Třinec díky Růžičkovi udolal Kometu, Sparta nastřílela šest gólů v Mladé Boleslavi

8. 12. 2023 20:04
Třinečtí hokejisté zdolali ve 26. kole extraligy na svém ledě Kometu Brno 2:1. Útočník Martin Růžička zajistil domácím výhru trefami ve 25. a 56. minutě. Sparta zvítězila 6:3 v Mladé Boleslavi, Hradec získal dva body ve Vítkovicích, Olomouc v Litvínově. Pardubice otočily zápas s Motorem a Karlovy Vary uspěly v Kladně po nájezdech.
Martin Růžička.
Martin Růžička. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

O první nulu v sezoně připravil třineckého brankáře Marka Mazance pouhých sedm sekund před koncem Tomáš Marcinko, který na jaře získal s Oceláři počtvrté titul.

Brno v předchozím utkání vyhrálo v Liberci díky výbornému nástupu, když už v čase 7:17 vedlo 3:0. Aktivně začalo i v Třinci. Střelu Kučeříka ale zastavila horní tyčka a v přesilových hrách nepřelstili Mazance zblízka Marcinko ani Flek.

Největší šanci si domácí vytvořili paradoxně v oslabení, ale Polášek nepřekonal v přečíslení dvou na jednoho Lukeše. Kometě sice patřila úvodní třetina, výraznou střeleckou převahu však nevyjádřila gólově.

Třinec se po přestávce zlepšil a nápor korunoval vedoucí trefou: Jeřábek vyslal od levého mantinelu prudkou přihrávku na branku, do které puk po teči Voženílka usměrnil Růžička. Zvýšit mohl Smith, ale zakončil nad.

Na opačné straně spálil dvě šance Flek. V prvním případě vzal v přečíslení dva na jednoho zodpovědnost na sebe, ale Mazanec jeho střelu ukryl do lapačky. O chvíli později si Flek vybruslil před branku a trefil levou tyčku.

Lukeš se vytáhl na začátku třetí třetiny proti Růžičkově ráně, s přibývajícím časem ale Kometa stupňovala tlak. Nejčastěji se v šancích objevoval Marcinko; jednou přestřelil a dvakrát na hranici brankoviště ztroskotal na Mazancovi. Ten si poradil i s nebezpečnou dorážkou Vincoura.

A tak udeřil opět kanonýr Růžička, když tečoval Adámkův pokus od modré čáry. Kometa se nevzdala. Sólo Kosa zneškodnil Mazanec, který ale v závěru neodolal: při hře bez gólmana zakončil Marcinko povedenou souhru zblízka pod horní tyčku. Na víc už však hostům nezbyl čas.

Poslední Boleslav vyšla znovu naprázdno

Sparta zvítězila na ledě poslední Mladé Boleslavi 6:3. Zatímco Středočeši vyšli počtvrté za sebou naprázdno, Pražané vyhráli popáté z posledních šesti duelů a snížili manko na vedoucí Pardubice na šest bodů. Bruslaře porazili sparťané ve vzájemných kláních popáté za sebou. Výrazně k tomu přispěl obránce Michal Kempný, který dal dva góly a na jeden nahrál.

Hokejisté Hradce Králové uzavřeli první polovinu základní části extraligy výhrou 3:2 v prodloužení ve Vítkovicích. Dva góly vítězů vstřelil Giorgio Estephan, ten vítězný pak v 63. minutě David Šťastný. Východočeši počtvrté za sebou dokázali zabodovat. Ostravané bodovali počtvrté z posledních pěti vystoupení, utrpěli však osmou porážku z minulých devíti duelů.

Litvínov prohrál s Olomoucí 1:2 v prodloužení, připsal si pátou porážku za sebou a klesli na 5. místo tabulky. Vítězný gól dal v čase 60:25 Jan Bambula, který Hanákům zajistil třetí výhru za sebou a zároveň rozhodl o druhém olomouckém vítězství nad Litvínovem v sezoně.

Pardubice vyhrály nad Českými Budějovicemi 4:3 v prodloužení. Jihočeši vedli na ledě lídra soutěže o dva góly, ale ve třetí třetině Dynamo srovnalo stav. V prodloužení rozhodl v čase 64:26 během přesilovky obránce Jan Košťálek, autor dvou dnešních pardubických gólů. Východočeši vedou tabulku o šest bodů před Spartou.

Kladno prohrálo desátý z posledních jedenácti zápasů. V dnešním utkání doma podlehlo 2:3 po samostatných nájezdech Karlovým Varům, které tak ukončily sérii tří zápasů bez bodového zisku. Rytíři otočili z 0:1 na 2:1, ale poslední slovo měli hosté. Utkání rozhodl v rozstřelu Ondřej Procházka, hostující brankář Dominik Frodl v něm vychytal všechny čtyři střelce Rytířů.

26. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 25. M. Růžička (D. Voženílek, J. Jeřábek), 56. M. Růžička (Marian Adámek, D. Voženílek) - 60. Marcinko (Flek, Gazda). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 4137.

Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, Marian Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel - M. Růžička, D. Voženílek, Pánik - Kurovský, P. Vrána, A. Nestrašil - Hrehorčák, Miloš Roman, Sikora - Doktor, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Brno: Š. Lukeš - Lintuniemi, L. Kaňák, Holland, Kučeřík, Gazda, Ďaloga - Moses, Cingel, K. Pospíšil - Flek, Holík, Zaťovič - J. Kos, Marcinko, Vincour - Kohout, A. Zbořil, Okál. Trenér: Modrý.

BK Mladá Boleslav - HC Sparta Praha 3:6 (0:2, 1:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 24. Dvořáček (J. Půček), 48. Lantoši (Skalický, J. Aaltonen), 53. Krivošík (Lantoši, Pyrochta) - 14. Mozík (Sobotka), 16. Konečný (M. Forman, Kempný), 39. P. Kousal (Kestner, Irving), 42. Kempný (Řepík), 58. Kempný (Buchtele), 58. Chlapík (Sobotka). Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Kajínek, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:2. Diváci: 2707.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Gewiese, Pyrochta, Osburn, A. Čech, F. Pavlík, Jánošík, Bernad - Lantoši, Fořt, Skalický - J. Aaltonen, O. Roman, Krivošík - Malínek, Järvinen, Rohdin - J. Půček, Závora, Dvořáček. Trenér: Král.

Sparta: Kořenář - Moravčík, Kempný, Irving, Němeček, Mozík, Krejčík, T. Tomek - Řepík, Sobotka, Chlapík - P. Kousal, R. Horák, O. Najman - Kestner, J. Lajunen, Buchtele - M. Forman, Konečný, Mužík. Trenér: Gross.

HC Vítkovice Ridera - Mountfield Hradec Králové 2:3 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Peterek (Barinka, Auvitu), 56. T. Doležal (L. Kovář, P. Zdráhal) - 24. Estephan (Pláněk, Kalina), 39. Estephan (Freibergs, Lalancette), 63. Šťastný (Lalancette). Rozhodčí: Cabák, Kika - Axman, Blažek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 3597.

Vítkovice: Machovský - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, L. Kovář, Auvitu, R. Jeřábek - Lakatoš, Dej, M. Kalus - P. Zdráhal, Barinka, Fridrich - Vondráček, Krieger, Roberts Bukarts - Peterek, M. Přibyl, T. Doležal. Trenér: Trnka.

Hradec Králové: Lukáš - Blain, Jank, Pláněk, Kalina, Freibergs, T. Pavelka, P. Marcel - Estephan, Miškář, Šťastný - Jergl, Tamáši, Okuliar - Jasper, Lalancette, Perret - M. Chalupa, Pilař, Zachar. Trenér: T. Martinec.

HC Verva Litvínov - HC Olomouc 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Kirk (Maštalířský, Abdul) - 15. Orsava (P. Musil, J. Káňa), 61. Bambula (Ondrušek). Rozhodčí: Hribik, Pilný - Frodl, Špůr. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 3694.

Litvínov: Zajíček - Demel, Baránek, O. Baláž, Zile, Šalda, Czuczman, Kočí - Koblasa, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Maštalířský - Urban, Gut, A. Kudrna - Havelka, Jícha, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Olomouc: J. Sedláček - Řezníček, Ondrušek, Škůrek, Sirota, Švrček, T. Černý, Ozols - Bambula, J. Knotek, Kusko - Navrátil, Nahodil, Plášek - Orsava, P. Musil, J. Káňa - Klimek, Anděl, Kunc. Trenér: J. Tomajko.

HC Dynamo Pardubice - Banes Motor České Budějovice 4:3 v prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Hyka (L. Sedlák), 45. J. Kolář (T. Zohorna, R. Kousal), 48. Košťálek (Cienciala, R. Kousal), 65. Košťálek (R. Kousal, Hyka) - 17. Hovorka (Ordoš, Kondelík), 19. Pýcha (D. Simon), 25. M. Hanzl z trest. střílení. Rozhodčí: Veselý, Ondráček - Rampír, Thuma. Vyloučení: 6:6. Využití: 3:1. Diváci: 8962.

Pardubice: Will - Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, J. Kolář, Bučko, J. Zdráhal, Hrádek - Hyka, L. Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Říčka - Paulovič, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.

České Budějovice: Hrachovina - Pýcha, Štencel, Kachyňa, M. Doudera, Hovorka, Gulaši, Vráblík - Ordoš, Kondelík, F. Přikryl - D. Simon, Harris, M. Beránek - Valský, M. Toman, Koláček - Kříž, M. Hanzl, Chlubna. Trenér: Čihák.

Rytíři Kladno - HC Energie Karlovy Vary 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Strnad (T. Hejda), 47. Kusý (Ticháček) - 6. Gríger (T. Rachůnek, Kangasniemi), 56. Černoch (Zetterberg, Plutnar), rozhodující sam. nájezd O. Procházka. Rozhodčí: Jaroš, Šindel - V. Svoboda, Hnát. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Diváci: 2054.

Kladno: Brízgala - T. Hejda, Dotchin, Martenet, Ticháček, Slováček, Veber - Kusý, Klepiš, Tralmaks - Jarůšek Pytlík, Sideroff - M. Procházka, Melka, Smoleňák - O. Bláha, Babka, Strnad. Trenér: O. Vejvoda ml.

Karlovy Vary: Frodl - Plutnar, Huttula, Stříteský, Havlín, Dlapa, Pulpán, Rulík - Kangasniemi, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Jiskra, O. Procházka - Zetterberg, Černoch, Hladonik - Kružík, Koffer, T. Redlich. Trenér: Bruk.

1. Pardubice 26 17 3 4 2 99:54 61
2. Sparta Praha 26 16 3 1 6 84:55 55
3. Třinec 25 12 5 4 4 79:61 50
4. Hradec Králové 26 11 3 4 8 69:61 43
5. Litvínov 26 12 3 1 10 77:75 43
6. Liberec 27 11 3 2 11 85:86 41