhodě pět na tři. V polovině utkání se však domácí přece jen gólu dočkali, poté co Cikánka prostřelil Kohout. Další branku mohly Karlovy Vary přidat po přečíslení tři na jednoho, Stloukal ale z dorážky nemířil přesně.

Kladno ale nerezignovalo a snažilo se odvrátit třetí prohru v řadě. Závorka si však poradil se střelou Lenďáka a ustál i závary v závěru prostřední dvacetiminutovky, kdy byli blízko gólu Redlich a Kružík.

Zvýšenou aktivitu hostů nezastavila ani přestávka, Rytíři ale dokazovali, že není náhoda, že jsou nejméně produktivním týmem v baráži. Místo snížení tak z rychlého protiútoku sami inkasovali, akci Fleka dokončil Balán.

V 50. minutě navíc dostal pětiminutový trest za faul na Grígera hostující Štich a šance Kladna na bodový zisk ještě více klesla. Domácí dlouhou výhodu nevyužili, ale zápas bez problémů dovedli do vítězného konce.

10. kolo baráže o hokejovou extraligu:

HC Verva Litvínov - HC Dukla Jihlava 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 6. J. Černý (Baránek, Gula), 53. J. Mikúš (Sörvik, M. Hanzl), 56. Gerhát (Sörvik, Iberer) - 19. Skořepa (P. Straka, Suchánek), 28. F. Seman (D. Čermák, Kořenář). Rozhodčí: Pešina, Šír - Brejcha, Pešek. Vyloučení: 4:3, navíc Frolo (Litvínov) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4642.

Litvínov: Kantor - Sörvik, Baránek, Gula, Frolo, Z. Sklenička, Iberer - M. Hanzl, J. Mikúš, J. Černý - Jánský, V. Hübl, F. Lukeš - Řehoř, Gerhát, Trávníček - Matoušek, Válek, L. Doudera. Trenéři: Šlégr, Weissmann, Skuhrovec a D. Stránský.

Jihlava: Kořenář - De la Rose, Suchánek, Stříteský, J. Zdráhal, Šidlík, Váňa, Půža - P. Straka, Skořepa, Diviš - Čachotský, A. Zeman, Anděl - D. Čermák, R. Hubáček, Seman - Rys, M. Hlinka, Půža. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

HC Energie Karlovy Vary - Rytíři Kladno 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Vachovec (Skuhravý), 30. Kohout (Gríger, O. Beránek), 47. Balán (Flek). Rozhodčí: Hradil, Kikka - Gebauer, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4, navíc Štich (Kladno) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 5502 (vyprodáno).

Karlovy Vary: Závorka - Podlipnik, Šafář, Plutnar, M. Rohan, Kovačevič, Krejčí, A. Rulík - Flek, Balán, T. Rachůnek - Kohout, Gríger, Beránek - Šik, Skuhravý, Vachovec - Vrdlovec, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Kladno: Cikánek - Štich, Zelinger, Svedlund, Repe, Lenďák, Kehar, od 37. Matula - Kružík, T. Kaut, Redlich - Tůma, Kubík, Kloz - Zikmund, Machač, M. Hořava ml. - Pekr, Přikryl, Strnad. Trenéři: M. Hořava st. a Patera.