reklama

Lotyšské hvězdy musely ve Zlíně na kobereček, říká Hosták. A Chytilovi přeju, aby se chytil

Martina Hostáka, zlínského generálního manažera, potěšily zlepšené výkony Beranů v posledních zápasech. Zlín podle něho nerozjel sezonu špatně. Martina Hostáka, zlínského generálního manažera, potěšily zlepšené výkony Beranů v posledních zápasech. Zlín podle něho nerozjel sezonu špatně. autor: ČTK
Hokejisté Zlína o víkendu poprvé od prvního kola Tipsport extraligy zvítězili, a to rovnou dvakrát v řadě. Situace v klubu generálního manažera Martina Hostáka je hned o trochu veselejší, ale Zlínští zůstávají při zemi. "Neřešíme žádnou krizi, ale čeká nás spoustu práce," tvrdí bývalý hokejista a také televizní expert, jenž působí ve Zlíně první sezonu. Po sérii porážek si zlínské vedení pozvalo na kobereček zlobivé lotyšské bratry, Robertse a Rihardse Bukartsovy, a zdá se, že se dvojici podařilo umravnit. "Ti kluci vědí, proč tady jsou," ujišťuje Hosták.

Zlín - Přišel do neznámého prostředí, do klubu, jehož výsledky v posledních letech upadají a který postrádá silné sponzorské zázemí. Bývalý televizní expert a spolukomentátor Martin Hosták výzvu přijal a snaží se hokeji ve Zlíně pomoct. Od června pracuje ve funkci generálního manažera Beranů a stihl toho spoustu vyřešit. Naposled třeba nedisciplinovanost lotyšských opor.

Zlín doma ještě neskóroval. Navíc musí krotit horlivé bratry Bukartsovy Zlín doma ještě neskóroval. Navíc musí krotit horlivé bratry Bukartsovy Čtěte zde

Pohovor přinesl pozitivní změnu

Zlín vstoupil do sezony překvapivým vítězstvím ve Vítkovicích, ale pak přišla řada čtyř porážek. Doma proti Pardubicím a Kometě ševci dokonce neskórovali. Řešilo se především chování lotyšských bratrů Robertse a Rihardse Bukartsových, od jejichž sourozenecké spolupráce si Zlín sliboval mnohé. Jen ne rvačky, osobní tresty a nulovou střeleckou potenci.

Po prohře v Jihlavě si vedení Beranů pozvalo dvojici na pohovor. "Ti kluci vědí, proč jsou tady. Pokud budeme pracovat jako jeden tým, nakonec se to projeví. Mohou mít formu, anebo ji mít nemusí, ale tohle je důležité," naznačuje Hosták smysl rozmluvy. Konkrétnosti však prozrazovat nechtěl. "Nezlobte se, ale nechci obsah rozhovoru více rozebírat," odmítá bývalý hráč Philadelphie a trojnásobný účastník mistrovství světa.

Ať už lotyšská dvojka slyšela cokoliv, vypadá to, že poslechla. Na výhrách s Litvínovem a Olomoucí se Roberts podílel třemi brankami, Rihards přidal jeden zásah. "Roberts nejenže dal góly, ale hrál ve všech směrech výborně. Rihards neměl tolik prostoru, dokázal ale splnit to, co po něm trenéři chtěli," chválí Hosták. Roberts kvůli rvačce, v níž bránil mladšího bratra, nedohrál zápas s Kometou, Rihards dostal v Jihlavě desítku za protesty. K tomu přidejme množství menších trestů.

Po pohovoru s vedením se už na trestné lavici ve dvou zápasech neobjevil ani jeden z nich. "Daleko více se staráme o hru, a ne o rozhodčí. To je největší plus uplynulého víkendu," vztahuje Hosták problém disciplíny k celému mužstvu. "I kdybychom v Olomouci prohráli, herně tam zlepšení určitě bylo. Je na čem pracovat, té práce je spoustu, ale máme sedm bodů a držíme se v určitých patrech tabulky. Mohlo to být lepší, ale neřeším žádnou krizi nebo nejsem otrávený," podotýká.

Z televizního experta se stal hokejový bafuňář. Pořád říkají, že jsem blázen, směje se Hosták Z televizního experta se stal hokejový bafuňář. Pořád říkají, že jsem blázen, směje se Hosták Čtěte zde

Pochvala pro třetího Lotyše

Roberts Bukarts hraje v Baťově městě již třetí sezonu, přičemž v té uplynulé byl s bilancí 19+18 nejproduktivnějším hráčem mužstva. "Robertse už zná celá liga, víme, jaký má potenciál. Něco už tady dokázal a má zcela jinou pozici než jeho bratr," hlásí Hosták. V létě přišel do týmu ze zámořské juniorky o pět let mladší Rihards. "Viděl jsem ho hrát a vím, co umí. Věřím, že to naplno předvede. Je dobrý hokejista, ale pozici si musí teprve vybudovat," vysvětluje zlínský GM.

Hosták v rozhovoru před sezonou odmítl cestu levných zahraničních hráčů a pohled na zlínský kádr jeho slova jasně vykresluje. Houšť českých vlajek porušuje akorát Slovák Illo a lotyšská enkláva, kterou vedle Bukartsů tvoří ještě zadák Ralfs Freibergs.

"Toho lze jenom chválit. Hraje velice poctivě dozadu, ale dokáže předvést i kreativní věci. Po zranění Davida Noska je to náš nejlepší obránce, a podle toho dostává logicky spoustu prostoru na ledě. Panuje s ním velká spokojenost," libuje si 62. muž draftu z roku 1987.

Český hokej potřebuje, aby Chytil uspěl

Zajímavá osobnost odešla Zlínu před nedávnem do zámoří, aby na přípravném kempu New Yorku Rangers naplno rozbalila své umění. Čerstvě osmnáctiletý Filip Chytil rozhodl v prodloužení přípravné utkání Rangers proti New Jersey a v dalším zápase s Islanders si připsal bod za asistenci. "Byla by paráda, kdyby po dlouhé době osmnáctiletý český hráč dokázal naskočit rovnou do NHL. Náš hokej by to moc potřeboval. Držme mu palce," vybízí Hosták.

Napadl rozhodčího, naháněl spoluhráče. Nyní Orct hledá v Litvínově Francouzova nástupce Napadl rozhodčího, naháněl spoluhráče. Nyní Orct hledá v Litvínově Francouzova nástupce Čtěte zde

Návratem do Zlína by sice mladík Hostáka potěšil, ale smíšené pocity z jeho skvělých výkonů v Americe rozhodně nemá. "Přeju si, aby se Filip Chytil za oceánem chytil," směje se zlínský GM. "Situaci monitorujeme a pořád vidím šanci na jeho návrat reálně. V zámoří to není tak, že vám se vám povede jeden dva zápasy a hned vás postaví jako hvězdu. Když ale Filip kvůli zranění měsíc nehrál a teď předvádí takové výkony, je to úžasné," přemítá bývalý expert České televize.

Práce v televizi Hostákovi zatím nechybí

Hokejoví fanoušci měli Hostáka dosud pevně spjatého s přímými přenosy ať už z extraligy, či reprezentačních zápasů. Při současném zlínském poslání však musel od práce spolukomentátora a televizního experta pochopitelně upustit. "Musím říct, že jsem v takovém kolotoči a ani nevím, který zápas je zrovna v televizi. Nechybí mi to, zatím jsem na to ani nepomyslel," usmívá se devětačtyřicetiletý Hosták.

"Jsem v zápřahu, chceme zvednout zlínský hokej a máme spoustu práce. Lidé, kteří se tady pohybují kolem hokeje, jsou pozitivní a snaží se mi pomoct. Mám dobrou pozici a můžu se spolehnout na jejich pomoc," pochvaluje si bývalý hokejista, jenž končil kariéru ve Švédsku. "Na novou práci jsem si musel zvyknout hodně rychle. Hledáme cestu, jak pozvednout klub," dodává rodák z Hradce Králové.

Právě proti týmu z východních Čech nastoupí Zlín v následujícím pátečním kole. Hosták ale souboj proti rodnému městu a mateřskému klubu speciálně nebere. "Těším se jako na každý jiný zápas. Už se nechci dívat dozadu, teď se musíme soustředit na nejbližší utkání." Neřeší ani slabší začátek ročník v podání lvů. "Upřímně řečeno, ani jsem neviděl Hradec hrát, to řeší trenéři. Vím, že nemají moc bodů, ale nic víc," uzavírá vítěz extraligy z roku 1990.

Galerie: Za Sportovce kandiduje například bývalý trenér Sparty, Hniličku zase přivábil Babiš Galerie: Za Sportovce kandiduje například bývalý trenér Sparty, Hniličku zase přivábil Babiš Prohlédněte zde
reklama