Repríza jarního semifinále patřila Hradci, Kladno počtvrté v řadě vyhrálo

22. 10. 2023 18:39
Hokejisté Hradce Králové ukončili sérii čtyř domácích porážek, když v repríze jarní semifinálové série play off zdolali Vítkovice 2:0. Kladno zakončilo první čtvrtinu základní části extraligy výhrou v Karlových Varech 2:1. Rytíři tak bodovali pošesté v řadě, počtvrté vyhráli.
Patrik Bartošák
Patrik Bartošák | Foto: ČTK

Klíčový náskok si Hradečtí vypracovali v první třetině, kdy se střelecky prosadili Aleš Jergl a Oliver Okuliar, brankář Patrik Bartošák udržel podruhé v sezoně čisté konto.

Obhájci stříbrných medailí nepustili v první třetině Vítkovice téměř k ničemu. Brankáře Machovského, jednoho z hlavních strůjců jejich jarního úspěchu, překonali dvakrát. Po sedmi minutách otevřel skóre povedenou ranou Jergl, který tak ukončil střelecké trápení a prosadil se po více než měsíci.

Domácí k tomu potvrdili velmi dobré přesilové hry, neboť využili hned tu první. Obránce Pavelka vypracoval přečíslení zakončené Okuliarem, pro něhož to byla naopak už desátá branka sezony. Aby pohrom pro Rideru nebylo málo, přišla o zadáka Stehlíka, jenž si v souboji s Freibergsem u mantinelu nešťastně zvrtnul nohu a za asistence odkulhal rovnou do kabin.

Bruslařsky skvěle vybavenému hradeckému týmu hosté dál nestačili. Mountfield dominoval, několikrát zatavil bránící pětici či čtveřici soupeře v pásmu na dlouhé minuty, potřebný gól úlevy ale nemohl přidat. Střelecký poměr 34:7 po dvou třetinách mluvil za vše.

Vítkovické trápení dokumentovalo ojedinělé přečíslení Chlána s Lakatošem, v němž hostující kapitán místo snadného zakončení vůbec netrefil kotouč. Na druhé straně neposvětilo radost domácích hráčů video, neboť Machovský po Jasperově obtočení kolem branky udržel puk před čarou.

Ještě méně chybělo v závěrečném tlaku hostů Kalusovi. Po jeho dorážce se kotouč zastavil o tyč a situaci zachránil hradecký novic Estephan. Další možnost Kaluse zastavil v power play Bartošák, jemuž stačilo k čistému kontu třináct zákroků.

Rytíři se rozjeli

Kladno vyhrálo na západě Čech v soutěžním zápase poprvé od března 2014, utkání rozhodl ve 40. minutě útočník Denis Kusý.

Do první velké šanci se hned v úvodu dostal domácí Gríger, z mezikruží ale přestřelil hostující branku. Úvodní nápor domácích otupila dvě oslabení, ve kterých si však Středočeši větší příležitost nevytvořili.

Poté, co Beránek nevyužil samostatný nájezd, a v polovině úvodní třetiny orazítkoval Rachůnek tyč, převzali iniciativu hosté. V 11. minutě Tralmaks využil zmatku v obranném pásmu Energie a z bezprostřední blízkosti procedil puk za Frodlova záda.

Domácí vyrovnali ve 23. minutě, kdy se ujala nenápadná střela Ondřeje Procházky, která překvapila jinak výborně chytajícího Bowa. Povzbuzení Západočeši si poté vytvořili soustavný tlak, ale předháněli se v zahazování šancí. Hned dvakrát mohl skórovat Beránek, dvakrát ale minul puk a poté trefil tyč.

Ačkoliv druhá třetina skončila 11: 4 na střely pro Energii, do kabin se opět odcházelo za jednobrankového vedení hostů. V čase 39:18 se po individuální akci prosadil Kusý, který se natlačil před Frodla a efektně zavěsil puk do horního rohu branky.

Těsný náskok hosté poté i zásluhou výborného Bowa udrželi. Karlovarští nedokázali vyrovnat v závěru v přesilové hře, ani v krátké power play. Energie tak nedokázala navázat na výhru z ledu Sparty z minulého týdne a doma prohrála potřetí za sebou.

13. kolo hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - Rytíři Kladno 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. O. Procházka (Dlapa) - 11. Tralmaks (Kusý, Klepiš), 40. Kusý (Tralmaks, Ticháček). Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš - Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 5382.

Karlovy Vary: Frodl - Huttula, Plutnar, Stříteský, Bartejs, Dlapa, Havlín, Rulík - O. Beránek, Černoch, Jiskra - Kangasniemi, Gríger, Rachůnek - Zetterberg, Hladonik, O. Procházka - Redlich, R. Přikryl, Koffer. Trenér: Bruk.

Kladno: Bow - Hejda, Dotchin, Ticháček, Martenet, Slováček, Veber - Tralmaks, Klepiš, Kusý - Frolík, Pytlík, Sideroff - O. Bláha, Babka, Strnad - M. Procházka, Melka, Smoleňák - Jarůšek. Trenér: Vejvoda.

Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Ridera 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Jergl (Okuliar, F. Pavlík), 18. Okuliar (T. Pavelka). Rozhodčí: Hribik, Veselý - Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 4420.

Hradec Králové: Bartošák - Blain, Jank, F. Pavlík, Kalina, Freibergs, T. Pavelka, Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Okuliar - Jasper, Lalancette, Perret - Šťastný, Estephan, Pilař. Trenér: T. Martinec.

Vítkovice: Machovský - Grman, Percy, Raskob, Mikuš, Stehlík, Gewiese, L. Kovář - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Lakatoš, Chlán, P. Zdráhal - Kalus, Claireaux, Lednický - Krejsa, M. Přibyl, Fridrich. Trenér: Holaň.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 3:4 po sam. náj. (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Faško-Rudáš (Rychlovský, Filippi), 11. McCoshen (Filippi, Pérez), 48. Melancon (Flynn, Filippi) - 27. Mertl (Holešinský), 37. Holešinský (Söderlund), 56. Holešinský (Laakso), rozhodující nájezd Söderlund. Rozhodčí: Sýkora, Šindel - J. Svoboda, Špůr. Vyloučení: 2:7, navíc Filippi - Laakso oba 5 min. Využití: 1:0. Diváci: 5276.

Liberec: Hrenák (od 3. nájezdu D. Král) - McCoshen, Budík, Melancon, Ivan, T. Galvas, Derner, J. Dvořák - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - Flynn, A. Najman, Bulíř - Kelly Klima, J. Vlach, Hawryluk - Pérez, Šír, Pekař. Trenér: Pešán.

Plzeň: Hlavaj - Zámorský, Malák, A. Jiříček, Laakso, Dujsík, Houdek, Piskáček - Söderlund, Mertl, Holešinský - Matýs, Lev, Schleiss - Rekonen, Indrák, Pour - Hrabík, Jansa, P. Straka. Trenér: Kořínek.

České Budějovice - HC Dynamo Pardubice 4:3 v prodl. (0:1, 0:1, 3:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 42. Gulaš (Štencel, Vráblík), 45. Harris (Kubík, Pýcha), 57. Kondelík (Gulaš, F. Přikryl), 63. Harris (F. Přikryl) - 14. Radil (Čerešňák, M. Kaut), 39. Čerešňák (Radil, Hyka), 54. Košťálek (Hyka, L. Sedlák). Rozhodčí: Kika, Vrba - Zíka, Rampír. Vyloučení: 4:4, navíc Kachyňa (Č. Budějovice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 6156.

České Budějovice: Strmeň - Hovorka, Gulaši, Vráblík, Štencel, Štich, Pýcha, Kachyňa - Ordoš, Harris, Kubík - Gulaš, Kondelík, F. Přikryl - Simon, M. Hanzl, M. Beránek - Valský, Toman, Chlubna. Trenér: Čihák.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hrádek, Vála, J. Kolář - Hyka, L. Sedlák, M. Kaut - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, Cienciala, Říčka - Vondráček, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.

HC Olomouc - HC Verva Litvínov 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Navrátil (Macuh, Anděl), 53. Bambula (Sirota) - 30. Jurčík (Zile, Válek). Rozhodčí: Šír, Pilný - Axman, Bohuněk. Vyloučení: 4:2, navíc J. Káňa, A. Rutar - O. Kaše, D. Zeman všichni 5 min. Bez využití. Diváci: 4538.

Olomouc: Konrád - Rašner, Ondrušek, Řezníček, Sirota, A. Rutar, Švrček, Mareš - Orsava, Nahodil, J. Káňa - Bambula, J. Knotek, Kunc - Navrátil, Macuh, Anděl - Kucsera, P. Musil, Klimek. Trenér: Tomajko.

Litvínov: Zajíček - Demel, Zile, Jaks, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda - Koblasa, Gut, Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Maštalířský - Havelka, Jurčík, Válek. Trenér: Mlejnek.

Kometa Brno - Oceláři Třinec 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Holík (Zaťovič, Kaňák), 48. Moses (Ščotka, Holík) - 31. Nestrašil (L. Hudáček, Daňo), 55. Adámek (Dravecký, Vrána), rozhodující sam. nájezd Daňo. Rozhodčí: Mrkva, Cabák - Lederer, Blažek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 6735.

Brno: D. Furch - Kaňák, Ščotka, Holland, Kučeřík, Gazda, Zahradníček - Moses, Cingeľ, Okál - A. Zbořil, Marcinko, Vincour - Flek, Holík, Zaťovič - Kohout, Horváth, Jenyš. Trenér: Modrý.

Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel - M. Růžička, D. Voženílek, Pánik - Daňo, L. Hudáček, Nestrašil - Hrehorčák, P. Vrána, M. Roman - Kurovský, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

HC Sparta Praha - BK Mladá Boleslav 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Kestner (R. Horák, Řepík), 31. Buchtele (M. Forman), 46. Moravčík (Konečný), 60. P. Kousal (Řepík, R. Horák) - 25. Rohdin (J. Aaltonen). Rozhodčí: Květoň, Ondráček - Frodl, Hynek. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 8057.

Sparta: Kořenář - Moravčík, Kempný, Krejčík, Mozík, Irving, Němeček, Mikliš - Řepík, R. Horák, P. Kousal - Kestner, J. Lajunen, Chlapík - M. Forman, O. Najman, Buchtele - Hauser, D. Vitouch, Konečný. Trenér: Gross.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Pláněk, Pyrochta, Osburn, Jánošík, A. Čech, Bernad, Štibingr - Rohdin, Järvinen, J. Aaltonen - Lantoši, Suchý, Skalický - Gardoň, O. Roman, Malát - J. Stránský, Závora, Dvořáček. Trenér: Kalous.

1. Pardubice 13 9 1 3 0 50:28 32
2. Litvínov 13 9 2 0 2 50:33 31
3. Sparta Praha 13 7 2 0 4 41:29 25
4. Třinec 12 4 3 2 3 36:33 20
5. České Budějovice 13 4 2 4 3 30:33 20
6. Hradec Králové 13 4 2 3 4 33:28 19
7. Brno 13 5 1 1 6 33:36 18
8. Karlovy Vary 12 5 1 0 6 33:29 17