Mladík, který odstartoval festival 99 trestných minut: Byl to čistý strom, nechtěl jsem se prát

David Janeczek David Janeczek
Aktualizováno 31. 10. 2016 15:38
Obránce Pardubic Jan Ščotka si ve včerejším zápase proti Liberci 62 vteřin před koncem našel v plné rychlosti útočníka Lukáše Vantucha a tvrdým hitem soupeře poslal na led a ještě odstartoval hromadnou bitku. Rozhodčí poté rozdali 99 trestných minut. Den po zápase Ščotka vysvětlil celou situaci prostřednictvím svého Facebooku.
Pardubický obránce Jan Ščotka.
Pardubický obránce Jan Ščotka. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Extraligový zápas mezi domácím Libercem a Pardubicemi pořádně vyhrotil zákrok pardubického obránce Jana Ščotky, který 62 vteřin před koncem zápasu za stavu 4:2 pro Liberec v plné rychlosti sestřelil útočníka Bílých Tygrů Lukáše Vantucha.

Dvacetiletý obránce Dynama svým zákrokem odstartoval hromadnou bitku, kterou rozhodčí ocenili 99 trestnými minutami. Ihned po zápase se hostující trenér Pavel Rohlík vyjádřil, že v žádném případě neposlal Ščotku, aby někoho zranil.

Rohlík: Ščotka nešel nikoho zranit

Rohlíkova slova potvrzuje i tvrzení Ščotky. "Trenér mě poslal na led jako šestého hráče v roli útočníka, který měl operovat v předbrankovém prostoru. Měl jsem clonit brankáři a dorážet na brankovišti."

Ščotku po zápase kritizoval obránce Liberce Radim Šimek, který mladému obránci ani tolik nevyčítal, že tvrdě fauloval, ale jeho následnou reakci. Ščotka si totiž ihned po faulu klekl na led a odmítal výzvy libereckých hráčů k pěstní odvetě. "Nechtěl jsem se po hitu prát, abych neoslabil svůj tým. Vážím si spoluhráčů, že se mě zastali," reagoval Ščotka možná i na slova Šimka.

Svého spoluhráče se zastal i zkušený Petr Sýkora, který v zákroku Ščotky neviděl žádný úmysl někoho zranit. "Myslím, že to nebylo chtěné, měl ruce dole. Na druhou stranu se to pak semlelo, to k hokeji patří," komentoval situaci ihned po zápase Sýkora.

Disciplinárka Ščotku nepotrestá

A za pravdu Ščotkovi dal i předseda extraligové disciplinární komise Karel Holý, který mladého obránce zastavením činnosti nepotrestá. "Ščotka směřoval svůj zákrok na hrudník protihráče, který předtím převzal kotouč a byl v jeho držení. Hráč nezneužil svého výhodnějšího postavení k tomu, aby zákrok vedl s ještě vyšší intenzitou, neodrazil se před ním a v době střetu držel ruce u těla, takže nedošlo k přímému zásahu oblasti hlavy nebo krku," vysvětlil Holý.

Naopak stopku na tři zápasy vyfasoval Ščotkův spoluhráč Alexandre Mallet. Kanaďan se totiž zapojil do šarvátky ze střídačky a připletl se hned do třech pěstních soubojů.