Kladno zastavilo rozjeté Pardubice a je o krok blíže extralize. Slaví i Chomutov

Aktualizováno 9. 4. 2019 22:09
Hokejisté Kladna vyhráli na ledě Pardubic 4:1 a jsou prvním týmem, který dokázal Dynamo v baráži o extraligu obrat o body. V druhém utkání 6. kola se dočkal po čtyřech porážkách za sebou úspěchu Chomutov a vyhrál doma nad Českými Budějovicemi 1:0.
Baráž o extraligu: Pardubice vs. Kladno.
Baráž o extraligu: Pardubice vs. Kladno. | Foto: ČTK

Pardubice nadále v polovině bojů o dvě místa mezi elitou vedou s 15 body a tříbodovým náskokem před druhým Kladnem a pětibodovým před Chomutovem. Poslední České Budějovice získaly jen dva body.

"Je to hrozně namáhavá a dlouhá soutěž, psychicky a fyzicky náročná, takže potřebujete mít všechny čtyři lajny. Dneska naše třetí a čtvrtá lajna daly góly a ten zápas rozhodly. Té naší se moc nedařilo, mně určitě ne, ale před čtvrtou klobouk dolů," chválil hrající majitel Kladna Jaromír Jágr trio Jakub Hajný, Tomáš Kaut, Štěpán Bláha.

Kladno začalo ve vyprodané pardubické aréně aktivně, ale sérii střel v branku nepřetavilo. Skóre tak otevřel ve čtvrté minutě Sýkora, který se prokličkoval mezi beky. Pardubice měly další možnost při přesilovce, jenže Rolinek přestřelil a Schause vychytal Cikánek. V závěru první části zahodil gólovou možnost osamocený Mandát.

Rytíři hráli s favoritem vyrovnanou partii a ve druhé třetině navíc přidali potřebnou produktivitu. Remízový stav zařídil ve 27. minutě Svedlund, který střelou k tyči proměnil trestné střílení nařízené za faul Schause na Machače. Dynamo mohlo rychle odpovědět, jenže Hovorka dorážkou Sýkorovy střely trefil jen tyčku.

Ve 34. minutě se znovu radovali Rytíři, když Lakosovo nahození šikovně tečoval clonící Bláha. Pardubice viditelně znervózněly a za necelé čtyři minuty inkasovaly znovu. V závaru před Kacetlem si našel puk Hajný a střelou do opuštěné klece zvýšil náskok Kladna. V poslední minutě druhé třetiny dostali hosté k dispozici přes minutu a půl přesilovky pět na tři a Jágr ve své první šanci pálil z první jen do Kacetla.

"Chleba se lámal v půlce zápasu při naší přesilovce, kdy jsme místo prázdné branky trefili tyčku. Mohlo to být 2:1. Hned nato jsme dostali gól na 1:2. Ve třetí třetině jsme tahali za kratší konec a nedokázali jsme se dostat do šancí," uvedl asistent trenéra Pardubic Richard Král.

Jágr měl velkou možnost i na začátku třetí třetiny, ale Říhovu odraženou střelu nedokázal dorazit do branky. Na druhé straně Cikánek skvělým zákrokem vyrazil Machalovu bekhendovou střelu. Při zkrácené přesilovce Kladna se předvedl i Kacetl, který vychytal nehlídaného Zikmunda.

Dynamo se nemohlo dostat k potřebnému tlaku, všechny jeho útočné pokusy obrana Rytířů bez větších potíží rozbíjela. K obratu nepomohla ani hra bez brankáře, při které Cikánek zneškodnil šanci Porselanda. Střelou do prázdné branky uzavřel skóre Plekanec.

HC Dynamo Pardubice - Rytíři Kladno 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. P. Sýkora (M. Kratochvil) - 27. Svedlund z trest. střílení, 34. Š. Bláha (A. Lakos), 37. Hajný (Š. Bláha, T. Kaut), 60. Plekanec (A. Lakos). Rozhodčí: Pavlovič, Šír - Gebauer, Špringl. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Kacetl - Holland, Eklund, Schaus, J. Mikuš, J. Zdráhal, Porseland - P. Sýkora, Ihnacak, M. Kratochvil - Hovorka, Mandát, Rolinek - L. Horký, Poulíček, Machala - J. Kloz, Marosz, Perret. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Kladno: Cikánek - J. Říha, Kehar, B. Nash, Zajíc, A. Lakos, P. Hořava - Jágr, Plekanec, Zikmund - Redlich, Vampola, J. Strnad - Melka, Machač, Svedlund - Hajný, T. Kaut, Š. Bláha. Trenéři: D. Čermák, Lidický a Kregl.

Piráti Chomutov - ČEZ Motor České Budějovice 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 18. Tomica (Šťovíček, Blaha). Rozhodčí: Hejduk, Veselý - Pešek, Ganger. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 2763.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, Štich, Blaha, Dietz - Klhůfek, V. Růžička ml., J. Sklenář - T. Svoboda, Huml, Koblasa - Duda, Šťovíček, Tomica - Chrpa, Chlán, A. Dlouhý. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

České Budějovice: Kváča - M. Jandus, Vydarený, Pýcha, Plášil, V. Prospal ml., Kutlák - Šimánek, Gilbert, Babka - Karabáček, M. Novák, Z. Doležal - M. Čermák, R. Přikryl, M. Heřman - Kachyňa, Dančišin, J. Doktor. Trenéři: V. Prospal st., Totter a S. Hrubec.