Olomouc se proti Plzni ujala vedení, Kometa pokračuje v play off v dokonalé jízdě

Aktualizováno 22. 3. 2019 21:54
Olomouc porazila ve třetím zápase čtvrtfinále play off extraligy Plzeň 3:2 v prodloužení a v sérii vede 2:1. Dramatickou bitvu rozhodl v 79. minutě útočník Aleš Jergl. Kometa zvítězila nad Hradcem i potřetí a vybojovala si postupový mečbol. Výhru 2:1 zajistil dvěma góly Peter Mueller.
Hokejisté Olomouce budou v sobotu proti Plzni sahat po sériovém mečbolu.
Hokejisté Olomouce budou v sobotu proti Plzni sahat po sériovém mečbolu. | Foto: ČTK

Hanákům se ideálně vydařil vstup do utkání. Již po 51 sekundách se prosadil obránce Galvas, který si najel před brankáře Frodla a šikovně zakončil.

Hosté se po pár minutách oklepali a tlačili se před Konráda, slovenského brankáře ve službách Olomouce ale překonat nedokázali. Ve slibných šancích se neprosadili Eberle, Dujsík nebo Indrák.

Ve druhé třetině si nadějné příležitosti vypracovali i domácí, ani jim se však v koncovce nedařilo. Frodla nepřelstili Burian či Holec.

Hned dvakrát se skóre změnilo v závěrečné minutě druhé dvacetiminutovky. Konrád nejprve v plzeňské přesilovce zlikvidoval několik "tutovek" hostů a z rychlého protiútoku se po Irglově akci prosadil Strapáč. Jeho gól musel potvrdit videorozhodčí, protože domácí útočník při zakončení atakoval gólmana a posunul brankovou konstrukci.

Západočechům se ale podařilo bleskově odpovědět. V pokračující početní výhodě snížil po Kracíkově přihrávce Němec, který skóroval v čase 39:57.

Ve třetí třetině byli blízko gólu hráči obou celků, střelecky aktivnější byli domácí. Frodl ale svůj tým několikrát podržel a Indrák po samostatné akci v 56. minutě vyrovnal.

V prodloužení hosté zvýšili aktivitu, v přesilovce ale mohli rozhodnout domácí. Po dalších nevyužitých šancích se hrdinou zápasu stal Jergl, který využil Ostřížkovu přihrávku a v čase 78:25 rozhodl. Olomouc tak uspěla i ve druhém prodloužení ve čtvrtfinálové sérii.

Úřadující mistr vede v sérii 3:0 a o postupu do semifinále může rozhodnout v sobotním zápase, který se hraje opět v Brně od 19 hodin.

Domácí nastoupili v totožné sestavě jako v předchozích duelech na východě Čech, v brance Mountfieldu nahradil Pavelka Maxwella a v centru prvního útoku hrál místo zraněného Koukala Rákos.

Úvodní minuty ale byly velmi opatrné, na obou celcích byla patrná snaha nedostat gól. Příležitostí ke skórování nebylo příliš ani na jedné straně. Čiliak se nejvíce zapotil při střele Zámorského a následné dorážce Smoleňáka, Pavelka se na druhé straně musel mít nejvíce na pozoru při Eratově pokusu po ideálním přihrávce od Orsavy.

Kometa v Hradci oslňovala hlavně v přesilovkách a v početní převaze udeřila i na začátku druhé třetiny. Nacvičenou rychlou kombinaci první formace uklidil za Pavelkova záda bez přípravy Mueller, který dal třetí gól v sérii.

Hradec i ve třetím čtvrtfinále prohrával a musel směrem dopředu přidat. Miškář nejprve trefil tyč, aby pak hosté zužitkovali jednu z mála chyb domácí defenzívy. Štencelovu rozehrávku zachytil ještě v útočném pásmu Nedvídek, poslal puk na Kukumberga, který překonal Čiliaka.

Zápas od té chvíle nabídl mnohem atraktivnější podívanou, v níž měli blíže ke druhé brance hosté. Smoleňák trefil ovšem jen tyč. V závěru druhé třetiny prokázal smysl pro fair play domácí kapitán Čermák, když se přiznal sudímu, že vlastního spoluráče podrazil on a nikoliv hradecký hráč, který tak nemusel na trestnou lavici.

Na začátku třetího dějství se do vyložené šance dostali Orsava s Eratem, ale před Pavelkou jim nevyšla kombinace a druhý gól Komety se tak nezrodil. Vyrovnaná partie pokračovala i v dalším průběhu, útočné akce se střídaly na obou stranách, ale žádná z nich nenesla punc vyložené šance.

Ta přišla až v 54. minutě, kdy Filip Pavlík fauloval Erata a nařízené trestné střílení suverénně proměnil Mueller.

Hradec vrhl všechny síly do útoku, Pavelku odvolal už tři minuty před koncem. Brno třikrát zkoušelo trefit prázdnou branku, ale neuspělo. Čiliak ale druhý gól nepustil a Kometa duel vyhrála.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 1. J. Galvas (Burian), 40. Strapáč (Irgl), 79. Jergl (Ostřížek) - 40. V. Němec (Kracík), 56. Indrák. Rozhodčí: A. Jeřábek, Lacina - Komárek, D. Klouček. Vyloučení: 2:2, navíc Allen (Plzeň) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5500 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, J. Galvas, Ondrušek, Dujsík, Švrček - Jergl, J. Knotek, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, Nahodil, Laš - Holec, Kolouch, J. Káňa. Trenéři: Tomajko a Moták.

Plzeň: D. Frodl - N. Jones, Moravčík, Čerešňák, Allen, Vráblík, Pulpán - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Indrák, Kracík, V. Němec - Stach, Preisinger, V. Nedorost. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Mueller (Zaťovič, P. Holík), 54. Muller z trestného střílení - 29. Kukumberg (Nedvídek). Rozhodčí: Hodek, Pražák - Hynek, Špůr. Vyloučení: 4:4, navíc Štencel - Zámorský oba 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Stav série: 3:0.

Brno: Čiliak - O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Z. Michálek, Bartejs, Malec - Mueller, P. Holík, Zaťovič - M. Erat, J. Hruška, Orsava - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Köhler, Kusko, Mallet. Trenéři: L. Zábranský, Horáček a Pokorný.

Hradec Králové: J. Pavelka - Zámorský, Linhart, Nedomlel, Cibulskis, F. Pavlík, Graňák, Štindl - Smoleňák, Rákos, M. Chalupa - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Paulovič, Bičevskis, Miškář - Vopelka, Kukumberg, Nedvídek. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.