Růžička už vede produktivitu extraligy. Po "Špenátově" akci si ale připadal jako žáček

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
30. 11. 2017 12:40
Martin Růžička přispěl k vítězství Třince na ledě Brna dvěma zásahy a vyšvihl se do čela kanadského bodování před Tomáše Mertla z Plzně. Ve druhé třetině kanonýr Ocelářů vyrovnával na 1:1, v poslední minutě pak za stavu 2:2 strhl cenné vítězství na stranu Třince. Po zápase Růžička uznal, že si Kometa tak krutý konec nezasloužila, protože si vytvořila mnohem více šancí.
Martin Růžička sestřelil Kometu dvěma góly a poskočil do čela bodování.
Martin Růžička sestřelil Kometu dvěma góly a poskočil do čela bodování. | Foto: Milan Kammermayer

Brno - V minulé sezoně utlumil Martina Růžičku opakovaný otřes mozku, v té aktuální prožívá třinecký útočník parádní ročník a znovu střílí jeden gól za druhým. Při středečním vítězství Ocelářů 3:2 v Brně hrál zásadní roli, o výsledek se zasadil dvěma brankami. Tu vítěznou vstřelil 46 sekund před koncem.

Po 25 zápasech má mistr světa z roku 2010 na kontě sedmnáct branek a patnáct asistencí, v kanadském bodování extraligy se posunul o bod před plzeňského Tomáše Mertla. Na ledě Komety zároveň vstřelil 170. a 171. gól v barvách Třince, kde se stal třetím nejlepším střelcem v historii.

Co se týče celkového počtu branek v extralize, v ní načal Růžička už třetí stovku. V Brně nejprve ve druhé třetině vyrovnal v signalizované výhodě na 1:1 a v poslední minutě třetí části zvrátil utkání na stranu Ocelářů. Vložil hůl do střílené přihrávky od Marcinka a protlačil puk za Čiliaka.

Před závěrečným dějstvím jste prohrávali. Čím se vám povedlo utkání otočit?

Po druhé třetině jsme si něco řekli, protože to bylo pro nás v uvozovkách katastrofální. Ale dopadlo to dobře, jsme rádi. Z Brna se nevozí body lehce, Kometa je kvalitní tým.

Minule jste nastřílel Brnu hattrick, teď dvě branky. Je to náhoda, anebo se proti Kometě více vyhecujete?

Je fakt, že mi to proti Brnu padá, asi se mi proti němu hraje dobře. Ale snažím se hrát pořád stejně, ať je to Brno, Pardubice, nebo kdokoliv jiný.

Rozhodl jste v úplném závěru. Je takový gól z poslední minuty sladší?

Určitě. To už byl takový hřebík. Brno si to snad ani nezasloužilo.

Byl jste ovšem i u gólu Komety na 2:1, který jste inkasovali v oslabení. Dala se ta situace řešit nějak jinak?

To byla moje hrubá chyba. To se dělá v žácích. Vůbec jsem nečekal, že to Špenát (Martin Erat) ještě takhle uleje na Zaťu (Martin Zaťovič). Když jsem viděl, že se Špenát natlačil před branku, měl jsem si pohlídat prostor za sebou.

Vstřelil jste 200. a 201. branku v extralize, v Třinci jste se 171 góly třetím nejlepším střelcem historie. Co to pro vás znamená?

Je samozřejmé hezké něco takového slyšet. Je za tím hodně práce a píle, ale i spoustu jiných věcí, hlavně spoluhráči. Cením si toho.

Hráči Třince byli často na trestné lavici, celkem 24 trestných minut. Pamatujete poslední výhru s tak vysokým počtem trestů?

Asi ani ne. Těch vyloučení bylo dost, byla tam i nějaká desítka. Taky z tohohle pohledu si toho vítězství ceníme a jsme rádi, že jsme to urvali.

Nabádali vás trenéři po druhé třetině, abyste si na fauly dali pozor?

Samozřejmě, řekli jsme si něco i k tomu. Faulů máme dost, a navíc má Brno na přesilovku hráče jako Erat nebo Zaťovič. Umí si to dát, museli jsme to do třetí třetiny trochu limitovat.