Sparta skolila Plzeň v prodloužení, tři extraligové zápasy musely rozhodnout nájezdy

Aktualizováno 18. 12. 2019 22:24
Po reprezentační přestávce se naplno rozjela hokejová extraliga. Sparta ve šlágru 27. kola porazila Plzeň 2:1 po prodloužení. Také další tři duely skončily po 60 minutách remízou, a tak Karlovy Vary, Liberec a Třinec slaví výhry za dva body na nájezdy. Stoprocentní naopak doma byly Vítkovice a Litvínov.

Úvodní dvě třetiny zápasu Sparty s Plzní mnoho zajímavých akcí nenabídly. V první části si dvě největší příležitosti vypracovali Pražané, jenže Kudrna s Košťálkem se neprosadili. Z vážnějších šancí to bylo vše.

Ve stejném duchu se pokračovalo i ve druhém dějství. Až v 27. minutě padl první gól. Sparťan Tomášek se na útočné modré čáře ujal puku a střelou z kruhu překonal Frodla. "Bylo to se štěstím trefené. Mířil jsem tam, ale bylo to úplně přesně do 'vinglu'. Jsem rád, že jsem to trefil a nepřestřelil jsem to," líčil Tomášek po zápase.

V závěru druhé třetiny mohl zvýšit Košťálek, domácí bek však znovu neuspěl. Západočeši za 40 minut hry sparťanského gólmana Sedláčka výrazněji neohrozili.

Blízko druhé trefě se zkraje třetí třetiny ocitl Tomášek, ale v nepřehledné situaci na Frodla nevyzrál. A tak padl v 47. minutě gól na druhé straně, když Kantner zužitkoval přesilovou hru. Druhou asistenci si připsal nejproduktivnější hráč extraligy Gulaš, který bodoval pošesté za sebou. Celkově v sezoně posbíral už 45 bodů.

Hosty srovnání nabudilo a o několik minut později se jim naskytla dvojnásobná početní výhoda trvající 93 sekund. Díky obětavé obraně a spolehlivému Sedláčkovi ale domácí plzeňskému tlaku odolali.

"Vzalo nám to hrozně sil, bylo to dlouhé. Hráli jsme skoro na tři lajny, vypadl Vláďa Růžička. Museli jsme to nějak zalepit a to taky vezme síly. Plzeň měla v téhle části utkání více ze hry, ale jinak jsme měli víc gólových šancí. Měli jsme přidat jeden dva góly a mohl to být jiný zápas," konstatoval Tomášek.

Utkání dospělo do prodloužení, které po Kudrnově přihrávce ukončil Blain. Sparta navázala proti Plzni na předchozí výhry v sezoně 7:6 v prodloužení a 3:2 po samostatných nájezdech. Plzeň venku prohrála čtvrtý z posledních pěti zápasů, proti Spartě přesto bodovala už ve třináctém utkání za sebou.

"Dvě třetiny jsme na ledě prakticky neexistovali. Byli jsme pozdě v soubojích a nebruslili. Měřítka snad snese z naší strany jenom poslední třetina, takže bod je pro nás obrovskou výhrou," uvedl asistent plzeňského kouče Jiří Hanzlík.

Tři zápasy musely rozhodnout nájezdy

Podvanácté za sebou bodovali hokejisté Liberce, kteří na ledě Hradce Králové zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech. V nich zazářil hostující brankář Dominik Hrachovina, který ze tří pokusů domácích ani jednou neinkasoval, Severočeši naopak třikrát uspěli, vítězný gól dal Radan Lenc, který se trefil i v základní době.

V nájezdech triumfovali také hokejisté Třince, kteří zdolali doma Kladno 2:1, a porazili tak Rytíře i potřetí v sezoně. Úřadující mistr vyhrál v tomto ročníku rozstřel vůbec poprvé, rozhodl ho Ondřej Kovařčík. Hosté nastoupili i po reprezentační přestávce bez svého lídra Jaromíra Jágra. Jejich jediný gól dal Brady Austin, který je v extralize s osmi góly nejlepším střelcem mezi obránci.

Nájezdy se povedly také Karlovým Varům, jež porazily Zlín 3:2. Energie vyhrála potřetí za sebou, Berani naopak ztratili třetí z posledních čtyř duelů. Hosté vedli po dvou třetinách 2:0, Petr Šenkeřík vyrovnal v polovině 58. minuty, rozhodující gól v nájezdech dal Dávid Gríger.

Pod novým koučem Mojmírem Trličíkem opět zvítězily Vítkovice, jež po výhře v Hradci Králové dokázali dnes v severomoravském derby porazit Olomouc 5:3 a podruhé za sebou naplno zabodovali. Hattrickem zazářil Dominik Lakatoš, ale vítěznou branku v 55. minutě vstřelil Peter Trška. Do prázdné klece triumf Ostravských zpečetil Ondřej Roman.

Z domácí výhry se raduje také Litvínov, jenž zvítězil nad Brnem 5:2. Kometa díky dvěma gólům z první třetiny, které dala v rozmezí 36 sekund, vedla už 2:0, v závěru druhého dějství ale snížil Richard Jarůšek, ve třetí části pak domácí dokonali obrat čtyřmi góly. Severočeši uspěli počtvrté z posledních pěti utkání, dvakrát se v jejich dresu prosadil útočník Viktor Hübl.

27. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 2:1 v prodloužení (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Tomášek (Polášek, Řepík), 63. Blain (A. Kudrna, Sukeľ) - 47. Kantner (Mertl, Gulaš). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla - Gerát, Hynek. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.160.

Sparta: J. Sedláček - Blain, Kalina, Jurčina, Tomáš Dvořák, Košťálek, Polášek, Piskáček - Řepík, Tomášek, Smejkal - Forman, Pech, Rousek - A. Kudrna, Sukeľ, Říčka - Vitouch, Kropáček. Trenér: Krupp.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Pulpán, Budík, Jank, L. Kaňák, Moravčík, Vráblík - Gulaš, Mertl, Kantner - Pour, V. Němec, P. Straka - Indrák, Kracík, Rob - Malát, Kodýtek, Eberle. Trenér: Čihák.

HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. M. Stránský (Marcinko), rozhodující sam. nájezd O. Kovařčík - 23. Austin (J. Strnad, Redlich). Rozhodčí: Lacina, R. Svoboda - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 4609.

Třinec: Štěpánek - Roth, Gernát, M. Doudera, D. Musil, Kundrátek, Zahradníček - Szturc, Marcinko, M. Stránský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Martynek, Š. Novotný, Adamský - Hrňa, Polanský, Dravecký. Trenér: M. Zadina.

Kladno: Godla - B. Nash, Austin, A. Lakos, Kehar, Zelingr, Barinka - Bílek, P. Machač, Hovorka - Hajný, T. Kaut, O'Donnell - Redlich, Melka, J. Strnad - O. Bláha, Zikmund, Š. Bláha. Trenéři: D. Čermák a Lidický.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 5:2 (0:2 , 1:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 38. Jarůšek, 44. V. Hübl (J. Petružálek), 46. Trávníček (Hedberg), 48. V. Hübl (J. Petružálek, F. Lukeš), 59. L. Kašpar (M. Hanzl) - 9. P. Holík (Pyrochta), 9. Vincour (Lev). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Jindra, Zíka. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 5081.

Litvínov: Janus - Jánošík, L. Doudera, Kudla, T. Pavelka, J. Říha, Baránek, Kubát - Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek - J. Petružálek, V. Hübl, F. Lukeš - Hedberg, J. Mikúš, L. Kašpar - Válek, Helt, Trávníček. Trenér: Kýhos.

Brno: Vejmelka - O. Němec, Baranka, Glover, Pyrochta, Svozil, Gulaši, Malec - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Orsava, Kusko, Kucsera - Vincour, Lev, Svačina - Horký, Jenyš, Kratochvíl. Trenér: Zábranský.

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 22. Lakatoš (Roberts Bukarts, Trška), 39. Lakatoš (Trška, O. Roman), 41. Lakatoš (O. Roman, Roberts Bukarts), 55. Trška (Mallet), 60. O. Roman (Schleiss, Roberts Bukarts) - 1. P. Musil (Klimek, Nahodil), 36. P. Musil (Ondrušek), 54. Švrček. Rozhodčí: Bejček, Pešina - Bryška, Rožánek. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 5325.

Vítkovice: M. Svoboda - Trška, Výtisk, Bodák, Šidlík, R. Černý, Kvasnička - Roberts Bukarts, O. Roman, Lakatoš - P. Zdráhal, Š. Stránský, Schleiss - Mallet, R. Veselý, Dej - Guman, Werbik, Razgals. Trenér: Trličík.

Olomouc: Lukáš - Jaroměřský, Ondrušek, Valenta, Švrček, Dujsík, Vyrůbalík - Irgl, Kolouch, Olesz - P. Musil, Nahodil, Klimek - V. Tomeček, J. Knotek, Burian - Skladaný, Handl, J. Káňa. Trenéři: Tomajko a Moták.

HC Energie Karlovy Vary - PSG Berani Zlín 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 42. T. Mikúš (Plutnar, Graňák), 58. Šenkeřík (Gríger, T. Rachůnek), rozhodující sam. nájezd Gríger - 34. Claireaux, 38. M. Novotný (Dufek). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2889.

Karlovy Vary: F. Novotný - Stříteský, Šenkeřík, Plutnar, Graňák, Eminger, D. Mikyska, M. Rohan - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, T. Mikúš, V. Polák - Vondráček, Raška, Šafář - Kohout, Černoch, Koblasa. Trenér: Pešout.

Zlín: Kašík - D. Nosek, M. Novotný, Ferenc, Freibergs, Gazda, Žižka, Buchta - Claireaux, Fořt, Köhler - J. Ondráček, Fryšara, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - Okál, P. Sedláček, Dufek. Trenér: R. Svoboda.

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 24. F. Pavlík (Koukal, Smoleňák), 59. Cingel - 37. Lenc (Knot, Šmíd), 51. L. Hudáček (Šmíd, L. Krenželok), rozhodující sam. nájezd Lenc. Rozhodčí: Šír, Micka - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:7, navíc Hrachovina (Liberec) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 4097.

Hradec Králové: Mazanec (28.-29. Š. Lukeš) - Zámorský, Linhart, F. Pavlík, Šalda, Nedomlel, Rosandič, R. Pilař - Smoleňák, Cingel, M. Chalupa - Jergl, Kevin Klíma, Červený - Paulovič, Koukal, Miškář - Rákos, Kubík, R. Pavlík. Trenéři: V. Růžička a T. Martinec.

Liberec: Hrachovina - Šmíd, Knot, Derner, Graborenko, T. Hanousek, Kotvan, Havlín - Ordoš, L. Hudáček, Lenc - Marosz, A. Musil, J. Vlach - L. Krenželok, P. Jelínek, Zachar - Průžek, Chrtek, D. Špaček. Trenér: P. Augusta.