Sparta je jeden zápas od konce sezony. Vítkovice vyhrály i druhý duel a mají mečbol

12. 3. 2019 21:47
Hokejisté Vítkovic pro sebe získali i druhý zápas předkola play off proti Spartě. Zásluhou dvou branek Davida Květoně dnes na domácím ledě otočili stav z 0:1 na 2:1. Ostravané vedou 2:0 na zápasy a už ve čtvrtek mohou rozhodnout na ledě Sparty o postupu do čtvrtfinále. Pražané si v play off připsali již dvanáctou porážku v řadě. Ve druhé sérii předkola vyhrál Zlín 2:0 v Mladé Boleslavi a srovnal stav na zápasy na 1:1.
Smutek hokejistů Sparty
Smutek hokejistů Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Druhý zápas už po pondělním oťukávání odstartoval pořádně zostra. Sparta, která v sestavě nahradila Berana Formanem, se od prvních minut tlačila do domácího brankoviště a souboje s Bartošákem už po sedmi minutách vyústily v první bitku, do které se zapojil i vítkovický gólman. Byla z toho přesilovka pro hosty, šanci ale nepřinesla.

Hosté nadále doráželi na domácí oporu, úměrně tomu houstla atmosféra na ledě. Forman ve 13. minutě dokonce propasíroval kotouč za čáru, kvůli jeho postavení v brankovišti ale gól neplatil.

Největší šanci si vypracovali domácí. Lev ujel v oslabení Pavelkovi, ale Machovský jeho sólo chytil.

Důraz před brankou se hostům vyplatil až v nástupu do druhé třetiny. Rousek hbitě zareagoval na vyraženou střelu Klimka a zblízka nekompromisně uklidil puk za Bartošáka.

Rychlý hokej pak nabízel možnosti na obě strany. Tybor ani Lev své akce nedotáhli do zdárného konce, ale v 34. minutě je zastoupil Květoň, který se protáhl po pravé straně a zblízka zasunul puk za záda Machovského.

Za stavu 1:1 zase byla několikrát blízko gólu Sparta. Bartošák eliminoval příležitost Bukartse a deset minut před koncem ustál hned několik složitých dorážek ve sparťanské přesilovce.

Spásu do domácích řad pak přinesl znovu Květoň, který v 50. minutě po hostující přesilovce znovu z předbrankového prostoru překonal Machovského. Při následující přesilovce mohl domácím vedení pojistit Schleiss a Tybor, ale i sparťanský gólman se překonával a zlikvidoval těžké rány.

Hosté už nedokázalo odpovědět. V závěru sice odvolali brankáře, ale Vítkovice si druhou výhru v sérii nenechaly vzít.

Zlínský Dufek srovnal sérii, Boleslav nedala ani gól

Hokejisté Zlína vyhráli v druhém utkání předkola play off v Mladé Boleslavi 2:0 a vyrovnali stav na 1:1 na zápasy. Vítěznou branku vstřelil ve čtvrté minutě v přesilové hře útočník Jan Dufek, který ve 24. utkání v nejvyšší soutěži skóroval premiérově. Deset sekund před koncem pojistil výhru při power play Pavel Sedláček. Brankář Libor Kašík poprvé v sezoně udržel čisté konto. Série na tři vítězné utkání pokračuje ve čtvrtek a v pátek ve Zlíně.

Zlín nastoupil bez obránce Tomáše Valenty a opětovně zraněného útočníka Jiřího Ondráčka, Bruslařskému klubu chyběl stejně jako v prvním utkání nemocný kapitán Michal Vondrka.

Domácí začali náporem, ale Berani odolali a ve čtvrté minutě se při Dlapově vyloučení dostali do vedení. Fořtovu střelu od modré čáry tečoval před Růžičkou Dufek.

Domácí se vzápětí při vyloučeních Kratochvila ani Sedláčka neprosadili. V největší šanci z úhlu minul Skalický. Hostům druhá početní výhoda při pobytu Kurky na trestné lavici už také nevyšla. Před přestávkou měl ještě možnost zlínský Šlahař.

Mladé Boleslavi se nedařily přesilovky ani v druhém dějství. Při Kuldově trestu měl ve 26. minutě v oslabení v přečíslení příležitost Kubiš, ale nezamířil přesně. Po Hermanově faulu hráli domácí ještě osm vteřin v pěti proti třem a následně klasickou přesilovku zkrátit nedovoleným zákrokem Klepiš.

Po Pláňkově sevření puku rukou se naskytla převaha dvou hráčů v poli také Beranům, ale skóre se neměnilo. Domácí potom i nadále marně dobývali defenzívu Zlína, který hrozil i dopředu a šance měli Honejsek a Krejčík.

Domácí ve třetí třetině zvýšili pohyb, ale Zlín je nadále pouštěl do minima šanci. Ve 45. minutě z pozice mezi kruhy mohl vyrovnat Žejdl, ale pokus autora hattricku v pondělního prvního duelu ukryl Kašík v lapačce. Snaha Bruslařského klubu byla marná a v závěru dovršil výsledek střelou do prázdné branky Sedláček.

Předkolo play off hokejové extraligy - 2. zápas:

HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 34. D. Květoň (O. Roman, J. Mrázek), 50. D. Květoň (O. Roman) - 23. Rousek (Klimek, T. Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 7563.

Vítkovice: Bartošák - Trška, Hrabal, J. Mrázek, Výtisk, D. Krenželok, Šidlík - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Guman, Poletín, Szturc - Schleiss, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Voráček - Černoch, Sill, Smejkal - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek - Forman, Pech, Jarůšek - Rousek, K. Klíma, Kudrna. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

BK Mladá Boleslav - PSG Berani Zlín 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Dufek (Fořt, D. Nosek), 60. P. Sedláček. Rozhodčí: Roman Svoboda, Pražák - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 2731. Stav série: 1:1.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Pláněk, Bernad, Kovačevič, Kotvan, Kurka, Němeček, Dlapa - Pacovský, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Gazda, M. Zbořil, Ferenc, M. Novotný - Dufek, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - L. Krejčík, P. Sedláček, Okál - Š. Kratochvil, Popelka, E. Kulda. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík a R. Hrazdira.

Už je to jisté, Pardubice musí znovu do baráže

Hokejisté Pardubic hned v 1. kole skupiny o umístění v extralize ztratili body a po prohře v Litvínově 3:6 nemají už ani matematickou naději na odvrácení účasti v baráži. V ní budou vedle dvou nejlepších prvoligových celků bojovat o účast mezi elitou proti Karlovým Varům, nebo Chomutovu. Od postupu v roce 1950 Východočeši z nejvyšší tuzemské soutěže nikdy nesestoupili. Dynamo bude muset absolvovat baráž podruhé za tři sezony.

Hokejisté Karlových Varů porazili Chomutov 2:1 a vzdálili se svému soupeři v boji o vyhnutí se baráži na šest bodů. O výhře Energie rozhodl v 51. minutě slovenský útočník Tomáš Mikúš.

1. kolo skupiny o umístění v hokejové extralize:

HC Verva Litvínov - HC Dynamo Pardubice 6:3 (1:1, 1:1, 4:1)

Branky a nahrávky: 3. Havelka (Trončinský, Jurčík), 25. P. Svoboda (L. Doudera, Helt), 43. M. Hanzl (Myšák, F. Lukeš), 46. Myšák (F. Lukeš, Ščotka), 49. Ščotka (F. Lukeš, Myšák), 59. Myšák (F. Lukeš) - 19. Horký (Poulíček, Machala), 35. Marosz (J. Kloz), 54. Perret (M. Kratochvil, Holland). Rozhodčí: Horák, Pavlovič - Ganger, Špringl. Vyloučení: 5:6, navíc Trončinský - Bubela oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 1476.

Litvínov: Petrásek - Trončinský, Šesták, L. Doudera, Ščotka, Březák, Strejček - Kašpar, Helt, Válek - P. Svoboda, Myšák, F. Lukeš - Jánský, M. Hanzl, J. Petružálek - Jurčík, Havelka, Jícha. Trenéři: Šlégr, Skuhrovec a J. Beránek.

Pardubice: M. Klouček - Holland, J. Mikuš, J. Zdráhal, Budík, Porseland, Děrvuk - J. Kloz, Marosz, Perret - Matýs, Bubela, Dušek - Horký, Poulíček, Machala - Machač, Koffer, Pochobradský - M. Kratochvil. Trenéři: Lubina a Čáslava.

HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 35. O. Beránek (T. Rachůnek, Gríger), 51. T. Mikúš (Stloukal, Skuhravý) - 22. Vantuch (Duda, Flemming). Rozhodčí: Šír, Hradil - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 3213.

Karlovy Vary: J. Bednář - Šenkeřík, Plutnar, Kozák, Eminger, M. Rohan, Sičák, Šafář - O. Beránek, Gríger, T. Rachůnek - T. Mikúš, R. Vlach, J. Černý - Kohout, Skuhravý, Balán - Šik, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, L. Kovář, Blaha, Dietz, Štich - Klhůfek, V. Růžička ml., Tomica - J. Stránský, Raška, Sklenář - Duda, Vantuch, Dlouhý - Havel, Huml, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Vsetín doplnil semifinalisty první ligy

Hokejisté Vsetína porazili v rozhodujícím sedmém čtvrtfinále první ligy Prostějov 6:2, vyhráli sérii 4:3 na zápasy a v boji o extraligovou baráž je čeká od pátku souboj s Motorem České Budějovice. Druhou semifinálovou dvojicí tvoří vítěz základní části Jihlava s Kladnem.

Čtvrtfinále play off první hokejové Chance ligy - 7. zápas:

Vsetín - Prostějov 6:2 (2:0, 2:2, 2:1)

Branky: 7. Rob, 11. Březina, 22. Jonák, 34. Kucharczyk, 56. Kopta, 60. Šilhavý - 29. Hanták, 34. Račuk. Rozhodčí: Kubičík, Wagner - Bosák, Maštalíř. Vyloučení: 9:5. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 4670. Konečný stav série: 4:3.