Svěží vítr ze západu. Vary neztratily ani proti Kometě a vedou extraligu

Aktualizováno 17. 9. 2023 20:50
Hokejisté Karlových Varů po dvou kolech vedou extraligu se ziskem šesti bodů a skóre 10:2. Energie doma porazila Kometu 4:0, Brňané ani ve druhém zápase neskórovali. Bodově stoprocentní jsou i Pardubice a Hradec, naopak Kladno a Mladá Boleslav na první body čekají.
Jiří Černoch.
Jiří Černoch. | Foto: Aleš Bedlík / HC Energie Karlovy Vary

Nulu Karlových Varů proti Kometě vychytal díky 27 úspěšným zásahům Dominik Frodl, po třech bodech za gól a dvě nahrávky si připsali Ondřej Beránek a Jiří Černoch.

V úvodních šesti minutách si aktivnější hosté vytvořili tři slibné šance, které však zlikvidoval Frodl. Nejdříve ve třetí minutě betonem nadvakrát zkrotil střelu Cingeľa, o chvíli později kryl Pospíšilovu šanci a i bomba Gazdy z mezikruží skončila v jeho náruči. Byli to však nakonec Karlovarští, kteří se z ojedinělé akce ujali vedení, když v osmé minutě ideální přihrávku Hladonika zužitkoval tečí v předbrankovém prostoru Černoch.

Ve 24. minutě byl blízko vyrovnání Zbořil, ale jeho střela i s přispěním Frodla jen lízla horní tyčku domácí branky. Ve 28. minutě se skóre již měnilo, ale opět na straně karlovarské Energie, když Černoch zpoza branky nahrál připravenému Beránkovi a ten střelou z první nedal Furchovi šanci. Jihomoravané po inkasované brance opět zvýšili aktivitu a domácí hasili jejich útočné výpady mnohdy za cenu nedovolených zákroků.

I kvůli špatnému střídání nastřádali za prostřední část hry šest menších trestů. Brňané dostali dokonce na půl minuty příležitost hrát v pěti proti třem. Nejblíže první brance hostů byl Pospíšil, ale Frodl hbitým přesunem k pravé tyčce zabránil téměř jistému gólu.

Závěrečná třetina již byla zcela v režii hráčů z lázeňského města. Ve 47. minutě po pěkné kombinaci střelou k zadní tyči využil přesilovou hru Jiskra. Rovněž i vyloučení Zbořila potrestal v 51. minutě po samostatném úniku Procházka a oslavil první extraligový gól. Zbytek utkání si již Karlovarští s přehledem pohlídali, Kometa naproti tomu ani ve svém druhém vystoupení v nové extraligové sezoně nevstřelila branku.

Hattricky pro Muellera a Okuliara, Sparta skolila mistra

Vítkovice zvítězily na ledě Mladé Boleslavi 4:2. Ostravané napravili úvodní prohru s Karlovými Vary (2:6), domácí na body dál čekají. Hattrickem se blýskl útočník vítězů Peter Mueller.

Americký útočník stál nejprve na konci pohledné přesilovkové kombinace v první třetině a při početní výhodě se prosadil i na konci druhé periody. V závěru pečetil vítězství Ostravanů i vlastní hattrick trefou do prázdné branky.

Úřadující vicemistři extraligy z Hradce Králové si připsali už druhé vítězství, když stejně jako ve čtvrtfinálové sérii posledního play off porazili hokejisty Liberce. Vítězství 5:3 řídil hattrickem slovenský útočník Oliver Okuliar, jenž si navrch připsal asistenci. Zlomový gól vstřelil v 52. minutě Aleš Jergl.

I po dnešním utkání zůstávají hokejisté Pardubic v roli hlavního favorita soutěže stoprocentní. Po Litvínovu si tým Dynama poradil i s Kladnem, když vyhrál na jeho ledě 3:1. Rytíři se sice prosadili jako první, ale zůstali bez bodového zisku. Vítězný gól vstřelil v závěru druhé třetiny Patrik Poulíček.

Hokejisté Českých Budějovic porazili Olomouc 3:1. Jihočeši si tak připsali první body v nové sezoně domácí nejvyšší soutěže, Hanáci naopak první porážku. O výhře Motoru rozhodl ve 48. minutě autor dvou gólů Adam Kubík.

Litvínov zdolal doma Plzeň 4:2 a také on zapsal první body v sezoně. Dvěma góly ozdobil svou soutěžní premiéru v dresu Vervy David Kaše, který přišel v létě ze Sparty. Dva body za gól a asistenci zaznamenal i jeho bratr Ondřej, posila z Caroliny. Plzeň utrpěla první ztrátu v ročníku.

Třinečtí hokejisté podlehli na svém ledě Spartě 2:3 po samostatných nájezdech. Obhájce titulu vedl po 20 sekundách trefou Martina Růžičky, hosté otočili ještě v úvodní třetině góly Vladimíra Sobotky a Filipa Chlapíka. V závěru prostřední části vyrovnal Daniel Voženílek a zápas rozhodl v rozstřelu Pavel Kousal. Oceláři získali první bod sezony, Pražané vyhráli i druhý zápas.

2. kolo hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - HC Kometa Brno 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. Černoch (Hladonik, O. Beránek), 28. O. Beránek (Černoch, Hladonik), 47. Jiskra (Gríger, Kangasniemi), 51. O. Procházka (O. Beránek, Černoch). Rozhodčí: Sýkora, Šindel - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 8:5. Využití: 2:0. Diváci: 4527.

Karlovy Vary: Frodl - Havlín, Plutnar, Pulpán, Dlapa, Stříteský, Huttula, D. Mikyska - O. Beránek, Černoch, Hladonik - Kangasniemi, Gríger, T. Rachůnek - Zetterberg, Jiskra, Redlich - O. Procházka, Kofroň, Koffer. Trenér: Bruk.

Brno: D. Furch - Gazda, Kučeřík, Holland, Lintuniemi, Ščotka, Ďaloga, L. Kaňák - Moses, Holík, Okál - A. Zbořil, Cingeľ, K. Pospíšil - Flek, Marcinko, Kohout - Jenyš, Vincour, Zaťovič. Trenér: P. Martinec.

Rytíři Kladno - HC Dynamo Pardubice 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 32. M. Procházka (Klepiš) - 36. T. Zohorna (Čerešňák, D. Musil), 40. Poulíček (Čerešňák, Říčka), 59. Hyka (R. Kousal, L. Sedlák). Rozhodčí: Ondráček, Jaroš - Špůr, Šimánek. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 3432.

Kladno: Brízgala - Hejda, Dotchin, Martenet, Ticháček, Veber, Slováček, Klikorka - Tralmaks, Plekanec, Sideroff - Jarůšek, Klepiš, M. Procházka - Melka, Pytlík, O. Bláha - Strnad, Babka, M. Beran. Trenér: O. Vejvoda ml.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hrádek, Vála - Hyka, L. Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, Poulíček, Říčka - Vondráček, Rákos, Mandát. Trenér: Varaďa.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 39. Osburn (Malát), 43. Järvinen (Skalický, Lantoši) - 5. Dej, 19. Mueller (M. Kalus, Lakatoš), 40. Mueller, 60. Mueller (Machovský). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - J. Svoboda, Hynek. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:3. Diváci: 2563.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Pláněk, Pyrochta, A. Čech, Jánošík, Osburn, R. Jeřábek, Bernad - J. Aaltonen, Järvinen, Skalický - Lantoši, O. Roman, Söderlund - Šmerha, Fořt, Malát - J. Stránský, F. Suchý, Dvořáček. Trenér: Kalous.

Vítkovice: Machovský - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, Zeleňák, Gewiese -Mueller, Krieger, J. Káňa - Lakatoš, Dej, Roberts Bukarts - M. Kalus, Claireaux, Kotala - Lednický, Chlán, Fridrich. Trenér: Holaň.

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 2. Okuliar, 13. Šťastný (Perret, Okuliar), 40. Okuliar (Blain, T. Pavelka), 52. Jergl (Tamáši, Blain), 60. Okuliar (Jergl, Jank) - 2. Flynn z trest. střílení, 28. Flynn (Rychlovský, Melancon), 48. Birner (Bulíř). Rozhodčí: Kika, Vrba - Rampír, Bohuněk. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:1. Diváci: 4572.

Hradec Králové: Bartošák - Blain, Kalina, Freibergs, P. Marcel, F. Pavlík, T. Pavelka, Jank - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jergl, Tamáši, Okuliar - Šťastný, Lalancette, Perret - Jasper, Zachar, M. Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Liberec: Hrenák - M. Ivan, Budík, Melancon, McCoshen, Kolmann, Derner - Kelly Klíma, Bulíř, Birner - Faško-Rudáš, Filippi, J. Pérez - Hawryluk, Rychlovský, Flynn - Gajda, J. Šír, J. Vlach. Trenér: Pešán.

Banes Motor České Budějovice - HC Olomouc 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 26. Kubík (Pýcha), 48. Kubík (Pech, Ordoš), 57. Harris - 28. Orsava (Kusko, Řezníček). Rozhodčí: Pražák, Květoň - Lhotský, Hnát. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0 V oslabení: 1:1. Diváci: 6047.

České Budějovice: Hrachovina - Pýcha, Gulaši, Krutil, M. Doudera, Hovorka, Štencel - Gulaš, Harris, D. Simon - Kubík, Pech, Ordoš - M. Beránek, M. Hanzl, F. Přikryl - M. Toman, Vopelka, Koláček. Trenér: Čihák.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, A. Rutar, Sirota, Škůrek, Švrček, Řezníček - P. Musil, Nahodil, Klimek - Orsava, Kusko, Chmielewski - Bambula, J. Knotek, Navrátil - Kucsera, Macuh, Kunc. Trenér: J. Tomajko.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Abdul (Baránek), 9. D. Kaše (Hlava, O. Kaše), 24. O. Kaše (Jaks), 60. D. Kaše - 10. Schleiss (Michal Houdek, Benák), 37. Pour (K. Hrabík). Rozhodčí: T. Veselý, Pilný - Ondráček, Thuma. Vyloučení: 11:8, navíc Schleiss (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 4047.

Litvínov: M. Tomek - Zile, Demel, Jaks, Baránek, D. Zeman, Czuczman, Šalda - Koblasa, M. Sukeľ, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Válek - Havelka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Plzeň: Hlavaj - Zámorský, Piskáček, Dujsík, Michal Houdek, A. Jiříček, Kvasnička - M. Indrák, Lev, Schleiss - Holešinský, Benák, K. Hrabík - Rekonen, Mertl, Pour - Matýs, Adam, P. Straka - Jansa. Trenér: Kořínek.

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 1. M. Růžička (D. Voženílek), 39. D. Voženílek (Daňo, M. Růžička) - 10. Sobotka (Řepík, Chlapík), 12. Chlapík (Řepík, Sobotka), rozhodující sam. nájezd P. Kousal. Rozhodčí: Jeřábek, Mrkva - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. Diváci: 4487.

Třinec: Mazanec (na sam. nájezdy Švančara) - Marinčin, Polášek, Kundrátek, J. Jeřábek, Marian Adámek, Nedomlel - M. Růžička, D. Voženílek, Daňo - L. Hudáček, P. Vrána, Pánik - Hrehorčák, Miloš Roman, A. Nestrašil - Kurovský, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Sparta: Jakub Kovář - Mozík, Kempný, Irving, Krejčík, Moravčík, Němeček, Mikliš - Kestner, R. Horák, P. Kousal - Řepík, Sobotka, Chlapík - Hauser, J. Lajunen, Buchtele - Konečný, O. Najman, M. Forman. Trenér: Gross.

1. Karlovy Vary 2 2 0 0 0 10:2 6
2. Hradec Králové 2 2 0 0 0 9:3 6
3. Pardubice 2 2 0 0 0 8:2 6
4. Sparta Praha 2 1 1 0 0 8:4 5
5. Plzeň 2 1 0 0 1 5:5 3
6. Liberec 2 1 0 0 1 7:8 3