Nadvláda Komety skončila, Liberec je ve finále. Třinec s Plzní čeká sedmý zápas

Aktualizováno 13. 4. 2019 20:58
Liberečtí Bílí tygři jsou prvními finalisty letošní extraligové sezony. Na ledě Komety Brno vyhráli šestý zápas 3:1 a celou sérii 4:2. O jejich soupeři v boji o titul se rozhodne až v pondělí, neboť Plzeň doma porazila Třinec 3:1 a srovnala druhé semifinále na 3:3.
Liberec vyhrál šesté semifinále 3:1
Liberec vyhrál šesté semifinále 3:1 | Foto: ČTK

Liberec ukončil nadvládu Komety

Liberec se představí ve finále potřetí za poslední čtyři roky a bude se snažit navázat na historický triumf z roku 2016. Brňané skončí bez medaile na čtvrtém místě a díky jejich vyřazení si po Liberci, Třinci a Plzni zajistil jako čtvrtý český klub účast v Lize mistrů Hradec Králové.

"Jsme obrovsky nadšení, dokázali jsme si, že máme velikou kvalitu, stačí si jen pořádně věřit. Každý zápas jsme se přetahovali, až na pátý duel, pokaždé to v podstatě bylo o jediný gól. Teď máme obrovskou euforii, ale zase je to jenom semifinále. Počkáme si na soupeře," prohlásil liberecký obránce Ladislav Šmíd.

Kometa nastoupila bez útočníka Jana Hrušky, který po zranění ramena z úvodního zápasu série hrál v pátém utkání v Liberci. Do sestavy se místo něj vrátil Tomáš Vondráček. Ke změně sáhl kouč Libor Zábranský i v defenzivě a místo Jan Štencela nasadil do hry Ivana Baranku.

"Byla to podle mě nejlepší série za celou dobu, co jsem u Komety. Liberec má vynikající mužstvo, v detailech byl lepší. Pro nás byl zlomový šestý zápas na jejich ledě, kdy jsme měli hroznou druhou třetinu. Teď musím Liberci pogratulovat a přát mu, aby získal titul a my mohli říct, že nás porazil mistr," uvedl Zábranský.

I pošesté v sérii vstřelil Liberec úvodní gól utkání a dočkal se už ve třetí minutě. Vlach v přečíslení přihrál před branku Redenbachovi, který si zpracoval puk nohou a zamířil nad Čiliakův pravý beton. Brněnský gólman při zákroku posunul branku a sudí Hejduk s Jeřábkem si regulérnost gólu ověřili ještě u videorozhodčího.

Kometa sice také hrozila, ale větší možnost měl v sedmé minutě opět Liberec. Ševcovo nahození tečoval Hudáček a puk za zády brněnského gólmana odvrátil z brankoviště Gulaši. Domácí si v polovině úvodního dějství vytvořili tlak při Redenbachově trestu, ale Mueller, Němec, Zaťovič ani Orsava se svými pokusy neuspěli.

Při první přesilovce hostů Čiliak kryl pokusy Filippiho a Jelínka. Potom za Kometu zahrozili Vondráček, Zaťovič i Holík, mezitím na druhé straně zkoušel štěstí Hudáček. Sedm sekund před koncem první části se radovala Kometa. Němec od levého mantinelu našel Zaťoviče, který zamířil do odkryté branky a se sedmi góly se osamostatnil v čele tabulky střelců play off.

Po 89 vteřinách druhé části získali opět vedení Bílí Tygři. Po chybné rozehrávce Gulašiho na útočné modré čáry ujížděl Hudáček, puk se mu sice zamotal pod nohy, ale z otočky našel před brankou Ordoše, který usměrnil puk za Čiliaka. Další možnost hostů měl po Vlachově přihrávce Jelínek, ale před odkrytou brankou netrefil ideálně kotouč.

Ve 28. minutě se natlačil před branku Krenželok, ale na Čiliaka nevyzrál. Na druhé straně z těžkého úhlu zkoušel překvapit Willa Plášek. Liberec byl nadále nebezpečnější a po Ordošově průniku pomohla domácím levá tyč. Will na druhé straně kryl po Holíkově zadovce Zaťovičovu možnost. Při Vlachově vyloučení pálil Mueller.

"Měli jsme málo střelců, góly dávaly jen dvě lajny, to je málo. Tahali jsme za kratší konec, Liberec byl lepší. My ale máme i v příštích sezonách na čem stavět. Jestli to bude se mnou, o tom jsem zatím nepřemýšlel," uvedl kapitán Brna Leoš Čermák.

V 55. minutě měl největší šanci na vyrovnání Němec, ale nezakončil úspěšně. "Dělali jsme, co jsme mohli, vyždímali jsme se na krev, bohužel ve zlomových momentech jsme udělali stupidní chyby. Nepomohli jsme si v přesilovkách, to byl kámen úrazu. Buď nás vychytal Roman Will, nebo jejich obránci před ním puky prostě dál nepustili," uvedl obránce Ondřej Němec.

Brňané se pak ještě ubránili při Pláskově pobytu na trestné lavici, ale 92 sekund před koncem při power play do prázdné branky pojistil postup Bílých Tygrů Filippi.

"Byla to strašně vyrovnaná série a strašně malinké věci rozhodly. Kdykoliv jsme odskočili soupeři v posledních dvou zápasech o dva góly, tak jsme to dotáhli jako dneska. Bylo vidět v závěru, jak ten tým pracuje, žije a hrozně chce vyhrát. Myslím, že jsme zaslouženě postoupili," uvedl kouč Liberce Filip Pešán.

Plzeň tentokrát vedení udržela

Zápas Plzně s Třincem aktivněji začali hosté, ale brankáře Frodla se jim překonat nepodařilo a stejně jako v předešlých pěti zápasech série inkasovali jako první. Hrubce v brance Ocelářů překonal v 6. minutě Pour.

"Začátek jsme neměli špatný, párkrát tam puk poskakoval na brankové čáře, ale nepodařilo se nám dát gól. A domácí si pomohli přesilovou hrou, dostali se do tempa," litoval trenér hostů Václav Varaďa.

Vstřelený gól Západočechy povzbudil a převzali iniciativu, Hrubec byl ale pozorný. Stejně jako Frodl na druhé straně, který měl v první třetině méně práce, v úvodu druhé části byl ale naopak více v permanenci.

Gólových šancí bylo minimum. Největší příležitost hostů spálil ve 29. minutě kapitán Adamský, jehož zakončení Frodl zlikvidoval lapačkou. "Dominik chytal výborně. Drží nás celou sezonu," pochválil útočník Jan Kovář gólmana, který si dnes připsal 24 zákroků.

Ve 35. minutě byl vyloučen útočník Dravecký, jenž opět nastoupil netradičně v obraně, a domácí zvýšili na 2:0. Po samostatném průniku se prosadil Indrák.

"Hosté vyhazovali puk, který se ale odrazil od jejich hráče k Vojtovi Němcovi, ten mi to přistrčil a já jsem jel sám na bránu," řekl Indrák, jenž se prosadil střelou na zadní tyč. "Původně jsem chtěl vystřelit hned, ale druhý bek mě tam nechal, tak jsem měl více času," doplnil.

"Gól beru na sebe. Namotal se mi tam puk na hokejku, ale takhle ho vyhodit nemůžu," zlobil se Vladimír Dravecký, jenž dostal trest za zdržování hry.

Velkou příležitost zdramatizovat zápas měl Třinec ve 47. minutě, kdy po přečíslení dva na jednoho zakončoval Růžička, skvělý Frodl se ale stihl přesunout a puk vyrazil. V polovině třetí části již hosté snížili, když se z dorážky prosadil Polanský.

Uklidnit domácí mohl v 53. minutě Pulpán, přečíslení dva na jednoho ale nezakončil ideálně. Plzeň to nakonec mrzet nemuselo, v poslední minutě se prosadil Gulaš a definitivně rozhodl o tom, že pro Škodu sezona ještě nekončí.

"Zaspali jsme nejenom začátek, ale celé dvě třetiny. Nebylo to vůbec to, co jsme chtěli hrát a byli jsme za to potrestáni," litoval po zápase Polanský.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Pour (Gulaš, Čerešňák), 36. Indrák (V. Němec), 60. Gulaš - 50. Polanský (Adamský, D. Musil). Rozhodčí: Pešina, Šír - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 6116. Stav série: 3:3.

Sestavy:

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Moravčík, N. Jones, Pulpán, Kaňák, Vráblík - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Indrák, Kracík, V. Němec - Kratěna, V. Nedorost, Stach - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Preisinger. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Třinec: Hrubec - Gernát, Dravecký, D. Musil, Galvinš, M. Doudera, Husák - Martin Růžička, P. Vrána, Chmielewski - Hrňa, Marcinko, Werek - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Zaťovič (O. Němec) - 3. Redenbach (J. Vlach, Ševc), 22. Ordoš (L. Hudáček), 59. Filippi (Lenc, Ševc). Rozhodčí: Hejduk, Jeřábek - D. Hynek, Zíka. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno). Konečný stav série: 2:4.

Sestavy:

Brno: Čiliak - O. Němec, Baranka, Z. Michálek, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Orsava, M. Erat, Plášek - Kratochvíl, Kusko, Mallet - Vondráček, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský, Horáček a Pokorný.

Liberec: Will - Havlín, Ševc, Kolmann, Derner, Hanousek, Šmíd, Doherty - Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, L. Hudáček, Birner - Lenc, Filippi, M. Kvapil - Lakatoš, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a P. Augusta.