reklama

Místo signálů si hráči kontrolují dresy. Učíme se pravidla a trápí nás koncovka, uznal Olesz

Ani gól Rostislava Olesze (na snímku) nezabránil druhé porážce Vítkovice proti Třinci. Ani gól Rostislava Olesze (na snímku) nezabránil druhé porážce Vítkovice proti Třinci. autor: Lukáš Filipec
Vítkovice prohrály v letní přípravě potřetí za sebou a vstřelily v těchto třech zápasech pouze dvě branky. Dvě poslední prohry navíc přišly v duelech proti úhlavnímu rivalovi z Třince. Přesto našel kapitán Rostislav Olesz také pozitivní úkaz. "Zvykáme si na změny v pravidlech, abychom byli připraveni," poznamenal.

Třinec - Hokejisté Vítkovic neuspěli ani v druhém ocelářském derby proti Třinci a prohráli na jeho ledě 1:3. Na rozdíl od úterního domácího utkání (0:3) vstřelili Ocelářům alespoň jednu branku a s herním projevem mohli být částečně spokojeni. Jenže jediný gól na dvě utkání? To je málo.

Třinečtí přehráli rivala v obou zápasech efektivní útočnou hrou. "To je ten rozdíl mezi námi a mužstvy jako Třinec. Jsou šikovní před brankou. Když jim nabídnete šanci, promění ji. Viz první gól a skvělá orientace tečujícího hráče," pochválil vítkovický trenér Jakub Petr trefu Michala Kovařčíka.

Na gól mladšího bratra navázal na startu druhé části Ondřej Kovařčík a Vítkovice vrátil do hry v 37. minutě využitou přesilovkou Rostislav Olesz. "Hráli jsme agresivně, za to musím hráče pochválit, ale asi neobjevím Ameriku, když řeknu, že se trápíme v koncovce," pokračoval Petr.

"Od top týmů se v zakončení ještě máme co učit, ale nechci v této fázi přípravy negativní," dodal vítkovický kouč. Oleszova branka přišla po 154 minutách a 44 sekundách střeleckého trápení Ostravanů, jež se táhlo už od utkání ve Vsetíně (1:2). Předtím Vítkovice zdolaly Havířov a Slovan.

Ve druhém utkání proti Třinci už Petr nasadil formaci s Tyborem, Dejem a Romanem, která v úterý nehrála, a vynechal pouze Baranku, Mahboda a Květoně. To Oceláři nechali odpočívat více opor, do odvetného střetnutí nenaskočili Krajíček, Bukarts, Martin Růžička, Marcinko ani Adamský.

Trest za Tlačilovu fintu, užší brankoviště i zcela nový faul. Hokej mění pravidla Trest za Tlačilovu fintu, užší brankoviště i zcela nový faul. Hokej mění pravidla Prohlédněte zde

Hokejisté přijímají úpravy pravidel různě

Vedle herní praxe trénují hokejová mužstva od tohoto týdne ještě nová pravidla IIHF. A není to nic lehkého. "Učíme se je, těžké je to pro všechny včetně rozhodčích. Hru to ovlivňuje. Hráč jede na buly, někdo mu třeba říká signál a on si kontroluje, jestli má správně dres," všiml si Olesz.

Hráči musí mít dres přetažený přes kalhoty a upevněný upínacími pásky. A přestože v Třinci rozhodčí trest za porušení tohoto pravidla neuplatnili, upozorňovali hráče, ať si dávají pozor. "Davidovi Ciencialovi to vytýkali dokonce v průběhu hry," zaznamenal třinecký Ondřej Kovařčík.

"Zdá se mi to zvláštní. Když jede hráč ze střídačky, beru, že by měl mít dres v pořádku. Ale jak si ho má upravovat ve hře?" dodal Kovařčík. "Ta pravidla upravovali odborníci a lidé, kteří hokej hráli nebo studovali. Je třeba si dávat pozor a člověk si na to časem zvykne," uznal Olesz.

Vítkovickému kapitánovi se líbí užší brankoviště a doufá, že ostatní úpravy hokej spíše zrychlí, než zpomalí. "Nesmí se z toho stát florbal nebo basketbal. Lidé chtějí vidět rychlou a tvrdou hru," podotkl bývalý reprezentační útočník a majitel 365 startů v NHL.

Extraliga se rozjede za necelý měsíc a pravidla budou platit naostro. "Já si to dokážu představit na různých stadionech v republice, co se bude dít," usmál se Olesz. "Rozhodčí to budou mít těžké, ale když budou na pravidla dbát od první do poslední minuty, nemám nic proti," doplnil.

Nová pravidla udělala z pikantního derby mezi Kometou a Orly frašku Nová pravidla udělala z pikantního derby mezi Kometou a Orly frašku Čtěte zde

Vítkovice se v pátek na domácím ledě utkají se Soči a Olesz ví, že musí nutně zlepšit koncovku. "Ta nás teď trápí. Po dobrých rotacích v pásmu nejsme schopni dát gól. Je to příprava, ale chceme vyhrávat, ne si pouze zkoušet dílčí aspekty hry," zlobil se ostravský kapitán.

Třinecké objevy z loňské sezony v reprezentaci

Zato Třinec po porážce na nájezdy v Olomouci z minulého týdne dvakrát zvítězil a Soči přivítá v sobotu. "Těší nás, že jsme v derby uspěli. Je to pikantnější i v přípravě. Přišlo spoustu diváků, atmosféra byla báječná," pochvaloval si střelec druhého třineckého gólu.

Ondřej Kovařčík byl i s bratrem Michalem a Davidem Ciencialou poprvé nominován do reprezentace, na tréninkový kemp do Přerova. "Je to pro mě pocta a obrovská motivace do práce. Chci dokázat, že mě trenér nevybral náhodou," poznamenal třiadvacetiletý útočník.

Zmíněné třinecké trio doplní v národním týmu ještě obránce David Musil, z Vítkovic dostali pozvánku Patrik Bartošák, Marek Hrbas, Jakub Lev a nováček Daniel Kurovský. "Loňská sezona se povedla, ale teď se začíná od nuly a o místo musím bojovat i tady v Třinci," řekl Kovařčík.

Po zápase proti Soči čeká Oceláře poslední přípravný duel s Trenčínem a na konci srpna již rozehrají Ligu mistrů. Vítkovičtí hráči vyzvou Porubu, Miškovec z Maďarska, Poprad a v generálce na extraligu Trenčín.

Foto: Polibky a radost s fanoušky. Vrána v Praze ukázal Stanley Cup a ocenil trenéra z mládí Foto: Polibky a radost s fanoušky. Vrána v Praze ukázal Stanley Cup a ocenil trenéra z mládí Prohlédněte zde
reklama