Plzeň se prostřílela na dohled postupu, Boleslav otáčí sérii s Hradcem

Aktualizováno 18. 3. 2016 21:21
Hokejisté Plzně rozstříleli v třetím čtvrtfinále na olomouckém ledě domácí tým 8:1 a k postupu jim tak schází už jen jedno vítězství. Mladá Boleslav zdolala Hradec Králové 3:2 po samostatných nájezdech a otočili stav série na čtyři vítězství na 2:1 na zápasy.
Radost hokejistů Plzně.
Radost hokejistů Plzně. | Foto: Tomáš Liška

Olomouc - Hokejisté Plzně rozstříleli v třetím čtvrtfinále play off Tipsport extraligy na olomouckém ledě domácí tým 8:1 a k postupu jim tak schází už jen jedno vítězství.

První domácí zápas v extraligovém play off po dvaceti letech nakonec pro Kohouty skončil debaklem, o který se nejvíce postarali dvougóloví střelci Ondřej Kratěna, Jakub Lev a Miroslav Indrák. Plzeň i se základní částí porazila Hanáky už popáté v řadě a o svém postupu do semifinále může rozhodnout už v sobotním utkání, které se v Olomouci bude hrát od 15 hodin.

Mladá Boleslav zdolala Hradec Králové 3:2 po samostatných nájezdech a otočili stav série na čtyři vítězství na 2:1 na zápasy. Ve čtvrté sérii rozstřelu rozhodl útočník Richard Jarůšek. Čtvrtý zápas se hraje v sobotu v 17:30 opět v Mladé Boleslavi.

Návrat play off na Hanou se nezdařil

Olomouc po dvaceti letech ožila atmosférou play off a domácí se i bez zraněného pilíře obrany Skrbka před beznadějně vyprodaným stadionem do soupeře pustili s vervou. Plzeň však dotěrného soupeře vystrnadila do rohů a s několika nahozenými puky Machovský v úvodní převaze Hanáků neměl problém. Gólem zaváněla až akce Vodného se střílejícím Řípou, ale plzeňský gólman byl opět na místě.

Možná z přemíry snahy ale domácí vyráběli trestuhodné chyby v defenzívě. V osmé minutě kotouč proskočil klubkem tří domácích hráčů ve středním pásmu k rozjetému Hrňovi, který sólo na Konráda završil úspěšným blafákem. Škůrkův kiks v rozehrávce neztrestal Kracík, ale po nevyužité přesilovce si Olomouc v závěru prvního dějství nepohlídala opět střední pásmo a Lev prostřelil Konráda mezi betony.

Definitivně Hanákům utekl zápas v úvodu druhé části. Indrák si už v 38. sekundě kličkou na střed zasekl Vyrůbalíka a po ledě překonal potřetí Konráda, který se nechal vystřídat Vošvrdou. Toho ale už po třech minutách nenápadným švihem z kruhu pokořil i Lev.

Domácí neskládali zbraně, jenže šance Buce nebo Holce zmařil Machovský. Kapituloval teprve v 30. minutě v oslabení po Bucově dobře umístěné bombě. Olomouc mohla kartami zamíchat snad ještě v konci druhé části, ale prohospodařila bezmála dvouminutovou přesilovku pět na tři a ve 43. minutě její zmar pátým gólem podtrhl Indrák.

Olomouc musela kalich hořkosti dopít až do úplného dna a ve velké pohodě hrající hosté rozklíženého soupeře v poslední desetiminutovce zdeptali po krásných akcích ještě dvěma trefami Kratěny a deset vteřin před koncem i brankou Johnsona.

Rychlý gól na Středočechy nestačil

Stejně jako v obou utkáních v Hradci Králové se diváci dočkali rychlé branky a po 76 vteřinách se radoval hostující Mountfield. Ihnacak přihrál před branku obránci Dietzovi, který zamířil bekhendem přesně k levé tyči. Na druhé straně pálil Bárta do boční sítě a v páté minutě vybruslil před branku Hruška, ale Kacetla neprostřelil.

Hosté se pak ubránili při Mertlově trestu a domácí zase odolali při vyloučení Kučného. Vyložené šance i nadály chyběly. V 18. minutě v dobré pozici přestřelil domácí Lenc. Za hosty měl možnost Kudrna, ale nezakončil proti Rittichovi ideálně.

V úvodu druhé části zahrozil Klepiš a ve 24. minutě se domácí dočkali vyrovnání po kombinaci druhého útoku. Musil od zadního mantinelu šikovně zadovkou přihrál před branku Hykovi, který zblízka nedal hradeckému brankáři šanci zareagovat. Vzápětí se těžce sbíral z ledu Kudrna po zákroku Kučného.

Ve 28. minutě vybojoval uzdravený Látal puk pro Ďurače, ale Kacetl jeho šanci zmařil. Po vyloučeních Klepiše a Pacovského se domácí ubránili 92 vteřin ve třech proti pěti a po Frühaufově ráně jim pomohla i pravá tyč. Po skončení oslabení ještě pálil mimo Kukumberg. Bruslařský klub se pak ubránil i při vyloučení Kučného a Hrušky a v 38. minutě aktivní Látal málem připravil šanci pro Hyku.

Vzápětí už Látalovi vyšla kombinace s Musilem, který mu puk vrátil a navrátilec do mladoboleslavské sestavy po měsíční pauze k levé tyče doklepl puk do prázdné branky. Gól ještě potvrdil videorozhodčí. Při Ihnacakově vyloučení Pacovským tečovaná Klepišova střela skončila na horní síťce na hradecké brance a vzápětí ještě Kacetl vytěsnil Hykův pokus.

Hosté se při snaze o vyrovnání dlouho nemohli dostat do šance, snad jen s výjimkou zakončení Červeného a střely Deje. Za domácí opět mohli udeřit Látal s Hykou. V 51. minutě měl příležitost ke zvýšení Klepiš, ale Kacetl jeho pokus zblízka kryl. Hosté odolali při Mertlově trestu a v 57. minutě si vynutili nastavení. Kombinaci rozjel obránce Pláněk, Ihnacak přihrál Červenému, který u levé tyče zakončil do odkryté branky.

V 63. minutě mohl rozhodnout Kukumberg, který se ocitl sám před Rittichem, ale neuspěl. Při vyloučení Trončinského dorážel Šimánek a přesilovka hostů skončila hned po 19 sekundách, když putoval na trestnou lavici potřetí v utkání Mertl.

Na druhé straně zahrozil Jarůšek. V 68. minutě byl blízko rozhodnutí hradecký Bednář, jenž trefil pravou tyč. Další možnost měl Ihnacak, za domácí mohl rozhodnout v 75. minutě bek Robar a vzápětí promarnil velkou šanci před odkrytou brankou Klimenta, jenž neuspěl ani v 79. minutě s dorážkou. Nájezdy neodvrátil ani 36 sekund před koncem nastavení Jarůšek. Ten se ale prosadil jako jediný v nájezdech a zařídil výhru.

Pardubice nakročily k záchraně

Hráči Pardubic zvítězili ve 4. kole skupiny o umístění na 11. až 14. místě nad Vítkovicemi 2:0 a v tabulce odskočili Litvínovu znovu na rozdíl čtyř bodů. Domácí se dokázali prosadit už po pěti minutách díky obránci Martinu Štajnochovi a do konce zápasu vedení nepustili. Výhru pojistil ve třetí třetině útočník Tomáš Marcinko, nulu vychytal Brandon Maxwell. Dynamu k jistotě záchrany stačí získat bod v Litvínově, případně v posledním kole jakkoliv porazit Karlovy Vary.

Litvínov dnes zdolal Karlovy Vary 2:až v prodloužení 1 . Hostující Západočeši vedli, ale Verva nakonec udržela naději, aby se ještě stihla vyhnout baráži. Vítězný gól dal Robina Hanzla v čase 60:16.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

HC Olomouc - HC Škoda Plzeň 1:8 (0:2, 1:2, 0:4)

Branky a nahrávky: 30. Buc (Vyrůbalík, Houdek) - 9. Hrňa, 19. Lev (Kratěna), 21. Indrák (Jeřábek), 24. Lev (Kadlec, Machovský), 43. Indrák (Kubalík), 51. Kratěna (Kadlec, Jeřábek), 57. Kratěna (Kubka, D. Sklenička), 60. Johnson (Preisinger). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:10, navíc Ondrušek (Olomouc) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5500 (vyprodáno). Stav série: 0:3.

Olomouc: Konrád (21. Vošvrda) - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Buc, Herman, Holec - Eberle, Řípa, Vodný - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Rác, Kucharczyk. Trenéři: Venera a Tomajko.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, D. Sklenička - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Lev, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 24. Hyka (Musil, Lenc), 39. M. Látal (Musil), rozhodující sam. nájezd Jarůšek - 2. Dietz (Ihnacak), 57. Červený (Ihnacak, Pláněk). Rozhodčí: Šindler, Čech - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:5, navíc Pacovský (Mladá Boleslav) 10 min. Bez využití. Diváci: 4200 (vyprodáno). Stav série: 2:1.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Robar, Rýgl, Kučný - Pacovský, Klepiš, Klimenta - Hyka, Musil, Lenc - Jarůšek, Bárta, L. Pabiška - M. Látal, R. Hruška, Ďurač. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, Dietz, Plášil, Čáp, Frühauf, Vašíček - Bednář, Mertl, Dej - Honejsek, Ihnacak, Červený - J. Kudrna, Kukumberg, Šimánek - Miškář, Vantuch, Courchaine. Trenéři: Kýhos, T. Martinec, Tvrdík a V. Sýkora.

Hokejová extraliga, skupina o umístění - 4. kolo:

HC Dynamo Pardubice - HC Vítkovice Steel 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Štajnoch (Nahodil, Orsava), 44. Marcinko (Poulíček, Čáslava). Rozhodčí: Lacina, Hrubý - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 9002.

Pardubice: Maxwell - Štajnoch, Gregorc, Ščotka, Čáslava, Bokroš, L. Havlík - P. Sýkora (27. Poulíček), Redenbach, Marcinko - Moňa, Nahodil, Orsava - Rapáč, Tomášek, Rolinek - Cetkovský, Kaut, M. Beran. Trenéři: Draisaitl a Potajčuk.

Vítkovice: Kantor - Čerešňák, Kovář, Sloboda, Klok, Pastor, Philipp - Olesz, Illéš, Strapáč - Vandas, Kolouch, Kucsera - Tomi, Balán, Hovorka - Szturc, Maliník, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 2:1 v prodloužení (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Lukeš (Duda, F. Pavlík), 61. R. Hanzl (Lukeš) - 19. Jakub Svoboda. Rozhodčí: Fraňo, Horák - Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:9, navíc Kůs (K. Vary) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 3845.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, K. Černý, Frolo - Gerhát, Piroš, Lukeš - Duda, R. Hanzl, M. Hořava - Martynek, Havlíček, Trávníček - Jánský (25. K. Reichel), Válek, Jurčík. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Karlovy Vary: Habal - T. Dvořák, Bičánek, Sičák, M. Rohan, Benák, Baránek - Huna, Haščák, Vrána - Bartek, Skuhravý, Gorčík - Jakub Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - V. Tomeček, Kůs, Flek. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

11. Vítkovice 56 18 6 5 27 148:155 71
12. Pardubice 56 18 4 5 29 124:162 67
13. Litvínov 56 11 12 6 27 120:146 63
14. Karlovy Vary 56 13 3 3 37 118:191 48