Radivojevič vybil Energii sedmi body, Pardubice ovládly východočeské derby

24. 1. 2016 17:50
Extraliga pokračovala 39. kolem. Zlín si doma poradil s Kometou Brno 2:1. Doposud suverénní Liberec vyhrál v Karlových Varech 7:2. Zápas mezi domácími Vítkovicemi a Litvínovem musely rozhodovat až samostatné nájezdy, po kterých se radovali domácí v poměru 5:4. Oceláři Třinec si po vítězství v prodloužení odvážejí dva body z Olomouce. Pardubice ovládly východočeské derby 3:2. Chomutov protrhl nelichotivou sérii čtyř porážek a vyhrál doma s Plzní 4:3 a Sparta vyhrála v Mladé Boleslavi 2:0.
Branko Radivojevič sedmi kanadskými body vyrovnal extraligový rekord.
Branko Radivojevič sedmi kanadskými body vyrovnal extraligový rekord. | Foto: ČTK

Zlín - Berani přivítali na svém ledě v moravském derby Kometu Brno. Hosté se v posledních zápasech trápí a ve Zlíně prohráli čtvrté extraligové utkání v řadě. Naopak Zlín po výhře 4:1 nadále stoupá tabulkou.Vítěznou branku vstřelil na začátku druhé třetiny David Štumpf.

Prozatím suverénní Liberec zavítal do Karlových Varů. Domácí Vary s lídrem držely krok první dvě třetiny, ale ve třetí periodě jim došla energie. Liberec totiž v poslední dvacetiminutovce čtyřmi góly rozhodl zápas. Karlovy Vary nakonec lídrovi z Liberce podlehly 2:7. Branko Radivojevič si připsal neuvěřitelných 7 kanadských bodů, čímž vyrovnal extraligový rekord.

Do Vítkovic přijel Litvínov. Dramatický souboj celků z dolních pater tabulky skončil po šedesáti minutách 4:4. Do prodloužení poslal zápas Kristian Reichel, který svým prvním extraligovým gólem srovnal tři minuty před koncem základní hrací doby. Zápas nakonec rozhodly až samostatné nájezdy, vítěznou branku si připsal domácí obránce Jan Štencel.

Olomouc na svém ledě přivítala Třinec, který si při poslední návětěvě Hané odvezl šestigólový výprask. Dnes, ale fanoušci tolik branek neviděli. Po šedesáti minutách skončil zápas 1:1. V prodloužení vystřelil bonusový bod Třinci Marek Růžička.

Poprvé v sezoně ovládly Pardubice východočeské derby. Hradec Králové sice na ledě Dynama dvakrát vedl, ale Petr Sýkora rozhodl brankou na 3:2 necelé tři minuty před koncem zápasu.

Chomutov po čtyřech porážkách zabral. Piráti dokázali doma zdolat Plzeň 4:3. A znovu se přiblížili elitní šestce. Vítěznou branku zaznamenal Roman Červenka.

Sparta Praha pokračuje ve skvělé formě. V posledních zápasech nadělovala soupeřům v průměru více než šest branek. Na ledě Mladé Bolesalavi sice sparťané tolik branek nenaďelili, ale po vítězství 2:0 berou další tři body. Čisté konto vychytal navrátilec z KHL Filip Novotný.

Mladý Reichel poprvé skóroval v extralize

Štěstí se ale na Litvínov usmálo 64 sekund před koncem úvodní dvacetiminutovky: Martynek pohotovým bekhendem zasunul za Kantora vyraženou Hanzlovu střelu a otevřel skóre zápasu.

Kouč Svozil od druhé třetiny zredukoval hru na tři pětky a už v prvním střídání mohl srovnat Olesz, ale jeho pokus narazil na tyč. Gerhátův průnik tak tak zastavil Kantor, ale naprosto neobsazený Doležal ho vzápětí z mezikruží podruhé prostřelil ranou mezi betony.

Domácí působili bezradně, ale soupeř jim hodil záchranný kruh vlastními kiksy. Slobodovu přihrávku si gólman Janus bruslí sám srazil za záda, načež se Trávníček nechal vyloučit na pět minut a do konce utkání a Olesz šťastnou tečí přesilovku rychle zužitkoval ve vyrovnání. Dvougólové manko smazali za 70 sekund.

Nápor Ostravanů utnul v 34. minutě Piroš, který v útočném pásmu zachytil jejich rozehrávku a příklepem z těžkého úhlu vrátil Litvínovu vedení.

Až v závěru se do soupeře pořádně zakousli a ze stupňovaného tlaku rezultoval prvně gól Šticha, který v 50. minutě skóroval ranou bez přípravy od modré čáry. Domácím to ale nestačilo a pět minut před koncem je k vytouženému vítězství posunul Balán, jenž zblízka rychle mezi Janusovy betony tečoval Vandasovo nahození z rohu hřiště.

V krizové pasáži však Severočechy z temnoty vyvedl nejmladší hráč na ledě Reichel, který svůj aktivní výkon korunoval v 58. minutě při hře pět na čtyři vyrovnávací trefou na 4:4. Nakonec ještě málem skóre obrátil Duda, avšak z otočky minul, a tak v nájezdech přihrál druhý bod Vítkovicím Štencel, jenž byl jediným úspěšným exekutorem.

Kometě začíná unikat elitní šestka

Domácí začali opravdu náporem, za chvilku už hráli přesilovku pět na tři a otevřeli skóre. Veselý našel před brankou nikým nehlídaného Říčku, jenž provedl bekhendovou kličku ukázkově.

Kometa vyrovnala zásluhou Jana Hrušky, který poslal puk přesně do horního růžku Kašíkovy branky po 33 vteřinách druhé třetiny.

Domácí však dokázali na jeho trefu rychle odpovědět. Ve 25. minutě překonal Čiliaka Štumpf, který si tak připsal druhý gól v sezoně.

Šancí nebylo málo ani v poslední dvacetiminutovce, na jedné straně trefil tyčku Cibák, na druhé zase Zohorna. Zlínští se následně zatáhli spíše do obrany a často vyhazovali na zakázané uvolnění. Jenomže i přesto se jim podařilo zásluhou Bukartse zvýšit své vedení. Zdramatizovat duel mohl Ton, ale proti Kašíkovi neuspěl a z protiútoku zvýšili Zlínští na 4:1. Čachotský na sebe natáhl dva hráče a puk předložil před odkrytou branku skórujícímu Čechovi.

Radivojevič byl u všeho podstatného

Skóre se poprvé měnilo v 7. minutě, když si Radivojevičovu střelu z mezikruží  nešťastně srazil Dvořák do vlastní branky.

Ve 12. minutě aktivním napadáním donutil Rachůnek k chybě Stránského a následně svoji šanci ukázkově zakončil. Po vyrovnávací brance se Energie dopustila několika zbytečných faulů a Severočeši potvrdili, že se jim přesilovky daří. Při vyloučení Bičánka vrátil vedení na stranu hostů Vampola, když Habalem vyraženou střelu Radivojeviče "zametl" do odkryté branky.

Ve 23. minutě prokázal důraz na brankovišti Lakatoš, který napotřetí propasíroval puk pod betony domácího gólmana. Energii však tato branka nezlomila a již o minutu později se domácím podařilo opět snížit. Špatné vyhození Liberce zachytil na modré čáře Huna a po jeho přihrávce zakončil najíždějící Gorčík.

Nejblíže vyrovnání měl Bartek ve 34. minutě, ale jeho střelu do odkryté branky skokem plavmo zlikvidoval Lašák.

V závěrečné třetině se projevila síla Tygrů a zejména individuální schopnosti hostujících hráčů. Nejdříve ve 46. minutě potrestal Bulíř střelou z mezikruží vyloučení Vachovce. Po čtvrté brance se hra domácích zcela rozsypala. Ve 48. minutě se po behkendové střele podruhé trefil Bulíř a navýšil tak skóre již na tříbrankový rozdíl. Další vyloučení Energie potrestal Jelínek a poslední slovo měl Vitásek, který svojí první brankou v sezoně uzavřel skóre.

Chomutov zabral po čtyřech zápasech

Chomutov byl v úvodu střelecky aktivnější, ale do vedení se dostali v deváté minutě hosté. Piráti se sice ubránili při Valachově vyloučení, ale šest sekund po skončení trestu se Plzeň prosadila. Po Lvově střele se Hrňa prosadil dorážkou ze vzduchu.

Severočeši stihli v první třetině obrat. V 15. minutě vyřešil Červenka přečíslení dvou na jednoho individuálně a zamířil přesně do levého horního rohu Polívkovy branky. Domácí se znovu radovali 92 vteřin před první pauzou. Kämpfova nevydařená přihrávka překvapila Polívku, jemuž lehký pokus prošel mezi betony do branky.

V úvodu druhého dějství se Plzeň ubránila dvakrát v oslabení. Polívka při druhém kryl Kašeho blafák do bekhendu. Ve 27. minutě už ale inkasoval, když za pravým kruhem napřáhl Jánošík a ránou k pravé tyči překonal hostujícího gólmana.

Plzeň za 98 sekund snížila. Ve vlastním oslabení fauloval Rutta unikajícího Svobodu, který nařížené trestné střílení proměnil blafákem do bekhendu.

Chomutov se po 37 vteřinách třetí třetiny dočkal zvýšení náskoku. Vondrkova přihrávka se odrazila od Červenkovy brusle za Polívku a sudí gól po poradě s videorozhodčím uznali. Plzeň se ve 44. minutě dostala na kontakt, když za Kristanem skončila Preisingerova tečovaná střela od modré čáry.

Těsný náskok Piráti uhájili a ještě dvě možnosti na dovršení hattricku nevyužil Červenka. V 58. minutě se do šance dostal po přečíslení dvou na jednoho a Tomicově přihrávce, podruhé v koncovce neuspěl při power play hostů.

Navrátilec Novotný vychytal čisté konto

Mladá Boleslav se pere s nedostatkem obránců, a tak hrála proti silnému soupeři pouze na pět beků. Na střídačce byl ještě připravený ke své extraligové premiéře dvacetiletý Hes.

Skóre se poprvé měnilo až ve druhé dvacetiminutovce. Ve 24. minutě se dostal k odraženému puku po Klimkově střele z úhlu Hamilton a zápěstím pověsil puk nekompromisně pod horní tyčku.

Na druhé straně mohl navýšit náskok Sparty Netík, ale z po úniku dvou proti jedinému obránci a přihrávce Buchteleho netrefil branku. O chvíli později skončilo Hlinkovo kroužení před Rittichovým brankovištěm jenom v lapačce domácího brankáře. Netík se ale nakonec gólu dočkal, ve 36. minutě procedil puk mezi betony Ritticha po objetí branky.

Ve třetí části hry už si hosté spíše hlídali dvoubrankový náskok. Boleslav byla aktivnějším týmem, ale sparťané prokázali po dvou výrazných kanonádách do branek soupeřů, že umí i velmi kvalitně bránit a do větších šancí Bruslaře nepouštěli. Ubránili si i při závěrečné power play domácích. Navrátilec z KHL Filip Novotný vychytal čisté konto, když si připsal 38 zásahů.

Třinec porazil Olomouc poprvé v sezoně

Ideální možnost změnit bezbrankový stav měl 17 sekund před konce první třetiny Vodný, jehož brejk při třinecké přesilovce zastavil Kleslův faul. Olomoucký útočník však následné trestné střílení neproměnil.

Kohouti dostali šanci hrát početní převahu ve 27. minutě a po akci Buce s Mikúšem ji využili. Slovenský útočník zakončoval z úhlu, brankář Hrubec ještě při střele vychýlil branku. Gól tak ještě potvrzoval videorozhodčí.

V závěru třetiny hráli hosté další přesilovku a tu už se jim podařilo využít. Šance Žejdla s Linhartem ještě Konrád zlikvidoval, na Kopeckého teč Galvasovy střely však zareagovat nestihl.

Zápas se musel prodlužovat a druhý bod získali hosté, i když domácí před gólem Růžičky reklamovali faul na Mikúše, který po kontaktu s Adamským ztratil puk a třinecký útočník následně překonal Konráda.

Pardubice poprvé v sezoně porazily Hradec

I přes šance na obou stranách branka v první třetině nepadla. Nástup do druhé části vyšel lépe hostům a poprvé se v derby měnilo skóre. Frühauf dostal prostor na levém křídle a tvrdou ranou z dálky překonal Maxwella. Pardubice chtěly rychle odpovědět a v krátkém sledu se do šancí dostali Tomášek a Orsava. Hradecký gólman dlouho odolával, ale ve 29. minutě už nestačil na přesilovkovou ránu Sýkory.

Na derby nezvykle klidný průběh pak "rozčísla" šance Courchaina, který ujel obráncům, ovšem v zakončení neuspěl. Mnohem lépe si vedl na konci druhé části Dej, když v oslabení vystihl Maxwellovu rozehrávku a střelou k tyči vrátil Hradci vedení.

Těsný náskok hostům vydržel do 47. minuty, kdy si kotouč před brankou našel Rapáč a trefil mezírku mezi betony hradeckého brankáře.

Zápas v 58. minutě rozhodl Sýkora, který svým druhým gólem poslal Dynamo poprvé v zápase do vedení. Na první výhře Pardubic po čtyřech porážkách v derby za sebou nezměnila nic ani hra Mountfieldu bez brankáře a šance Courchaina.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

39. kolo hokejové extraligy:

PSG Zlín - HC Kometa Brno 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Říčka (O. Veselý, Bukarts), 25. Štumpf (Roman Vlach, O. Veselý), 52. Bukarts (P. Holík, Říčka), 57. F. Čech (Čachotský) - 21. J. Hruška (Ton). Rozhodčí: Šír, Pavlovič - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 6322.

Zlín: Kašík - Marušák, Urbanec, Matějíček, Žižka, Řezníček, O. Horák - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Cibák, Maruna - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Brno: Čiliak - Koch, Kaberle, Kováčik, Malec, Kuboš, Dujsík - Ton, J. Hruška, H. Zohorna - Vondráček, Špirko, J. Káňa II. - Dočekal, Koreis, Burian. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 2:7 (1:2, 1:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 12. I. Rachůnek, 24. Gorčík (Huna) - 7. Radivojevič (Bakoš), 18. Vampola (Radivojevič, Bakoš), 23. Lakatoš (Bakoš, Radivojevič), 46. Bulíř (Radivojevič), 48. Bulíř (Radivojevič), 50. P. Jelínek (Šimek, Radivojevič), 52. Vitásek (Radivojevič, Bakoš). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:6, navíc Gulaši 10. Využití: 0:3. Diváci: 2673.

Karlovy Vary: Habal - J. Tomeček, Bičánek, Baránek, Gulaši, Dvořák, Sičák, Weinhold - J. Svoboda, Gríger, I. Rachůnek - Bartek, Kůs, T. Rohan - Huna, Marosz, Gorčík - V. Tomeček, Vachovec, Flek. Trenéři: Oremus a Mlejnek.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Plutnar - Bulíř, Vampola, Birner - Bakoš, Lakatoš, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Jonák, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

HC Vítkovice Steel - HC Verva Litvínov 5:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Sloboda (Burger, P. Zdráhal), 29. Olesz (Čerešňák, Kudělka), 50. Štich (Burger, P. Zdráhal), 55. Balán (Vandas, Philipp), rozhodující nájezd Štencel - 19. Martynek (R. Hanzl), 27. J. Doležal (Válek), 34. Piroš (M. Hořava), 58. Reichel (M. Hořava, Piroš). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Bryška, Skopal. Vyloučení: 3:3, navíc Trávníček (Litvínov) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4283.

Vítkovice: Kantor (34. Dolejš) - Čerešňák, Kudělka, Štencel, Philipp, Sloboda, Štich - Olesz, Szturc, Hovorka - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Balán, Burger - Tomi, M. Hlinka, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

Litvínov: Janus - F. Pavlík, Kubát, Gula, T. Pavelka, Z. Sklenička, Frolo - Duda, Gerhát, Lukeš - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - M. Hořava, Reichel, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Mikuš (Buc, Skrbek) - 40. Kopecký (Galvas, Polanský), 63. Marek Růžička. Rozhodčí: R. Čech, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5, navíc Kopecký (Třinec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5123.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Laš - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Holec, Jergl. Trenéři: Venera a Tomajko.

Třinec: Hrubec - Nosek, Linhart, Hrabal, Galvas, Slovák, Klesla - Irgl, Žejdl, Dravecký - Tybor, Kopecký, Jašek - Marek Růžička, Plíhal, Svačina - Meidl, Polanský, Adamský - Rufer. Trenéři: Dopita a Mucha.

Piráti Chomutov - HC Škoda Plzeň 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Červenka (Jánošík, Tomica), 19. Kämpf (Sklenář, Ölvecký), 27. Jánošík (D. Květoň), 41. Červenka (Vondrka) - 9. Hrňa (Lev), 29. T. Svoboda z trestného střílení, 44. Preisinger (Polívka). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 4621.

Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Valach, Jánošík, Dlapa, Pereťagin, J. Mrázek - D. Kaše, Červenka, Tomica - D. Květoň, Dušek, Vondrka - Ölvecký, V. Růžička ml., Sklenář - Chlouba, Kämpf, Hřebejk. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Plzeň: Polívka (v čase 47:54 na trestné střílení Machovský) - Jeřábek, Moravčík, Kadlec, D. Sklenička, Kubka, Pulpán - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Přikryl, Lev - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Suchý, Poletín, M. Beran. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

HC Dynamo Pardubice - Mountfield Hradec Králové 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 29. P. Sýkora (Štajnoch, Redenbach), 47. Rapáč (Nahodil, Orsava), 58. P. Sýkora (Marcinko, Redenbach) - 22. Frühauf (Pilař, Ihnacak), 39. Dej. Rozhodčí: Wiegand (Švýc.), Fraňo - Bláha, Špůr. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Maxwell - Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Bokroš, Ščotka, M. Šeda - Orsava, Nahodil, Kaut - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Poulíček, Tomášek, Voženílek - Rapáč, Krajňák, Moučka. Trenéři: Draisaitl a R. Král.

Hradec Králové: Kacetl - K. Pilař, Plášil, Pláněk, Frühauf, Dietz, Vašíček, Hronek - Bednář, Kukumberg, Dej - Honejsek, Ihnacak, Červený - Kopta, T. Knotek, Courchaine - R. Pavlík, Bulík, Šimánek. Trenéři: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

BK Mladá Boleslav - HC Sparta Praha 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávka: 24. Hamilton (Klimek), 36. Netík. Rozhodčí: R. Svoboda, Hribik - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 4128.

Mladá Boleslav: Rittich - Voráček, Trončinský, Rýgl, Ovčačík, Kučný - Jarůšek, D. Výborný, Bárta - Hyka, Klepiš, Lenc - Musil, Urban, Pacovský - Kubica, R. Hruška, Klimenta. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Sparta Praha: Novotný - Polášek, Eminger, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Buchtele, Přibyl, Netík - Sabolič, Klimek, Hamilton - Kumstát, J. Hlinka, Forman - A. Kudrna, Dragoun, M. Procházka. Trenéři: Jandač a Moták.