Vondrka řídil výhru Mladé Boleslavi, Sparta odvrátila konec sezony

Aktualizováno 14. 3. 2019 21:48
Hokejisté Mladé Boleslavi zvítězili v třetím předkole play off extraligy ve Zlíně 2:1 a v sérii na tři vítězné zápasy se ujali vedení 2:1. Vítěznou brankou v 45. minutě to zařídil uzdravený kapitán Bruslařského klubu Michal Vondrka, který si v utkání připsal i asistenci. V druhém čtvrtečním duelu Sparta porazila Vítkovice 4:3 a snížila stav série na 1:2. Hosté sice v utkání prohrávali už 1:4, ale málem vyrovnali, když v posledních sekundách nastřelili při power play tyčku.
Jakub Klepiš v předkole play off 2019
Jakub Klepiš v předkole play off 2019 | Foto: ČTK

Jak je důležité míti svého Vondrku

"Je to hrozně důležité, ale jak jsem pobízel kluky už předtím, do každého zápasu musíme jít s maximální pokorou. Už po prvním zápase jsem říkal, že série určitě neskončí 3:0 pro nás. Tak se play off nevyvíjí. Chceme ale tu sérii vyhrát, ať tady nebo doma," řekl Vondrka novinářům.

Berani už mohli počítat s obráncem Daliborem Řezníčkem, ale výraznou posilu do sestavy přivítali hlavně Středočeši. Jejich nejproduktivnější hráč Vondrka musel první dva duely série vynechat kvůli viróze.

Opatrný začátek šance nenabídl a domácí brankář Kašík i hostující Růžička si s pokusy z bezpečné vzdálenosti bez problémů poradili. Po roztržce mezi domácím Honejskem a hostujícím Žejdlem hráli Berani první přesilovku, ale nevyužili ji.

Krátce po jejím skončení v 11. minutě pomohla hostům levá tyč jak při Kubišově úvodní šanci, tak i při jeho dalším pokusu zasunout puk za bezmocného mladoboleslavského gólmana, což se mu z úhlu nepodařilo. Na druhé straně se ukázal Žejdl, ale autor hattricku z úvodního duelu počtvrté v sérii Kašíka nepřekonal.

Zlín se na přelomu první a druhé třetiny sice ubránil v oslabení, ale jen pět vteřin po Zbořilově návratu z trestné lavice Mladá Boleslav udeřila. Po Vondrkově akci naše Skalický Klepiše, který zamířil do odkryté branky.

Navýšit vedení mohl Vondrka, ale Kašíka nepřekonal. V 29. minutě Berani vyrovnali. Kubiš bekhendem z rohu našel před brankou Fořta, který zamířil přesně. "Nepanikařil bych, musíme se jen trochu uklidnit, abychom proměnili šance, co máme. Pak můžeme vyhrát," řekl Tomáš Fořt k vývoji série.

Do závěrečné části vstoupili v početní výhodě domácí po Kousalově faulu, ale Středočeši se ubránili. V čase 44:43 získali znovu vedení hosté. Ranou od modré čáry se prosadil Vondrka, který po předešlém protiútoku hostů přijížděl z druhé vlny.

"Viděl jsem, že jeden z našich obránců jel s útočníky dopředu, tak jsem to spíš jistil. Už jsem se chtěl vracet zpátky, Martin Pláněk to tam dával do rohu, tak kdyby se to odrazilo, tak aby to nebylo nebezpečné. Najednou tam přilétl puk na modrou čáru, Klépa (Klepiš) tam super stál před bránou, Kašík nic neviděl a mně se to podařilo trefit k tyči," popsal Vondrka.

Od té doby měli Zlínští problém s přechodem do útočné třetiny a Růžičkovu branku téměř neohrozili. Nic na tom nezměnila ani závěrečná power play.

Sparta málem dopustila obrat

Hokejisté Sparty odvrátili ve třetím utkání předkola play off extraligy soupeřův první mečbol a porazili Vítkovice 4:3. Zároveň tak ukončili dlouhou sérii 12 porážek ve vyřazovacích bojích. Stav série, která bude pokračovat v pátek dalším duelem v Praze, je 1:2. Pražané inkasovali první, ale už do půlky zápasu otočili vývoj na 3:1. Gól a nahrávku si v dresu vítězů připsal útočník Lukáš Klimek, dvěma asistencemi pomohl Lukáš Rousek.

"Nechtěli jsme si vyřazení vůbec připouštět. V těch zápasech v Ostravě jsme byli více než vyrovnaným soupeřem a chtěli jsme na to navázat i v domácím prostředí. Publikum bylo skvělé a hnalo nás dopředu. Jen v závěru jsme se báli o výsledek a na naší hře to bylo znát. Když máme nůž na krku, tak hrajeme lépe. Ale my ho tam budeme mít zítra znova, takže v tom musíme pokračovat. Snad budeme hrát znovu dobře," přál si Rousek.

Sparta začala aktivně a dala jasně najevo velkou chuť se ještě poprat s nepříznivým vývojem série. V páté minutě přišla i první větší možnost domácích, jenže Hlinka na konci přečíslení tři na dva gólmana Bartošáka prostřelit nedokázal. Hosté kontrovali v úvodní početní výhodě před polovinou prvního dějství, slibné Romanovy pokusy však zastavil pozorný Machovský.

Pak těsně minul Bukarts a v 16. minutě slavili hokejisté Ridery vedoucí gól. Ačkoliv už se zdálo, že Pražané přestáli nelehkou chvilku po Trškově zakončení, dostal se k dorážce Tybor a prostřelil Machovského.

Spartě však do dalšího průběhu hodně pomohlo, že srovnala krok ještě do první přestávky. Z prostoru levého křídla vypálil Kudrna a ranou na bližší tyčku zastavil časomíru 26 sekund před koncem úvodní třetiny.

Druhá část patřila zcela jednoznačně domácím. Na koně jim pomohla skvělá efektivita v přesilovkách. Obrat dokonal v 25. minutě po zakončení z prostoru mezi kruhy Klimek a z velmi podobné situace, jen po přihrávce z druhé strany, se prosadil v 30. minutě i Jarůšek.

Sparta pokračovala s velkou chutí a dál zaměstnávala Bartošáka, jenže pohříchu nevyužila před druhou přestávkou obrovskou příležitost k dalšímu navýšení náskoku. Pražané měli k dispozici 96 vteřin hry pět na tři, avšak dvojnásobnou přesilovku sehráli žalostně a Bartošáka nepřiměli ani k jedinému ostřejšímu zákroku.

Náprava přišla zkraje třetí části v oslabení, kdy se po Bartošákově zaváhání radoval Delisle. Ostravané se však brzy vrátili do zápasu, když na konci 45. minuty využili další přesilovku zásluhou Schleisse, a to už po pouhých čtyřech sekundách.

"Ve třetí třetině to byl náš klasický výpadek… Asi jsme si mysleli, že už to máme uhrané, a zase nás to vyvedlo z omylu. Vítkovice na nás hodně zatlačily, to se nesmí stávat," uvedl domácí útočník Richard Jarůšek.

V 54. minutě navíc přišlo obrovské zaváhání také v podání strážce domácí branky. Machovskému se nepovedla rozehrávka u zadního hrazení a Kucsera snadno zakončil do odkryté branky. Domácí notně znervózněli a nakonec potřebovali i porci štěstí, když Šidlíkův pokus při power play Ostravanů zastavila tyč.

"Je to play off a je dobře vidět, co s hráči dělají takové ty krátké etapy toho zápasu. My jsme dostali čtvrtý gól a asi si každý myslel, že je po zápase, ale my jsme se dostali na 3:4 a najednou byla psychická výhoda na naší straně. Vyhrávali jsme osobní souboje, byl tam tlak do brány, sahali jsme po vyrovnání. Mrzí mě ta druhá třetina, kdy jsme byli zbytečně ustrašení a zalekli se toho. Zítra se ale chceme prezentovat výkonem z té třetí a sérii pokud možno ukončit," uvedl kouč hostů Jakub Petr.

Předkolo play off hokejové extraligy - 3. zápasy:

PSG Berani Zlín - BK Mladá Boleslav 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 29. Fořt (Kubiš) - 21. Klepiš (Skalický, Vondrka), 45. Vondrka (Skalický). Rozhodčí: Pešina, Pavlovič - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 4312. Stav série: 1:2.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Ferenc, M. Novotný, Řezníček, M. Zbořil, Valenta - Dufek, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - L. Krejčík, P. Sedláček, Okál - Š. Kratochvil, Popelka, E. Kulda. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík a R. Hrazdira.

Mladá Boleslav: Jan Růžička - Pláněk, Bernad, Kurka, Němeček, Kovačevič, Kotvan, Dlapa - Vondrka, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

HC Sparta Praha - HC Vítkovice Ridera 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 20. A. Kudrna (Blain, Pech), 25. Klimek (Kevin Klíma, Rousek), 30. Jarůšek (Rousek, Tomáš Dvořák), 41. Delisle (Klimek) - 16. Tybor (Trška, O. Roman), 45. Schleiss (Hrabal, Tybor), 54. Kucsera (Dej). Rozhodčí: Pražák, Jeřábek - J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 8133. Stav série: 1:2.

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Košťálek, Tomáš Dvořák, Delisle - Černoch, Sill, Smejkal - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek - A. Kudrna, Pech, Forman - Rousek, Kevin Klíma, Jarůšek. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Vítkovice: Bartošák - Trška, J. Mrázek, Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Hrabal - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Guman, Poletín, Szturc - Schleiss, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.