Parádní lapačka a bystrý reflex. Čiliak podržel Kometu, gratuloval mu také sparťan Aittokallio

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
27. 9. 2017 6:04
Marek Čiliak byl při tažení Komety za titulem v loňské sezoně nejlepším hráčem play-off a proti Spartě se vytáhl také teď. Pochytal třiatřicet střel sparťanů, mezi kterými vynikly dva zákroky proti Jiřímu Černochovi. Ve druhé třetině zastavil slovenský brankář puk parádním semaforem a v komerční přestávce mu gratuloval i protějšek Sami Aittokallio. "Řekl mi, že to byl dobrý zákrok, ale mezi brankáři je to docela běžné," tvrdil Čiliak. Ve třetí části zastavil Černocha znovu, i když měl trochu štěstí, že se puk zastavil těsně před brankovou čárou.
Marek Čiliak zastavil proti Spartě třiatřicet střel soupeře, a hlavně dvě gólové šance Jiřího Černocha. | Foto: Lukáš Caha

Brno - Kometa porazila Spartu popáté v řadě a po dohrávce šestého kola Tipsport extraligy se vrátila mezi nejlepší mužstva. Vítězství 2:1 se ale vůbec nerodilo lehce a velký podíl na tříbodovém zisku má brankář Marek Čiliak. "Zápas jsem si užíval, byl jsem vytížený, a to je vždycky super," říkal spokojeně rodák ze Zvolena. Při gólu Smejkala měl trochu smůlu, ale poté už jen zářil.

Ve druhé třetině ujeli sparťané do přečíslení, Čiliak máchl lapačkou proti Jiřímu Černochovi a nadšeni diváci vyskočili s rukama nad hlavou. V komerční pauze se míjel s Aittokalliem, který brněnského brankáře za zákrok pochválila. "Taková gesta jsou docela běžná," vysvětloval gólman, jenž přiváděl sparťany k šílenství i ve čtvrtfinále loňského ročníku.

Ve třetí části už Kometa hru kontrolovala s výjimkou jedné situace. Černoch se protáhl po pravém křídle a zasouval puk pod Čiliaka. Ten ale v pravý čas zalehl před brankovou čáru a s trochou štěstí neinkasoval na 2:2. "Myslel jsem, že mám puk někde pod sebou. Automaticky jsem si lehl a snažil se spojit ruce s tyčkami. Naštěstí to vyšlo," oddechl si Čiliak a označil tuto situaci za rozhodující.

Marku, jak jste si užil utkání proti Spartě?

Byl to vynikající zápas. Musím vyzdvihnout atmosféru, vyhráli jsme, já jsem byl vytížený. Užíval jsem si to, takže dobrý zápas po všech stránkách.

Dlouho jste prohrávali, ale nakonec jste i díky vašim zákrokům utkání otočili. Který zákrok to zlomil, který byl nejdůležitější?

Asi ten ve třetí třetině, kdy zůstal puk ležet u tyčky. Kdyby z toho padl gól, tak by to zase vypadalo jinak. Myslel jsem, že je puk někde za mnou, takže jsem si lehl a naštěstí zůstal před čarou, někde pod hlavou.

Leháte si automaticky tak, abyste byl rukama na tyčkách?

Nejprve jsem si myslel, že mám puk pod betonem nebo někde pod sebou. Ale nevěděl jsem, kde je, tak jsem si automaticky lehl a ano, snažil jsem se spojit tyčky rukama, abych to nějak pokryl.

Zákrok lapačkou ve druhé třetině byl také povedený…

Sparťané ujeli do přečíslení dva na jednoho, útočník to střílel z první a já jsem si tak trochu myslel, že to bude dávat do protipohybu. Měl jsem tam lapačku připravenou.

V komerční přestávce tam potom údajně proběhla nějaká komunikace mezi vámi a Aittokalliem. Můžete k tomu něco říct?

Nejspíš mi gratuloval. Říkal, že to byl pěkný zákrok, dobrý "save". Taková gesta jsou ale běžná. Samozřejmě je tam hecování, ale i když se někomu něco podaří a v komerční pauze jedeme proti sobě, tak se poplácáme nebo něco podobného.

Také vy takhle komunikujete s ostatními brankáři?

Ano. Když jedeme kolem sebe, tak si něco řekneme. Je to takové automatické, normální. No… automatické to není, ne každý to dělá.

Vzpomněl jste si na svou formu z play-off, kde jste Spartu vyřadili?

To nevím, jestli jsem si vzpomněl. Už to je zase jiná soutěž a my nechceme řešit, co bylo. Soustředíme se na současnost.

Byl to váš nejlepší zápas v této sezoně?

V této sezoně určitě. Doma se nám dosud až tak nedařilo a dělali jsme zbytečné chyby. Když jsme dostali první gól ze střely, která šla asi metr vedle a trefila hráče do nohy, tak jsem si říkal, že už je to zase tady. Ale naštěstí nás to nepoložilo a zvládli jsme to.

Tím, že jste s tím nemohl skoro nic dělat, jste si to ani moc nepřipouštěl a nesložilo vás to psychicky, že?

Když dostanu gól, tak si to nepřipouštím a jdu dále. To jsem myslím dokázal i v loňské sezoně. Musíte hrát dále.

Na to, že hrála Kometa se Spartou, nebylo ve dvou třetinách moc hitů ani vyloučení. Co jste na to říkal?

Bylo to takové opatrnější zpočátku. Po našem vyrovnání a začátku třetí třetiny už to vypadalo jinak. Myslím, že se to začalo lámat někdy ve druhé třetině.

Chystal jste se při sparťanské hře bez brankáře, že byste mohl zkusit trefit prázdnou branku? V oslabení nehrozilo zakázané uvolnění…

Bavili jsme se o tom včera s trenérem brankářů a srandovali jsme o tom na tréninku. Stříleli jsme si. Rozmýšlel jsem o tom a kdyby byla možnost, možná bych to zkusil. Ale bylo to 2:1, chtěli jsme hrát hlavně zodpovědně.