Sparta vyšla z přestřelky vítězně. Plzeň otočila ve Vítkovicích, derby pro Pardubice

Aktualizováno 26. 11. 2023 21:12
Hokejisté Sparty zvítězili ve 22. kole extraligy na ledě Liberce 5:4. Pražané tak navázali na páteční výhru z Vítkovic, vyhráli pátý z posledních šesti duelů a z druhého místa dál stíhají vedoucí Pardubice. Ty dnes zvládly derby proti Hradci Králové, Kladno po porážce s Mladou Boleslaví kleslo na poslední příčku a Třinec bodoval počtrnácté v řadě.
Michal Řepík rozhodl zápas Sparty v Liberci vítězným gólem.
Michal Řepík rozhodl zápas Sparty v Liberci vítězným gólem. | Foto: Milan Kammermayer

Bílí Tygři naopak nedokázali odčinit páteční porážku s Českými Budějovicemi a na domácím ledě neuspěli podruhé za sebou. V tabulce pak Severočeši zůstávají pátí. Na góly bohaté utkání, v němž se oba týmy několikrát vystřídaly ve vedení, rozhodl ve třetí části hostující kapitán Michal Řepík.

Liberec vstoupil do utkání o poznání aktivněji a Kořenář ve sparťanské brance musel být hned od úvodní minuty pozorný. V páté minutě dokázali Severočeši přetavit počáteční tlak ve vedoucí gól. Z rychlého protiútoku otevřel po Flynnově přihrávce skóre Ivan. Na druhé straně se o vyrovnání pokoušel Chlapík, Král byl ale proti.

První přesilovku zápasu si ve 14. minutě zahráli Pražané a po dobré souhře vyrovnal střelou bez přípravy Kestner. Pro Bílé Tygry bylo ještě hůř o 11 sekund později - Krále propálil od modré čáry Kempný a otočil skóre. Poté si však v početní výhodě zahrál také Liberec a o vyrovnání se výstavní ranou z mezikruží postaral Flynn. Radost domácích z vyrovnání však trvala pouhých 34 sekund, neboť po vhazování Spartě vrátil vedení přízemní ranou k tyči Mikliš.

Ve druhé třetině mohl vedení Pražanů zvýšit Kestner, v samostatném úniku ale přestřelil Královu branku. Udeřilo tak na opačné straně. Po pěkné kombinaci s Melanconem a Najmanem vyrovnal v přesilové hře nejproduktivnější hráč soutěže Filippi. Domácí vyrovnávací gól nabudil a dostávali soupeře pod velký tlak. Ten korunoval svou druhou brankou v utkání Flynn a otočil duel zase zpět na stranu Liberce.

Severočeši navíc dostali možnost jít do trháku v početní výhodě. Místo toho ale přišla studená sprcha a hosté dokázali znovu srovnat. Hrubou chybu v domácí rozehrávce potrestal Mužík, který se ve sparťanském dresu trefil poprvé od svého návratu ze Švédska - 4:4.

Ve třetím dějství nebezpečně pálil Řepík, Král ale skvěle zasáhnul. Následně hráli Liberečtí přesilovku, hosté se však bez větších problémů ubránili. Krátce po ubráněném oslabení navíc po rychlém výpadu propálil Krále střelou pod horní tyčku Řepík a Sparta opět vedla. Šestý gól hostů mohl přidat z úniku Kestner, Král se ale blýsknul povedeným zákrokem.

S přibývajícím časem se domácí museli stále více tlačit dopředu, naráželi ale na dobře zformovanou obranu Pražanů. I přesto měl velkou šanci Budík, Kořenář ale vytáhl parádní zákrok. V závěru třetího dějství ještě sáhl domácí kouč Pešán ke hře bez brankáře, hosté už se ale ubránili.

Třinecká série trvá, Motoru stačil jediný gól

Kladno prohrálo doma s Mladou Boleslaví 2:3 po samostatných nájezdech a po sedmé porážce za sebou kleslo na poslední místo tabulky právě za Bruslařský klub. Rytíři sice dvakrát vedli, ale nakonec dosáhli jen na první bod po šesti utkáních. V rozstřelu rozhodl slovenský útočník Róbert Lantoši. Bruslařský klub bodoval ve třetím z posledních čtyř duelů a podruhé z toho vyhrál.

Hokejisté Plzně vyhráli na ledě Vítkovic 3:2 v prodloužení a bodovali potřetí za sebou, z toho podruhé se radovali. Domácí si sice v úvodních dvou třetinách vypracovali dvoubrankový náskok, ale hosté díky dvěma gólům ve třetí části srovnali a v 61. minutě jim v prodloužení zajistil bod navíc bek Petr Zámorský. Trápící se Ostravané prohráli doma již čtvrtý zápas v řadě a za posledních devět utkání získali jen pět bodů.

Třinečtí hokejisté zdolali na svém ledě Karlovy Vary 3:1 a bodovali ve čtrnáctém utkání za sebou. Obhájce titulu prohrával od 14. minuty gólem Ondřeje Procházky. V úvodu druhé třetiny otočili skóre během 53 sekund Miloš Roman a Andrej Nestrašil, který pak zpečetil výhru při risku hostů bez brankáře. Tým Energie prohrál na ledě obhájce titulu i druhý zápas v sezoně, v říjnu podlehl 1:5.

Olomouc porazila Brno 3:1. Hanáci vyhráli potřetí v řadě i přesto, že dnes inkasovali jako první. Před vyprodaným hledištěm (5 500 diváků) si připsal vítězný zásah Jakub Sirota, když využil ve 27. minutě přesilovku a zaznamenal druhý extraligový gól v kariéře.. Kometa neprodloužila sérii tří vítězství.

České Budějovice udolaly Litvínov 1:0. Jihočechům zajistil plný bodový zisk gól, který vstřelil při přesilovce v čase 55:46 obránce Jan Štencel. Druhé čisté konto v probíhajícím ročníku uhájil brankář Dominik Hrachovina, potřeboval k tomu 20 úspěšných zákroků. Tým Motoru uspěl doma naplno počtvrté v řadě, celkem vyhrál počtvrté za uplynulých pět vystoupení. Severočeši ztratili čtvrtý z posledních šesti zápasů a klesli na čtvrté místo.

Pardubice vyhrály nad Hradcem Králové 5:2 a získaly tři body i ve druhém východočeském derby sezony. Dynamo před vyprodaným hledištěm pardubické arény (10 194 diváků) využilo tři přesilovky, dva góly vstřelil útočník Martin Kaut. Pardubický tým si po dvou předchozích prohrách upevnil vedoucí pozici v tabulce, před Spartou si dál drží pětibodový náskok. Královéhradečtí naopak po dvou vítězných zápasech s plným ziskem ztratili.

22. kolo hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 4:5 (2:3, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. M. Ivan (Flynn), 18. Flynn (Birner), 29. Filippi (A. Najman, Melancon), 33. Flynn (Hawryluk, A. Najman) - 14. Kestner (P. Kousal, R. Horák), 14. Kempný, 18. Mikliš (Kestner, J. Lajunen), 38. Mužík, 48. Řepík (Irving, Moravčík). Rozhodčí: Sýkora, Jaroš - Frodl, Kajínek. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6816.

Liberec: D. Král - Knot, McCoshen, Melancon, M. Ivan, J. Dvořák, Budík, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - Hawryluk, A. Najman, Flynn - Kelly Klíma, Pekař, Birner - J. Pérez, J. Šír, J. Vlach. Trenér: Pešán.

Sparta: Kořenář - Mozík, Moravčík, Mikliš, Kempný, Irving, Němeček, Krejčík - Řepík, Sobotka, Chlapík - P. Kousal, R. Horák, Konečný - Kestner, J. Lajunen, Buchtele - M. Vitouch, O. Najman, Mužík. Trenér: Gross.

Rytíři Kladno - BK Mladá Boleslav 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Smoleňák (Ticháček, Klepiš), 30. Frolík (Pytlík) - 28. Järvinen (J. Aaltonen, Pyrochta), 46. J. Stránský (Osburn, Dvořáček), rozhodující sam. nájezd Lantoši. Rozhodčí: Hribik, Květoň - Ondráček, Thuma. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 2915.

Kladno: Brízgala - Dotchin, T. Hejda, Ticháček, Martenet, Veber, Slováček - M. Procházka, Klepiš, Tralmaks - Kusý, Pytlík, Smoleňák - Jarůšek, Melka, Frolík - O. Bláha, Babka, Strnad. Trenér: O. Vejvoda ml.

Mladá Boleslav: J. Růžička (na nájezdy F. Novotný) - Gewiese, Pyrochta, Osburn, Jánošík, F. Pavlík, A. Čech, Štibingr - Lantoši, Fořt, Skalický - J. Aaltonen, Järvinen, Malát - Šmerha, Suchý, Závora - J. Stránský, O. Roman, Dvořáček. Trenér: Král.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň 2:3 v prodl. (1:0, 1:0, 0:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 10. M. Barinka (P. Zdráhal, Mikuš), 38. Fridrich (Auvitu, P. Zdráhal) - 45. Mertl (Piskáček, Holešinský), 57. Lev (Söderlund), 61. Zámorský. Rozhodčí: Mrkva, Obadal - Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 4:3, navíc Percy do konce utkání - K. Hrabík 5 min a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 0:1. diváci: 4509.

Vítkovice: Machovský - Grman, Percy, Raskob, Mikuš, R. Jeřábek, Auvitu, L. Kovář - Lakatoš, Krieger, Roberts Bukarts - P. Zdráhal, M. Barinka, Fridrich - Kotala, Dej, M. Kalus - Krejsa, M. Přibyl, Peterek. Trenér: Trnka.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Malák, A. Jiříček, Laakso, Kvasnička, Dujsík, Piskáček - Schleiss, Mertl, Holešinský - Lev, M. Indrák, Söderlund - Rekonen, Jansa, Pour - Šiler, P. Straka, K. Hrabík. Trenér: Kořínek.

HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. A. Nestrašil (Kurovský, Kundrátek), 22. Miloš Roman (Hrehorčák, Čacho), 58. A. Nestrašil (Hrehorčák, Marinčin) - 14. O. Procházka (Gríger, D. Mikyska). Rozhodčí: Pilný, Šír - Bohuněk, Lederer. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 4439.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kundrátek, J. Jeřábek, Marian Adámek, Polášek, Nedomlel - D. Voženílek, P. Vrána, Pánik - Kurovský, Sikora, A. Nestrašil - Hrehorčák, Miloš Roman, Holinka - Doktor, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Karlovy Vary: Habal - Pulpán, Plutnar, Stříteský, D. Mikyska, Dlapa, Havlín, Huttula - O. Procházka, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Černoch, Hladonik - T. Redlich, Jiskra, Koffer - Zetterberg, Kofroň, Bernovský. Trenér: Bruk.

HC Olomouc - HC Kometa Brno 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 16. Plášek (Orsava, Ondrušek), 27. Sirota (Plášek, Orsava), 60. Kunc (Macuh) - 12. Vincour (Kos). Rozhodčí: Kika, Ondráček - Rampír, Axman. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 5500 (vyprodáno).

Olomouc: Konrád - Řezníček, Ondrušek, A. Rutar, Sirota, Švrček, Rašner, T. Černý - Bambula, J. Knotek, Kusko - J. Navrátil, Nahodil, Klimek - Orsava, Macuh, Plášek - Kucsera, Anděl, Kunc. Trenér: J. Tomajko.

Brno: Š. Lukeš - Lintuniemi, Ščotka, Holland, Kučeřík, Gazda, Ďaloga - Moses, Cingel, K. Pospíšil - Kos, Marcinko, Vincour - Flek, A. Zbořil, Zaťovič - Kratochvíl, Okál, Kohout. Trenér: Modrý.

Banes Motor České Budějovice - HC Verva Litvínov 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávka: 56. Štencel (D. Simon). Rozhodčí: Jeřábek, Mejzlík - Hynek, Špůr. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváků: 6347.

České Budějovice: Hrachovina - Pýcha, Štencel, Hovorka, Gulaši, Kachyňa, M. Doudera, Vráblík - Gulaš, Kondelík, Ordoš - D. Simon, Harris, Kubík - M. Beránek, Vopelka, F. Přikryl - Valský, M. Toman, Chlubna. Trenér: Čihák.

Litvínov: Zajíček - D. Zeman, Zile, Demel, Baránek, Šalda, Czuczman, O. Baláž - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Koblasa, Kirk, Abdul - Zygmunt, Jurčík, A. Kudrna - Havelka, Gut, Maštalířský. Trenér: Mlejnek.

HC Dynamo Pardubice - Mountfield Hradec Králové 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 4. R. Kousal (T. Zohorna, Čerešňák), 26. M. Kaut (Radil), 46. M. Kaut (L. Sedlák, Hyka), 49. Cienciala (R. Kousal, T. Zohorna), 59. Mandát - 24. Okuliar (Blain), 54. Šťastný (Blain). Rozhodčí: Pražák, Šindel - Lhotský, Zíka. Vyloučení: 2:7. Využití: 3:0. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála, Bučko - Hyka, L. Sedlák, Říčka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Cienciala - Paulovič, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.

Hradec Králové: Lukáš - Blain, Jank, Pláněk, Kalina, Freibergs, T. Pavelka, P. Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jasper, Tamáši, Okuliar - Estephan, Lalancette, Perret - M. Chalupa, Pilař, Šťastný. Trenér: T. Martinec.

1. Pardubice 22 15 1 4 2 84:48 51
2. Sparta Praha 22 13 3 1 5 71:49 46
3. Třinec 21 10 4 4 3 69:50 42
4. Litvínov 22 12 3 0 7 73:61 42
5. Liberec 23 9 3 2 9 77:75 35
6. České Budějovice 22 9 2 4 7 54:57 35