Plzeň si v Liberci vynutila šestý zápas. Třinec po dlouhém prodloužení také odmítl konec sezony

Aktualizováno 22. 3. 2017 21:23
Plzeň zvítězila v Liberci 5:3 a vynutila si šestý čtvrtfinálový zápas. V Třinci se rozhodlo až v 89. minutě, ve které domácí vstřelili branku na 3:2. Ve skupině o udržení rozstřílela Olomouc na domácím ledě Pardubice 8:2. Kompletní není stále ani baráž, protože Kladno v šestém zápase semifinále WSM ligy zdolalo na domácím ledě Jihlavu 3:2. Rozhodne sedmý duel.
Matěj Machovský byl hlavní postavou zápasu.
Matěj Machovský byl hlavní postavou zápasu. | Foto: Tomáš Liška

Liberec - Hokejisté Plzně vyhráli v pátém zápase čtvrtfinále play off extraligy na ledě Liberce 5:3 a vynutili si pokračování série. Úřadující mistr sice vedl po první třetině 3:1, ale hosté čtyřmi góly ve druhé dvacetiminutovce skóre otočili a odmítli možný konec série. Hattrickem se na výhře Západočechů podílel Miroslav Indrák, skvělý výkon podal brankář Matěj Machovský. Série bude pokračovat v pátek na ledě Plzně.

Třinec přežil první hrozbu vyřazení a v pátém čtvrtfinálovém utkání udolali na domácím ledě Chomutov 3:2 až ve druhém prodloužení. Rozhodující gól vstřelil v 89. minutě David Cienciala. Piráti stále vedou v sérii 3:2 na zápasy a v šestém zápase budou mít v pátek výhodu domácího prostředí.

Plzeň vstala proti Liberci z mrtvých

Do první šance utkání se po pár vteřinách zápasu dostal domácí Jelínek, brankáře Machovského však překonat nedokázal. A tak šla do vedení Plzeň. Vyloučení Ševce potrestal Lev, jenž překvapil Willa střelou přes obránce.

V další minutě však dostali výhodu přesilové hry i Tygři a i oni ji využili. Ševcovu ideální přihrávku mezi obránce zužitkoval Valský. I pod další gól se podepsala nedisciplinovanost hostů. Na trestnou lavici putovali Hrnka se Lvem a Liberec přesilovku pět na tři za deset sekund využil. Do vedení jej posunul Bulíř.

Dvojnásobnou početní výhodu měli poté i Západočeši, ale nevyužili ji. Jedinou příležitost měl Kubalík, Will byl ale připraven a zlikvidoval i velkou šanci Kadlece v pokračující klasické přesilovce.

V 16. minutě Bartovič potrestal plzeňskou chybu v rozehrávce a zdálo se, že bude rozhodnuto. Navíc následně mohlo být pro hosty ještě hůře, s Bulířovou gólovou šancí si ale Machovský poradil.

Ve druhé třetině se ale obraz hry zcela změnil a Indiáni zápas otočili. Hned ve 21. minutě snížil Indrák, a když poté v přesilové hře nedokázal vrátit domácím zpět dvoubrankové vedení Bulíř, začala se prosazovat Plzeň a zejména mimořádně střelecky disponovaný Indrák.

Jedenadvacetiletý útočník v početní výhodě ve 30. minutě vyrovnal a Wil opustil domácí branku. Trenér Pešán místo něj na led poslal Lašáka, ráz hry v této třetině to však nezměnilo. Posunout Liberec zpět do vedení mohli Valský nebo Vantuch, ani jeden z nich však Makovského nepřekonal. Zato hosté s šancemi naložili lépe. O čtvrtý gól se postaral Stach a následně dokonal hattrick Indrák.

Liberec se poté tlačil do útoku, snažil se snížit a zabránit pokračování série, narážel však na spolehlivého Machovského. Zatímco jeho počet zákroků neustále narůstal, Lašák byl bez práce. Soustavný nápor však ke snížení nevedl. V 57. minutě mohl definitivně rozhodnout Schleiss, brejk ale neproměnil. Hosty to ale nakonec mrzet nemuselo, Liberec nedokázal snížit ani při dlouhé power play.

V Třinci znovu rozhodovalo prodloužení

Třinec i do pátého utkání série nastoupil bez kapitána Irgla, kouč Kýhos do sestavy nezařadil ani Redenbacha s Linhartem a zraněného Rotha. Domácí museli zvolit aktivní pojetí hry a dočkali se zdaleka nejrychlejšího gólu v sérii. To když Vondrka v páté minutě na útočné modré čáře nezkrotil v přesilovce skákavou přihrávku, Dravecký mu sebral puk a ze sóla v oslabení zápěstím vyzrál na Laca. Třinec dal v celé sérii první branku v úvodní třetině.

Piráti ale mohli být rychle zpátky. Šťovíčka v šesté minutě vychytal Hamerlík, ale zázračný zákrok předvedl třinecký gólman až o chvilku později, když v minipřesilovce Pirátů pět na tři bravurně vyrazil Flemmingovu dorážku do odkryté brány.

Domácí s gilotinou na krku do soupeře vytrvale bušili, ale šance pálili jako na běžícím pásu. Laco zase vyzařoval spolehlivost a zpacifikoval akce Růžičky, Kanea či Draveckého. Hosté byli výrazně efektivnější a k vyrovnání jim stačila Valachova rána od modré čáry, kterou ve 31. minutě Hamerlík propustil pod rukou za záda.

Třinec musel útočit; Dravecký si po průniku zleva sice položil Laca, už však nezvedl puk. Nervozitu ale z domácích setřásl Hrňa, který po brejku s citem ze vzduchu přesně umístil Jaškovu žabičku.

Oceláři měli v poli více ze hry, ale Chomutov je deptal mnohem účinnější koncovkou. Hosté na gól spotřebovali daleko méně šancí a ve 48. minutě zmrazil halu v přesilovce Kämpf, který zblokovaný puk švihem neomylně zavěsil pod břevno. Třinec se dlouho nadechoval z šoku, přesto ještě v řádném čase mohl Růžička rozhodnout, ale skvělý Laco byl proti.

Prodloužení už bylo z obou stran o velké opatrnosti a Chomutov bez větší příležitosti promarnil i dvě přesilovky. Až v 89. minutě rozhodl Cienciala, který se na brankovišti zmocnil Lacem vyraženého puku a doklepl ho zblízka do branky.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 5. zápas:

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 3:5 (3:1, 0:4, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Valský (Ševc, Bartovič), 9. Bulíř (R. Šimek, Radivojevič), 16. Bartovič (L. Krenželok) - 5. Lev (Indrák, Kadlec), 21. Indrák (Kratěna, D. Kubalík), 30. Indrák (D. Kubalík, Kratěna), 35. Stach (Lev), 38. Indrák (T. Svoboda). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:2. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 3:2.

Liberec: Will (30. Lašák) - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Derner, od 21. navíc Pyrochta - Bartovič, P. Jelínek, L. Krenželok - Lakatoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, Vantuch, Svačina - J. Stránský, Bližňák, Ordoš. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Němeček, Čerešňák, Kvasnička, Pulpán, D. Sklenička - Indrák, Kratěna, T. Svoboda - Lev, Stach, D. Kubalík - M. Procházka, Preisinger, Schleiss - Hrnka, Kracík, Koreis. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 3:2 v 2. prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Dravecký, 35. Hrňa (Jašek, Adamský), 89. Cienciala (Netík, L. Galvas) - 31. Valach (Kämpf, D. Kaše), 48. Kämpf (Skokan, Rutta). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Hradil - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5019. Stav série: 2:3.

Třinec: Hamerlík - Krajíček, M. Doudera, Nosek, L. Galvas, Hrabal, Jank, Adámek - J. Petružálek, Kreps, Rákos - Martin Růžička, Marosz, Dravecký - Netík, Kane, Adamský - Hrňa, Jašek, Cienciala. Trenéři: Kýhos a Mucha.

Chomutov: Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, Dlapa, J. Mrázek - Vondrka, Huml, Poletín - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - D. Kaše, Kämpf, Koblasa - Raška, Šťovíček, Hlava. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

6. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

HC Olomouc - HC Dynamo Pardubice 8:2 (3:1, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 4. P. Mrázek (Skladaný, Laš), 11. Eberle, 16. Burian (Roman Vlach, Vyrůbalík), 21. Skladaný, 43. Fořt (Holec, Kotala), 44. Kotala (Rašner, Holec), 55. Škůrek (Skladaný, Macuh), 56. Spurný (Vyrůbalík, Eberle) - 8. P. Hubáček (Trončinský, D. Tomášek), 26. Nahodil (Bárta, Rolinek). Rozhodčí: Úlehla, Kika - Ganger, V. Hanzlík. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:1. Diváci: 2236.

Olomouc: Falter - Škůrek, Vyrůbalík, Rutar, Ondrušek, Rašner, Staněk, od 55. navíc Spurný - Eberle, Roman Vlach, Burian - Skladaný, P. Mrázek, Laš - Kotala, Fořt, Holec - od 53. navíc D. Marek, Macuh, Podlaha.. Trenéři: Venera a Tomajko.

Pardubice: Martin Růžička - Schaus, Ovčačík, Trončinský, Chaloupka, Zajíc, Ščotka, od 21. navíc Nedbal - Bárta, Nahodil, Rolinek - J. Sýkora, D. Tomášek, P. Hubáček - Beran, Špirko, Panna - Zídek, T. Kaut, Starý. Trenéři: Holaň, Janecký a P. Marek.

Semifinále play off první hokejové WSM ligy - 6. zápas:

Kladno - Jihlava 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 10. Tenkrát, 26. D. Tůma, 51. J. Strnad - 14. A. Zeman, 34. Čachotský. Rozhodčí: R. Svoboda, Kubičík - Kreuzer, Jindra. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 4668. Stav série: 3:3.