reklama

Spoustě hráčů Sparta nesedí, i teď je tady riziko, komentuje Broš zemětřesení v brankovišti

Tomáš Pöpperle odešel ze Sparty už několikrát, ale teď to vypadá, že další návrat už se konat nebude. Tomáš Pöpperle odešel ze Sparty už několikrát, ale teď to vypadá, že další návrat už se konat nebude. autor: Milan Kammermayer
Hokejová Sparta vyhlíží další sezonu s novým velkým sponzorem – nábytkářskou firmou Kika – a kompletně proměněným brankovištěm. Čekání na titul má ukončit dvojka Sami Aittokallio – David Honzík. Právě gólmani dělali Michalu Brošovi, novému sportovnímu manažerovi klubu, těžkou hlavu.

Praha - Za posledních šest let dokázala pražská Sparta dvakrát ovládnout základní část a pokaždé patřila mezi nejžhavější kandidáty na titul. Tuhle roli ale nikdy nepotvrdila a finále hrála pouze jednou.

Sparta-Slovan Bratislava: Filip Novotný Filip Novotný. Foto: Milan Kammermayer

U nezdarů byl většinou alespoň jeden z dua Tomáš Pöpperle - Filip Novotný. Oba v klubu zkraje května skončili, byť nejsou za zenitem. Prvnímu z nich je 32 let, druhému 26.

Vedení Sparty však od nich nejspíš čekalo víc, a tak učinilo ráznou změnu. "Brankářskou dvojici jsme vyměnili na základě dlouhodobějších analýz," nastínil Michal Broš, jenž do pražského týmu nastoupil coby sportovní manažer v první půlce dubna. Ve čtvrtek byl v saku a košili u toho, když klub získal dalšího velkého sponzora - společnost Kika nábytek.

Broš zamířil do známého prostředí. Se Spartou vyhrál dva tituly, dělal ji kapitána. Poté, co hráčskou kariéru zakončil v Mladé Boleslavi, začal se intenzivně zabývat mládežnickým hokejem. Trávil spoustu času na ledě. "Furt jsem někde řádil v teplákách," s úsměvem vzpomíná Broš, který teď volí reprezentativnější oděv a vysedává v kanceláři.

Při skládání mužstva mu dělalo starost brankářské duo. Nakonec ulovil 23letého Davida Honzíka, jenž odmítl návrat do Jihlavy, a rok staršího Fina Samiho Aittokallia. Ten by měl být jedničkou.

"Finská gólmanská škola má velký úspěch," líčí Broš. "Stačí se podívat, kolik mají jedniček v NHL. Znám jejich mládežnický program. Ten kluk bude mít dobré základy."

Aittokallio přichází jako dvojka Kärpätu Oulu, kde Broš dřív působil. "Téhle volbě věříme, i když počítáme s tím, že nějaké riziko tam je," říká 41letý manažer. "Nějaké reference jsme samozřejmě zjišťovali, informací máme spoustu. Všechno je to ale k ničemu, stejně jde nakonec o to, aby pochytal co nejvíc puků."

Kapitán hokejistů Sparty Hlinka bude hrát dál Kapitán hokejistů Sparty Hlinka bude hrát dál Čtěte zde

Ve Spartě s tím leckdo může mít problém. "Vím, že hodně špičkových gólmanů tady neuspělo. Nesedlo jim to kvůli specifickému prostředí. Spoustě hráčů se nehraje moc dobře s vědomím, že jsou víc vidět," podotýká Broš.

Vysoký Fin zažil asi největší tlak v zámořské NHL. Za Colorado, které ho draftovalo, však nastoupil jen dvakrát (stejný počet startu má Pöpperle). "Prosadit se tam je obrovsky náročné, takovou konkurenci si v Evropě těžko dovedeme představit," tvrdí sportovní manažer Sparty.

Petr Bříza, Michal Broš, Jakub Střeštík (šéf Kika) a Lukáš Pech Sparta má nového sponzora: Ve čtvrtek si podpisem zajistila spolupráci s prodejnou Kika Foto: Kika nábytek

Ta každopádně potřebuje, aby válel alespoň jeden z dvojice Aittokallio - Honzík. Aby nějaký omasakovaný muž konečně vystoupil ze stínu Petra Břízy, bývalého brankářského mága a momentálního majitele Pražanů.

"Rovnice je jednoduchá. Pokud gólman chytá dobře, tým má šanci vyhrát. Pokud dobře nechytá, tým šanci na vítězství nemá," dodává Broš. Pro play-off platí jeho slova dvojnásob.

reklama