Sparta se rvala o výhru, první krok však udělaly Vítkovice. Slaví i Boleslav

Bitka v zápase předkola mezi Vítkovicemi a Spartou. Bitka v zápase předkola mezi Vítkovicemi a Spartou. autor: ČTK
Hokejisté Vítkovic i Mladé Boleslavi oslavili v domácím prostředí úspěšný vstup do předkola Generali play off hokejové Tipsport extraligy. Ostravané vyhráli nad pražskou Spartou 2:1 a Bruslařský klub zdolal Zlín 3:1. Série hrané na tři vítězství budou pokračovat na stejných místech v úterý.

Přinejmenším v úvodu zápas ve Vítkovicích neměl až takový náboj, jak se na play off očekávalo. Ve spíše opatrné partii se jako první osmělovala Sparta: Blainův pokus v 10. minutě zneškodnil Bartošák, Pražané bez efektu sehráli dvě přesilovky a zblízka už puk přes Bartošáka nedokázal zvednout Dvořák.

Sparta je "vládní tým", popichuje Olesz. Extraligové play off začíná Sparta je "vládní tým", popichuje Olesz. Extraligové play off začíná Čtěte zde

Vítkovice na Machovského v první třetině vyslaly všehovšudy tři puky. Nejnebezpečnější byl ale ten, který mezi tyče nemířil: Stránský vypálil při hře pět na čtyři z první a jen o centimetry minul bránu.

Zápas rozproudila až rvačka Výtiska s Jarůškem v úvodu druhé části a kolem poloviny zápasu začaly přebírat aktivitu Vítkovice. Lev rozezvučel tyčku a v 31. minutě se k domácím přiklonilo štěstí, když Klimek ve snaze zblokovat Gumanovu ránu puk tečoval proti pohybu Machovského, a Vítkovice vedly.

Pražané se pak tlačili za vyrovnáním. Rousek se v 35. minutě dokázal uvolnit, ale zblízka už Bartošáka ošálit nedokázal. Chuť si však spravil v třetím dějství. V přesilové hře pět na čtyři tečoval před brankou Košťálkovu ránu a puk se Bartošákovi přes výstroj překulil za brankovou čáru.

Hosté mohli v třetí třetině skóre i otočit. Kudrna se po parádním pasu od Pecha řítil v 53. minutě osamocený na Bartošáka, který vyrážečkou zabránil nejhoršímu. A hned z protiútoku "vyplavala" před Tyborem vyražená střela od Romana a domácí útočník bekhendovým úderem do odkryté branky vstřelil vítězný gól.

Sparta už s výsledkem nic nesvedla. Dlouho se nedokázala vůbec usadit v útočném pásmu, Machovský tak přepustil místo šestému hráči až 38 sekund před koncem řádné doby. Jednu možnost ještě Pražané měli. Odražený puk zkoušel z úhlu umístit do brány Bukarts, ale trefil hůl protihráče Lva a to byl konec sparťanských nadějí.

Přehledně: Třinec má titul, do extraligy se vrací Kladno a sestupuje Chomutov Přehledně: Třinec má titul, do extraligy se vrací Kladno a sestupuje Chomutov Prohlédněte zde

HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 31. Guman, 53. Tybor (O. Roman) - 47. Rousek (Košťálek, Blain). Rozhodčí: Hodek, Kika - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:7, navíc Výtisk - Jarůšek oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5739. Stav série: 1:0.

Vítkovice: Bartošák - Trška, Hrabal, J. Mrázek, Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, od 21. navíc T. Černý - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Guman, Poletín, Szturc - Schleiss, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, T. Pavelka, Piskáček, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Voráček - Černoch, Sill, Smejkal - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek - A. Kudrna, Pech, Jarůšek - Rousek, Kevin Klíma, M. Beran. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

BK Mladá Boleslav - PSG Berani Zlín 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Žejdl (Pacovský, Kotvan), 31. Žejdl (Pacovský, Kotvan), 47. Žejdl (R. Zohorna, D. Šťastný) - 60. Freibergs. Rozhodčí: Hribik, Bejček - Kis, D. Klouček. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 3721. Stav série: 1:0.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Pláněk, Bernad, Kovačevič, Kotvan, Kurka, Němeček, Dlapa - Pacovský, Klepiš, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava st., Rulík a Patera.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Ferenc, Valenta, Gazda, M. Novotný, M. Zbořil - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - Okál, P. Sedláček, Dufek - L. Krejčík, Popelka, E. Kulda. Trenéři: Robert Svoboda, Martin Hamrlík a R. Hrazdira.