reklama

Statistika trestů: Kometa napadala rozhodčího, pozor na výstroj Vítkovic a Zlín filmuje

Rozhodčí rozdali v průměru 29,2 trestných minut na zápas. Rozhodčí rozdali v průměru 29,2 trestných minut na zápas. autor: Lukáš Caha
Základní část Tipsport extraligy je minulostí. Kolik v ní udělili rozhodčí trestů? Za co vylučovali nejvíce? Kdo je největší simulant? Kdo neumí spočítat hráče na ledě? A kdo napadl rozhodčího? Odpovědi na tyto a další otázky vyplývají z oficiálních statistik, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Praha - Vyloučení k hokeji patří. Některé týmy zvládají oslabení lépe, jiné kvůli nim prohrávají zápasy. V základní části letošního ročníku Tipsport extraligy posoudili rozhodčí 3 898 zákroků jako nedovolených a rozdali za ně 9 457 trestných minut.

Dohráno: Kometa získala mistrovský titul, Jihlava hlásí návrat do extraligy a Vary sestupují Dohráno: Kometa získala mistrovský titul, Jihlava hlásí návrat do extraligy a Vary sestupují Prohlédněte zde

Nejvíce trestů obdržel paradoxně vítěz Prezidentského poháru. Liberec se provinil nedovolenou hrou dohromady 312krát. Pouze o jeden prohřešek méně pak měla pražská Sparta. Na více než tři sta trestů dosáhly ještě Vítkovice. Naopak nejméně trestaným klubem je Hradec Králové.

Při přepočtu na trestné minuty je však nejslušnějším klubem Zlín, jehož hráči strávili na lavici hanby dohromady 554 minut. Nejvíce trestanými zůstávají Liberec se Spartou. Bílí Tygři obdrželi dohromady 827 trestných minut, Pražané pak o padesát méně.

Nejvíce oslabení hrála v základní části Sparta. Bylo jich celkem 245 a šestatřicetkrát v nich inkasovala. Naopak nejméně oslabení zažila Kometa. Bylo jich sice jen 192, avšak inkasovala pouze o dva góly méně než zmiňovaná Sparta. Třinci s Vítkovicemi naopak některé tresty prospěly. Ve vlastním oslabení totiž tyto kluby vsítily po osmi brankách.  

Tým Počet trestů Trestné minuty Nejčastější faul 
Liberec 312 827 hrubost (75 trestů)
Sparta 311 787 podražení (60 trestů)
Vítkovice 301 746 podražení (64 trestů)
Mladá Boleslav 296 721 podražení (54 trestů)
Pardubice 284 742 podražení (62 trestů)
Karlovy Vary 283 705 podražení (45 trestů)
Chomutov 278 704 podražení (51 trestů)
Plzeň 272 623 hrubost (56 trestů)
Olomouc 271 614 podražení (61 trestů)
Kometa 270 702 hrubost (67 trestů)
Litvínov 270 595 podražení (58 trestů)
Třinec 260 564 podražení (55 trestů)
Zlín 251 554 podražení (51 trestů)
Hradec Králové 239 573 podražení (55 trestů)

Nejvíce trestů za podražení a za hrubost

Nejvíce trestů udělují rozhodčí za podražení. Těchto prohřešků bylo v základní části 764 a více než šedesátkrát se jimi provinily Vítkovice, Pardubice a Olomouc. Pouze čtyřiačtyřicetkrát šlo podražení na vrub brněnské Komety. Na druhém místě tohoto žebříčku je hrubost, za kterou bylo rozdáno 630 trestů. Nejvíce Liberci (75 trestů) a nejméně Litvínovu (22 trestů). 477 trestů pak padlo za hákování.

Zlín je sice nejslušnějším klubem, avšak co se týče simulování, zde vede. Hlavní sudí mu za filmování udělili tři tresty. Po dvou jich mají Karlovy Vary, Chomutov a Mladá Boleslav. V celkovém součtu byl zákrok na hráče posouzen jako nafilmovaný dvanáctkrát.

Provinění Četnost Nejtrestanější tým Nejméně trestaný tým
Podražení 764 Vítkovice (64) Kometa (44)
Hrubost 630 Liberec (75) Litvínov (22)
Hákování 477 Litvínov (42) Hradec Králové (23)
Nedovolené bránění 341 Plzeň, Sparta (29) Hradec Králové (15)
Hra vysokou holí 341 Olomouc (32) Plzeň (18)
Sekání 307 Sparta (32) Liberec (15)
Držení protihráče 287 Karlovy Vary (28) Kometa (15)

Kometa napadla rozhodčího, Pardubice se perou

Kometa spadá v počtu udělených trestných minut do ligového průměru, avšak jako jediná inkasovala osobní trest za napadání rozhodčího. Ve čtvrtém kole proti Plzni jej obdržel obránce Jozef Kováčik. Hráči Plzně si naopak jako jediní vyslechli tresty za úder hlavou, a to hned dvakrát. Jediné tři tresty za bitku pak padají na vrub Pardubic. Nebezpečná výstroj byla třikrát prokázána hokejistům Vítkovic.

Vybouchl a brněnského Čermáka přetáhl hokejkou. Stupidní, litoval vyloučený Pöpperle Vybouchl a brněnského Čermáka přetáhl hokejkou. Stupidní, litoval vyloučený Pöpperle Čtěte zde

Stejně tak Vítkovice spolu s Litvínovem a Chomutovem nejvíce zdržují hru. Za tento prohřešek seděl každý ze jmenovaných týmů sedmnáctkrát. Zápasy chce mít nejrychleji odehrané Sparta, která zdržovala pouze šestkrát.

Počítat asi občas neumí na střídačce Plzně se Spartou. Oba tyto týmy vyfasovaly dvanáct trestů za příliš mnoho hráčů na ledě. Polepšili se naopak chomutovští Piráti, kterých rozhodčí napočítali na ledě šest jen ve třech případech. Ani jednou v letošním ročníku extraligy nezazněly kuriózní prohřešky jako vysmívání či plivnutí.

Liberec sbírá i vyšší tresty, opakem je Olomouc

V základní části extraligy bylo uděleno dohromady třicet devět trestů do konce utkání. Nejaktivnějším sběratelem těchto prohřešků jsou Pardubice, jejichž hráče poslali sudí do kabiny celkem šestkrát. Dále padlo třicet jedna pětiminutových trestů a sto dvacet dva osobních desetiminutových trestů. Celkem sedmnáct trestů na deset minut odseděli hráči Liberce, pouze pět pak Olomouc.

Délka trestu Četnost Tým s nejvíce prohřešky
Menší trest (2 minuty) 3 651 Sparta (291)
Vyšší trest (5 minut) 31 Sparta (5)
Osobní trest (10 minut) 122 Liberec (17)
Trest do konce utkání 39 Pardubice (6)
Trestné střílení 55 Litvínov, Vítkovice (7)

Trestné střílení nařídili rozhodčí padesát pětkrát. Nejvíce proti Vítkovicím a Litvínovu. Brankáři těchto týmů museli čelit dohromady sedmi samostatným nájezdům.

V kolonách pro vyloučené hráče v oficiálních zápisech se nejčastěji objevuje číslo dvacet, které v extralize nosí devět hráčů včetně nejtrestanějšího muže základní části Bretta Flemminga z Plzně. Sto čtrnáct trestných minut má na svém kontě i liberecký Martin Švec.

reklama