Pardubice vyhrály po nájezdech v Třinci a vedou extraligu, nezaváhala ani Sparta

15. 10. 2021 20:36
Hokejisté Pardubic zvítězili ve 14. kole hokejové extraligy na ledě Třince 3:2 po samostatných nájezdech a posunuli se do čela tabulky. Rozstřel rozhodl v desáté sérii Patrik Poulíček. Zbývající dvě branky vítězů dal Robert Říčka, který si upevnil vedení v tabulce střelců a na kontě má 11 tref. Obhájce titulu prohrál po sérii čtyři výher, nebodoval v této sezoně ale jen jednou.
Dynamo Pardubice slaví výhru a posun do čela extraligové tabulky
Dynamo Pardubice slaví výhru a posun do čela extraligové tabulky | Foto: Dalibor Sosna

Pro klidnou výhru nad aktuálně nejhorším týmem soutěže si došla pražská Sparta, která zvítězila ve Zlíně 4:1. Berani prohráli poosmé za sebou, Pražané zvítězili potřetí v řadě. V dalších dvou utkáních 14. kola porazila Olomouc Litvínov 1:0 a Hradec Králové Vítkovice 4:2.

Dynamo jde do čela

Pardubice, které nastoupily bez obránce Košťálka a svého nejproduktivnějšího hráče Ciencialy, se ujaly v úvodní třetině vedení trefami Říčky. Jubilejního desátého gólu dosáhl po průniku Mikuše, který vyslal přihrávku na hranici brankoviště, a od Říčky, který byl v klinči s Kundrátkem, se puk odrazil do sítě.

Brzy vyrovnal zblízka Daňo střelou z pravé strany pod horní tyč. Povedeným pasem napříč brankovištěm jej našel Růžička, který si tím připsal 600. bod v extralize (282+318) a osamostatnil se v čele extraligové produktivity (8+9). Za dvě minuty se ale Říčka natlačil před branku a skóroval i s přispěním teče bránícího Marinčina.

"Dostali jsme dvě slepené branky, které nám ubraly trošku mentální síly. Kluci zabrali, ale měli to těžké. Bušili na bránu bez výsledku, selhali jsme v produktivitě. Bod navíc tak jde soupeři a myslím si, že je to krutý výsledek za hru, jakou jsme předváděli," zhodnotil zápas domácí kouč Václav Varaďa.

V prostřední části oba gólmani svůj tým podrželi a zejména se vytáhl hostující Klouček, který se rychle přesunul proti dorážce Šedivého. Pomohlo mu, že třinecký útočník před prázdnou brankou zkrotil neposedný kotouč o zlomek sekundy později.

Třinec vyrovnal ve 47. minutě z nenápadné akce. Obránce Marinčin nahodil puk od modré čáry z prostoru u střídaček a puk prošel až do branky. V prodloužení byli nebezpečnější domácí, ale Kloučka nepřelstili ze samostatných úniků Daňo ani Růžička.

V nájezdech Oceláři také dotahovali. Nejdříve se prosadil v úvodní sérii Mikuš střelou nad lapačku Mazance, ve druhém kole vyrovnal zakončením mezi betony Szturc. Poté trefili tyč na domácí straně Hrňa a na druhé Paulovič, než v šesté sérii uspěly oba týmy. Dvacetiletý Koffer se blýskl krásným bekhendovým blafákem, za Třinec skóroval Růžička. Rozhodl tak až Poulíček, který překonal Mazance stejným způsobem jako v úvodu Mikuš.

"Bylo to bojovné a vyrovnané utkání. Třinec nás i malinko víc tlačil, ale nám se podařilo dát v první třetině šťastné góly. Věřil jsem, že to ubráníme, ale vyrovnali. Nájezdy se protáhly. Některé byly krásné, jinde to gólmani super vychytali. Zaslouží si kredit. Bylo to kdo s koho a jsme rádi za dva body," řekl Říčka.

Výsledek naopak mrzel domácího útočníka Romana Szturce, který nastoupil v extralize poprvé od ledna 2020. "Hráli jsme dobře, ale nebyli jsme produktivní a v nájezdech byly Pardubice o gól lepší," posteskl si. "Jsem rád, že jsem si mohl v extralize zahrát a že jsem viděl, kam se posunula. Proti první lize, kde teď jsem, je to systémovější, hráči jsou zkušenější. Všichni dneska bruslí, tlačí se do brány a hraje se jednoduše," doplnil hráč Frýdku-Místku.

Vítězný nájezd Patrika Poulíčka
Vítězný nájezd Patrika Poulíčka | Foto: Dalibor Sosna

Zlín se dál trápí

Posledního Zlín podlehli v pátek doma Spartě 1:4. Berani tak prohráli poosmé za sebou, pošesté v řadě vyšli naprázdno a za 14 utkání nastřádali pouze pět bodů. Pražané naproti tomu zvítězili potřetí za sebou a drží se na čelních pozicích soutěže.

Na lavičku Zlína se poprvé jako hlavní trenér postavil Luboš Jenáček, který dosud pomáhal jako dočasný záskok za Roberta Svobodu, který koncem září rezignoval. Premiéru si odbyl nový asistent Luboš Rob.

Domácí byli v úvodu zápasu aktivnější, Neužila ve sparťanském brankovišti ale vážněji neohrozili. Střelou na bližší tyč hostujícího gólmana nepřekonal Flynn. Na druhé straně Huf zastavil průnik Prymuly. Pokus Zikmunda z levého kruhu sice nechytil, pomohla mu však tyč.

"Jsem rád, že jsem se po delší době dostal do zápasu. Určitě muselo být vidět, jak se naše hra zvedla. Celé utkání jsme podle mě se soupeřem hráli vyrovnanou partii. Bohužel, zase rozhodly individuální chyby. Všichni jsme ale makali a konečný výsledek vůbec neodpovídá hře,“ uvedl zlínský brankář Daniel Huf.

Sparta udeřila ve vlastním oslabení, když Kašeho nabídku z křídla usměrnil mezi Hufovy betony Chlapík. Zvýšit náskok Pražanů mohl Sobotka, odkrytou branku ale minul. Beranům zase nevyšel brejk dvou na jednoho, Fryšara trefil pouze připraveného Neužila.

Zkraje druhé části mířil Forman do lapačky zlínského gólmana. Domácí vyrovnali ve 38. minutě, přihrávku Mikúše sklepl z první za Neužilova záda Flynn. Hosté znovu odskočili zásluhou Sobotky, jenž poslal puk za přesouvajícího se Hufa. Zlín se snažil odpovědět, Němcovu tečovanou střelu ale Neužil udržel před brankovou čárou.

Při vyloučení Gazdy zakončoval z kruhu Chlapík, Huf ale jeho šanci hrudí zneškodnil. Stejně dopadla i situace, při níž kotouč zblízka tečoval Kaše. Volný Hašek poté nastřelil tyčku zlínské branky. Beranům se naskytla možnost dvojnásobné početní výhody, Honejsek ani Mikúš ale náskok Sparty nesmazali.

Třetí gól hostů mohl přidat najetý obránce Moravčík, Huf ale betonem zasáhl. Další sparťanské příležitosti neproměnili Hašek a Konečný. Blízko vyrovnání byl Okál, jeho pokus ale skončil na tyči. Pražané v 50. minutě využili protiútok: nahrávku Thorella poslal příklepem do horního rohu Hufovy branky Moravčík. Výhru Sparty ještě přesnou ranou v závěru pojistil Polášek.

"Z naší strany to nebyl optimální výkon, ale jsme rádi za vítězství, pro které jsme do Zlína jeli. V první třetině nám několikrát ujeli do přečíslení, což by se stávat nemělo. Sedneme si nad tím, podíváme se na chyby a do příště je napravíme," řekl klubovému webu útočník Vladimír Sobotka, který při absencích Michala Řepíka i Romana Horáka nastoupil s kapitánským "céčkem".

K výhře přispěl vedle gólu i asistencí. "Cítil jsem určitou zodpovědnost to vzít na sebe. S příspěvkem do kasy počítám," dodal s úsměvem Sobotka.

Sedláček udržel další nulu

Hokejisté Olomouce zdolali Litvínov 1:0. Jediný gól utkání dal v 53. minutě zkušený útočník Rostislav Olesz, brankář Jakub Sedláček udržel druhou nulu v řadě, potřeboval na ni 23 úspěšných zákroků.

Neprůstřelnost tak drží 129 minut a pět sekund. Domácí vyhráli pátý z posledních šesti zápasů, Severočeši vyšli podruhé za sebou bodově naprázdno.

Hradec Králové zdolal doma Vítkovice, přestože po první třetině prohrávali 0:2. Připsal si tak už pátou výhru za sebou. Dvěma góly pomohl k úspěchu finský útočník Ahti Oksanen.

Individuální statistiky hokejové Tipsport extraligy:

Kanadské bodování:

1. Martin Růžička (Třinec) 12 zápasů/17 bodů (8 branek + 9 asistencí), 2. E. Thorell (Sparta) 12/17 (5+12), 3. Pech 13/16 (5+11), 4. Gulaš (oba České Budějovice) 13/15 (8+7), 5. Říčka (Pardubice) 14/14 (11+3), 6. Hrňa (Třinec) 11/14 (7+7), 7. Chlapík (Sparta) 12/14 (7+7), 8. Dzierkals (Plzeň) 12/14 (6+8), 9. Cienciala (Pardubice) 13/14 (3+11), 10. Krejčí (Olomouc) 11/12 (7+5).

Střelci:

1. Říčka (Pardubice) 11 branek, 2. Martin Růžička (Třinec), Gulaš (České Budějovice), Kotala (Mladá Boleslav) všichni 8, 5. Hrňa (Třinec), Krejčí (Olomouc), Chlapík (Sparta), Mueller (Brno) všichni 7, 9. Schleiss, Dzierkals (oba Plzeň), Abdul (České Budějovice) všichni 6.

14. kolo hokejové extraligy:

Třinec - Pardubice 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0), Zlín - Sparta Praha 1:4 (0:1, 1:1, 0:2), Hradec Králové - Vítkovice 4:2 (0:2, 3:0, 1:0), Olomouc - Litvínov 1:0 (0:0, 0:0, 1:0).

1. Pardubice 14 8 2 1 3 48:33 29
2. Hradec Králové 13 8 2 0 3 37:23 28
3. Mladá Boleslav 13 8 1 1 3 40:21 27
4. Třinec 12 6 2 3 1 41:28 25
5. Sparta Praha 12 6 3 1 2 47:35 25
6. Plzeň 13 6 1 2 4 42:37 22
7. Olomouc 11 5 3 0 3 27:20 21
8. České Budějovice 13 6 0 2 5 39:41 20