Stačilo 96 vteřin. Chomutov udolal Liberec dvěma rychlými góly a snížil semifinálovou sérii

4. 4. 2017 20:02
Díky dvěma gólům Michala Vondrky a Ivana Humla hokejisté Chomutova vyhráli domácí zápas nad Libercem 2:0 a snížili semifinálovou sérii extraligy na 1:2.
Chomutovští mohou slavit snížení v sérii s Libercem
Chomutovští mohou slavit snížení v sérii s Libercem | Foto: Milan Kammermayer

Chomutov - Hokejisté Chomutova porazili ve třetím semifinále play off extraligy Liberec 2:0 a snížili stav série na 1:2 na zápasy. Dlouho bezbrankový duel překlopili na stranu domácích v polovině třetí třetiny dvěma trefami během 96 vteřin útočníci Michal Vondrka a Ivan Huml. Čisté konto vychytal Ján Laco.

Domácí se museli obejít bez druhého nejproduktivnějšího hráče týmu probíhajících vyřazovacích bojů Kämpfa. Přesto sváděli s obhájcem titulu vyrovnanou bitvu. Jako první měli k dispozici i přesilovku, kterou ale nevyužili. První větší šance přišly až po skončení první desetiminutovky. Sklenáře však vychytal Lašák, na druhé straně namířil Valský bekhend do boční sítě Lacovy branky.

Nedlouho poté pykal Poletín a při početní výhodě Bílých Tygrů přišly hlavní momenty první třetiny. Nejprve našel Jelínek zpoza domácí branky Krenželoka, jenž zakončoval bez přípravy, ale Laco švihl lapačkou a sebral mu takřka jistý gól. Na druhé straně se do brejku dostali Vondrka se zakončujícím Humlem, který však napálil pouze tyč.

Na začátku 25. minuty hráli Piráti znovu další přesilovku, v níž se Lašák zaskvěl proti dobře mířeným pokusům Humla a Skokana. Již při hře v pěti na obou stranách si poradil i s pokusem Stránského. Okamžiky před druhou přestávkou zase patřily Lacovi, jenž v oslabení Chomutova vychytal Krenželoka, Ordoš pak ve velké šanci nezamířil přesně.

Zkraje třetího dějství se protáhl do dobré příležitosti až před Lašáka Růžička, liberecký gólman byl však připravený. Zahanbit se nenechal ani Laco na druhé straně proti Krenželokovi. V 47. minutě předvedl vynikající obranný zákrok Vondrka, když skokem plavmo překazil svou holí souhru Stránského a Vitáska, kteří uháněli ve vlastním oslabení sami na Laca.

Domácí kapitán měl navíc hlavní slovo i o dvě minuty později, kdy si na vlastní obranné modré čáře stáhl kotouč ze vzduchu rukavicí, prolétl celým hřištěm a blafákem do forhendu pokořil Lašáka. Následovalo vyloučení Skokana, při němž se na zteč vydal Tomica, ustál souboj se Šimkem a po objetí branky našel najíždějícího Humla, který trefil horní růžek.

Dvoubrankový náskok mohl ještě zvýraznit Růžička, jehož bekhend ale skončil na Lašákově lapačce. Důležité pro domácí však bylo, že během akce se provinil faulem vysokou holí Bližňák a dostal trest na dvě plus dvě minuty. I díky tomu už domácí svou historicky první semifinálovou výhru bez větších potíží udrželi.

Jihlavští hokejisté vyhráli ve 4. kole baráže o extraligu na ledě Českých Budějovic 2:1 v prodloužení, i počtvrté zvítězili a vládnou tabulce. Po 35 vteřinách nastavení dovršil obrat Dukly v utkání kapitán Tomáš Čachotský. Jihlava zdolala Motor 2:1 po samostatných nájezdech i v neděli doma a v souboji dosavadních účastníků první ligy vyhrála i v šestém vzájemném duelu v sezoně.

Vary zase uspěly na ledě Pardubic 3:2 v prodloužení. Energie v základní hrací době dvakrát vedla, avšak Dynamo dokázalo srovnat. V prodloužení Karlovy Vary sice nezužitkovaly přesilovku, ale pak šťastným gólem rozhodl Dávid Gríger. Západočeši, kteří oplatili Pardubicím nedělní prohru 4:5 po samostatných nájezdech, si tak upevnili druhou pozici. Dynamo zůstalo poslední.

Semifinále play off hokejové extraligy - 3. zápas:

Piráti Chomutov - Bílí Tygři Liberec 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 49. Vondrka (Kudělka), 50. Huml (Tomica, Rutta). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Gebauer, Ondráček. Vyloučení: 3:6. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5250 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Chomutov: J. Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Kudělka, Valach, Dlapa - Vondrka, Huml, Tomica - Račuk, V. Růžička ml., Sklenář - Poletín, Skokan, Koblasa - Hlava, Lauko, D. Kaše. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Liberec: Lašák - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Derner, od 21. navíc Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Bližňák, Radivojevič - Valský, Vantuch, Svačina - J. Stránský, Plodek, Bartovič. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

4. kolo baráže o hokejovou extraligu:

Motor České Budějovice - HC Dukla Jihlava 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1,- 0:1)

Branky a nahrávky: 13. M. Čermák (Fillman, F. Novák) - 47. Bilčík (J. Skořepa), 61. Čachovský (J. Říha, J. Skořepa). Rozhodčí: Šír, Úlehla - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváků: 6421 (vyprodáno).

České Budějovice: Kváča - Fillman, F. Novák, Pavlin, Pýcha, Vráblík, Mucha - M. Čermák, Pajič, Chovan - Fronk, Rob, Dostálek - Hřebejk, F. Vlček, Šulek, - Babka, Škoda, Guman. Trenéři: Stavjaňa, Štrba a R. Turek.

Jihlava: M. Svoboda - J. Říha, Kajínek, Bilčík, Dundáček, Kaláb, Šidlík, Půža - Důras, J. Skořepa, Diviš - Jiránek, R. Hubáček, Anděl - Čachotský, F. Seman, A. Zeman - Danišovský, Březina, Jergl. Trenéři: Vlk, F. Zeman a Ujčík.

HC Dynamo Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 2:3 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 22. P. Sýkora (Trončinský, Rolinek), 36. Rolinek (Trončinský, P. Sýkora) - 15. Mikulík (T. Rachůnek, Sičák), 26. Skuhravý (D. Kindl, Dujsík), 64. Gríger (Honzík). Rozhodčí: Lacina, Pražák - J. Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 6:5, navíc Zajíc (Pardubice) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 8003.

Pardubice: Martin Růžička - Schaus, Ščotka, L. Havlík, Trončinský, Chaloupka, Čáslava, Zajíc - P. Sýkora, Špirko, Rolinek - J. Sýkora, D. Tomášek, P. Hubáček - M. Beran, Nahodil, Panna - Bárta, T. Kaut, Starý. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.

Karlovy Vary: Honzík - Sičák, M. Rohan, Baránek, Harant, Dujsík, Tomáš Dvořák, Baldajev - Mikulík, Dušek, T. Rachůnek - Gorčík, Skuhravý, D. Kindl - V. Tomeček, Tuominen, Davídek - Flek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Tlačil a Antonik.