reklama

Ujčík volá po respektu mezi hráči a vymýcení faulů na hlavu. K fanouškům bude shovívavý

Viktor Ujčík se stal po čtyřech letech členství předsedou disciplinární komise extraligy. Viktor Ujčík se stal po čtyřech letech členství předsedou disciplinární komise extraligy. autor: Lukáš Caha
Bývalý útočník Vítkovic, Jihlavy nebo Třince a trojnásobný mistr světa Viktor Ujčík se stal novým předsedou disciplinární komise extraligy. Ve funkci nejvyššího hokejového soudce nahradil Karla Holého a bude chtít dosáhnout větší ohleduplnosti mezi hráči či spokojenosti fanoušků. Sám je zvědav, jak se vypořádá s tlakem.

Co pro vás znamená posun do čela disciplinární komise extraligy?

V prvé řadě velkou zodpovědnost. Je to post, kde se člověk nemůže nikdy zalíbit všem stranám. Jedna se bude vždycky cítit poškozená nebo ukřivděná, ale myslím si, že už mám dost zkušeností, a budu mít na pomoc lidi, kteří hokeji rozumí. Doufám, že bude převládat spokojenost.

Čtyři roky jste byl členem komise, teď budete jako její předseda rozhodně více na očích. Jste na to připraven?

Jsem ten, kdo po poradě s ostatními vyřkne konečný verdikt, ale nemyslím si, že bych z toho měl strach nebo že by mě to svazovalo. Bude se řídit selským rozumem a samozřejmě se budu řídit pravidly.

Vloni jste působil jako asistent trenéra v Mladé Boleslavi, ale po neúspěšné sezoně jste u týmu skončil. Pomohlo vašemu jmenování do nové funkce, že se teď budete moct komisi věnovat naplno?

Pořád jsem ještě šéftrenér mládeže v Jihlavě, mám na starosti sportovní úsek. Ale jsem připraven se disciplinárce věnovat na sto procent. Budu muset být v dosahu, když se hraje extraligové kolo a objeví se nějaké problémy, což se mi s prací u mládeže krýt nebude.

Budete se muset některá pravidla a řády doučit?

Určitě, něco bude potřeba. Musím se naučit, jaké tresty mohu v jakých situacích vytáhnout a podobně. Jsem s tím seznámený, chci, aby komise fungovala bezchybně, a znalost pravidel je nutná.

Hlinka na nebi. Trenér zlaté naganské party se dočkal další pocty, pojmenovali po něm planetku Hlinka na nebi. Trenér zlaté naganské party se dočkal další pocty, pojmenovali po něm planetku Čtěte zde

Karel Holý působil v čele disciplinární komise osm let. To je docela dlouhá doba, nemyslíte?

Je to dlouhá doba, ale co jsem Karla během mého působení u komise poznal, myslím, že odvedl kus dobré práce. Jinak by tam osm let nebyl.

Ta pozice je spojená s velkým tlakem klubů, hráčů nebo fanoušků. Myslíte, že jste vůči němu dostatečně obrněný?

Dokud to nezažiju, můžu to posoudit jen těžko. Jak jsem říkal, pokaždé se asi někdo bude cítit trochu ukřivděně, bude mít na věc jiný názor, ale tak to je. Já se budu snažit měřit všem stejným metrem. Aby výroky měly hlavu a patu a aby za zákroky na stejné úrovni byly stejné tresty.

Co vás před čtyřmi lety vedlo k tomu, abyste se stal těsně po skončení hráčské kariéry členem disciplinární komise?

Byl jsem o to požádán, hrál jsem hokej celý život a mám k němu vřelý vztah. Říkal jsem mi, že když můžu tímto způsobem pomoct, proč ne.

Zprvu jste vystupoval hodně proti simulování hokejistů. Jaké další hokejové neduhy byste chtěl v extralize potlačit?

Chtěl bych, aby byl mezi hráči větší respekt. Rozumím tomu, že hokej je hra emocí, ale pořád si musím být vědom, co můžu svým faulem jako hráč způsobit. Všichni ti kluci se hokejem živí a musí se respektovat. Všichni víme, jak hokejovou kariéru ovlivní zdravotní problémy, otřesy mozku a podobně. Rád bych proto úplně vymýtil tyto zákroky na hlavu.

Velkým tématem loňské sezony byly postihy za vulgaritu fanoušků, zejména v Brně nebo Plzni. Jaký je váš pohled na tento problém?

Nějaká kultura by se měla zachovat, ale na druhou stranu se to hraje pro fanoušky. Díky nim má hokej smysl, díky nim jsou u něj sponzoři. Mělo by se trošku zohlednit, že emoce k hokeji patří. Když budou v únosné míře a excesy se nebudou opakovat často, byl bych trochu shovívavější.

Předpokládám, že budete chtít s kluby a fanoušky více komunikovat, abyste problémům v hledišti předešli.

Samozřejmě, vždycky je to o komunikaci. Problémy vznikají tím, že se nekomunikujeme. Musíme se s fanoušky bavit, je to cesta, která vede ze začarovaného kruhu pokut a nadávek. Tu cestu si musí najít i každý klub, musí své fanoušky určitým způsobem vychovávat. Ale na druhou stranu to nechci lámat přes koleno, protože pokřikování k hokeji vždy patřilo.

Kop do vody, kletba, striptýz či plameny. Ze Stanley Cupu dýchá i bizarní historie Kop do vody, kletba, striptýz či plameny. Ze Stanley Cupu dýchá i bizarní historie Prohlédněte zde
reklama