Pardubice zdolaly po nájezdech Vítkovice 2:1 a zvýšily náskok na Spartu. Ta padla

30. 11. 2023 21:49
Hokejisté Pardubic získali dva body v předehrávce 31. kola extraligy, když po samostatných nájezdech porazili Vítkovice 2:1. Druhý tým tabulky Sparta prohrála v Hradci Králové 1:2.
Radost pardubických hokejistů
Radost pardubických hokejistů | Foto: Milan Kammermayer

Ostravský tým v Pardubicích vedl, ve druhé třetině však vyrovnal Tomáš Hyka a v nájezdech pak dokonal obrat Lukáš Sedlák. Dynamo uspělo potřetí za sebou a zvýšilo náskok na druhou Spartu na sedm bodů. Hosté naproti tomu prohráli sedmý zápas v řadě, získali za tu dobu teprve třetí bod.

Oba týmy oproti předchozímu duelu nasadily jiné brankáře - za Pardubice chytal Klouček, vítkovickou branku hájil Machovský. Hned v úvodní minutě hosté špatně střídali, ale první početní výhodu utkání Východočeši nevyužili. Zanedlouho si zkusili přesilovku i hosté a postupně se propracovali k šancím. V deváté minutě jel na Kloučka Zdráhal, ale neuspěl.

Vítkovičtí skórovali až při další akci, kterou střelou mezi kruhy zakončil Krieger a poslal ostravský tým do vedení. Velkou šanci na srovnání stavu měl Říčka, jenž trefil konstrukci vítkovické branky.

Mnohem více práce v obranném pásmu už měli hráči Vítkovic ve druhé třetině, v níž měli Pardubičtí výraznou střeleckou převahu (střely na branku 18:4). V polovině základní hrací doby si Machovský poradil v rychlém sledu s Ciencialou i Hykou. Hokejisté první pardubické formace se prosadili až ve 36. minutě, kdy Sedlák zadovkou našel Hyku, jenž nasměroval puk do odkryté branky a vyrovnal. Další góly Východočechů mohli přidat Kaut nebo Paulovič, po druhé třetině však zůstal rovnovážný stav 1:1.

Pardubické vedení mohl ve třetím dějství zařídit Paulovič, který orazítkoval tyčku. Odražený puk pak získal Poulíček, ale Machovský proti jeho dorážce zasáhl. Pokračoval bojovný zápas, který ve třetím dějství rozhodnutí nepřinesl. Nerozhodný stav nezrušil ani Lakatoš, který na Kloučka nevyzrál zpoza pardubické branky.

Následovalo prodloužení, ve kterém nevyužil svou šanci vítkovický Bukarts. Na druhé straně se k zakončení dostal Sedlák, v posledních sekundách pak Kalus ani nadvakrát nepřekonal zblízka Kloučka. V nájezdech se prosadil vítkovický Zdráhal, na stranu Pardubic pak zápas překlopili Hyka se Sedlákem.

Sparta ztrácí sedm bodů

Hokejisté Hradce Králové jako první a současně poslední tým během listopadu obrali pražskou Spartu o všechny tři body. V předehrávce 24. kola extraligy porazili druhý tým tabulky 2:1 a sami se posunuli na pátou příčku. Vítězný gól vstřelil ve 25. minutě obránce Ralfs Freibergs, jenž skóroval poprvé v sezoně. Pražané vyšli naprázdno po sedmi zápasech, z nichž šestkrát uspěli. Na vedoucí Pardubice ztrácí sedm bodů.

Východočechům se před utkáním zaplnila marodka a protože mezi absentující pěticí byl i kapitán Eberle, "céčko" za něho dočasně převzal obránce Jank. Jeho tým zaskočil tabulkového favorita hned po 70 sekundách hry, kdy puk dotlačil do branky Šťastný i s betonem gólmana Kováře. Sparťanská střídačka ještě sáhla k trenérské výzvě, ale neuspěla.

Hosté se v šesté minutě dočkali vyrovnání, k němuž v protiútoku vybídl Řepík volného Formana. Přesně na takové šance Sparta celou první polovinu zápasu čekala, většinu času totiž čelila královéhradecké aktivitě. Forman měl před první přestávkou na hokejce obrat, nestihl však zasunout puk do odkryté branky.

Po sérii nevyužitých přesilovek se skóre měnilo v návaznosti na početní výhodu domácích. Freibergs neuspěl s úvodní střelou, Kovář však zůstal daleko z branky a lotyšský zadák ho napodruhé se štěstím překonal. Zaznamenal tak svůj první soutěžní gól za tým Mountfieldu.

Dokonce premiérovou branku v extralize měl na hokejce domácí mladík Lang, povolaný z Kolína. Jinak ale získávala pevnější půdu pod nohama Sparta, Hradec měl při vzdálenějších střídačkách potíže. Mozíkovu šanci vyškrábl držadlem hole brankář Lukáš, na druhé straně se i Kovář zaskvěl proti Pavelkovi.

Hosté ve třetí části na chvíli přišli o Chlapíka, který po nárazu Šťastného utrpěl krvavý šrám v obličeji, ze šití se však rychle vrátil. A tlak Sparty narůstal. Když v přesilovce pálil z první Irving, Lukáš musel potvrdit, že chytá velký zápas. Jasně největší od příchodu pod Bílou věž, byť s vydatnou pomocí spoluhráčů.

Faulovaný Tamáši měl v přesilové hře možnost pojistit vedení Mountfieldu, po Okuliarově průnikové přihrávce však minul. Sparta se dostala k power play, v níž domácí zachránila při Horákově teči branková konstrukce. Královéhradečtí hubené vedení udrželi a zdolali Spartu po čtyřech porážkách ve vzájemných kláních. Z posledních devíti extraligových zápasů získali pro sebe už sedmý.

Předehrávka 31. kola hokejové extraligy:

Pardubice - Vítkovice 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Hyka (L. Sedlák), rozhodující sam. nájezd L. Sedlák - 10. Krieger (Kotala, Mikuš). Rozhodčí: Pražák, Kika - Axman, Blažek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 8794.

Pardubice: Klouček - Čerešňák, Vála, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, J. Kolář, Hrádek - Hyka, L. Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Říčka - Paulovič, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.

Vítkovice: Machovský - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, L. Kovář, Auvitu, R. Jeřábek - Lakatoš, Dej, M. Kalus - P. Zdráhal, M. Barinka, Fridrich - Kotala, Krieger, Roberts Bukarts - Lednický, M. Přibyl, Peterek. Trenér: Trnka.

Předehrávka 24. kola hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Šťastný (Tamáši), 25. Freibergs - 6. M. Forman (Řepík). Rozhodčí: Ondráček, Květoň - Zíka, Rampír. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 3834.

Hradec Králové: Lukáš - T. Pavelka, Jank, Pláněk, Kalina, Freibergs, P. Marcel, Gaspar - M. Chalupa, Miškář, Okuliar - Jasper, Tamáši, Šťastný - Estephan, Lalancette, Perret - K. Lang, Pilař, Pajer. Trenér: T. Martinec.

Sparta: Jakub Kovář - Mozík, Moravčík, Mikliš, Kempný, Irving, Němeček, Krejčík - Řepík, Sobotka, M. Forman - Chlapík, R. Horák, Konečný - Kestner, J. Lajunen, Buchtele - Hauser, O. Najman, Mužík. Trenér: Gross.

1. Pardubice 24 16 2 4 2 90:50 56
2. Sparta Praha 24 14 3 1 6 75:52 49
3. Třinec 22 10 5 4 3 73:53 44
4. Litvínov 23 12 3 0 8 74:64 42
5. Hradec Králové 24 11 2 3 8 65:57 40
6. Liberec 24 10 3 2 9 79:76 38