Třinec vyhrál v Olomouci a udržel se na čele extraligy. Boleslav popáté v řadě prohrála

Aktualizováno 28. 12. 2016 22:12
Osmkrát v řadě dokázali hokejisté Vítkovic bodovat. Šňůru vítězných utkání na číslo pět dokázal natáhnout Liberec, popáté za sebou naopak prohrála Mladá Boleslav, která doma podlehla Plzni. Třinec uspěl v Olomouci a ligovou tabulku vede i nadále o jediný bod před Bílími Tygry.
Třinec vede extraligu i nadále o jeden bod.
Třinec vede extraligu i nadále o jeden bod. | Foto: Lukáš Filipec

Praha - Hokejisté Třince vyhráli ve 33. kole extraligy na ledě Olomouce 3:2 a udrželi se v čele tabulky o bod před druhým Libercem. O sedmé výhře Ocelářů z posledních osmi zápasů rozhodl ve 46. minutě kapitán Zbyněk Irgl. Olomouc čeká už šest utkání na plný bodový zisk a přispala si během této série jen dvě výhry v nastavení.

Od úvodu se hrálo hodně opatrně a první šance si vypracovala Olomouc. Jergl ale zakončil nedůrazně a Eberle po odvážném výjezdu před branku přestřelil. V páté minutě se už Hanáci dostali do vedení. Burian vystřelil v brejku přes bránícího Krajíčka a Hamerlík máchnul lapačkou do prázdna.

Třinec dostal možnost na vyrovnání v přesilovce, Konrád ale největší příležitost Petružálkovi chytil. V polovině úvodní třetiny mohl zvýšit vedení Strapáč, Hamerlík si však jeho bekhendový pokus pohlídal.

Po následném protiútoku byl blízko vyrovnání Třinec. Kreps jel sám na Konráda, ale neuspěl. Oceláři se dočkali vyrovnání v 15. minutě, kdy se po akci druhé formace trefil Adamský.

Druhou třetinu odstartovali lépe hosté, ve 23. minutě málem Špirko překvapil Konráda nečekaným lobem zpoza branky. Po další chybě v rozehrávce domácích kryl Konrád Sýkorovou dělovku. Gól ale padl na druhé straně. Při Maroszově vyloučení vystřelil Laš a Knotek vrátil tečí Olomouci vedení.

Hosté mohli vyrovnat ve 28. minutě, ale Konrád Rákosův průnik zlikvidoval. Vzápětí tečoval Strapáč nahození od modré čáry za Hamerlíkova záda, ale rozhodčí branku neuznali pro hru vysokou holí. V další akci pak ujel domácím v oslabení Adamský, byl faulován, ale nařízené trestné střílení neproměnil. V 45. minutě už se Oceláři radovali, když při přesilovce čtyř proti třem prostřelil Konráda Roth.

Třetí třetina začala přesilovkou Olomouce, kterou domácí nevyužili a Třinec ve 46. minutě potrestal zaváhání olomoucké obrany. Kaneovu střelu ještě dokázal Konrád vyrazit, ale na Irglovu dorážku nestačil. Hned v dalším střídání mohla Olomouc smazat ztrátu, Knotek ale trefil jen tyč a další jeho šanci pak kryl Hamerlík. Třinecký gólman podržel svůj tým i při Holcově šanci. Na stavu v závěru nic nezměnila ani power play domácích.

Vítkovice - Karlovy Vary 3:1

Vítkovice zdolaly Karlovy Vary 3:1 a poosmé v řadě dokázaly zaznamenat bodový zisk. Dvě asistence si připsal Lukáš Kucsera, vítězství domácích po jeho přihrávce v oslabení zpečetil Erik Němec svým prvním gólem v sezoně. Vítkovice na domácím ledě porazily Karlovy Vary posedmé za sebou, Energie čeká na výhru venku od 15. listopadu.

I bez stále zraněného gólmana Bartošáka a několika dalších hráčů se Vítkovice stále drží na úspěšné vlně. Domácí i proti Karlovým Varům začali zhurta a už po dvaceti sekundách zazvonil Tybor na tyčku hostující brány. I v další šanci Tybor selhal, ale jeho nepřesnou střelu z mezikruží poslal z úhlu do sítě Roman a těsně po skončení první vítkovické přesilovky v sedmé minutě otevřel skóre.

Ostravané oplývali nasazením a první dějství měli pod kontrolou právě díky výbornému pohybu. Druhý gól měl ve 13. minutě na hokejce opět Roman, ale ze sóla blafákem Honzíka nevyšachoval. Karlovarský brankář zmařil i další velkou příležitost Hudečka. Krátký byl až na Urbancův švih, který v 18. minutě před brankářem zřejmě ještě lehce škrtl o projíždějícího hráče. Ale ani Energie nehrála špatný zápas a naděje oživila rychlým snížením, o které se už o 29 sekund později zblízka postaral Mikulík.

Akcie Západočechů mohly jít nahoru ještě víc v 27. minutě, ale promarnili 35 sekund přesilové hry pěti proti třem. Tíhu okamžiku soupeř rychle vzápětí zvýraznil třetí brankou v končícím klasickém oslabení. Hosté ponechali bez povšimnutí na kruhu Němce, který se po ideálním pasu Kucsery volejem nezmýlil a zaznamenal svou první trefu v sezoně.

Domácí se za stavu 3:1 upnuli na bezchybnou hru ve středním pásmu, ale z každé příležitosti vyráželi do nebezpečných brejků. Vítkovické mohli definitivně uklidnit Tomi a Hudeček, ale Honzík jejich střely vyrazil. Poslední tým soutěže přesto závěr už ničím nezdramatizoval.

Zlín - Liberec 2:3

Hokejisté Liberce na ledě Zlína 3:2 a připsali si čtvrtý plný bodový zisk za sebou. Berani naopak vyšli naprázdno po čtyřech předchozích duelech a prohráli před svými fanoušky se Severočechy potřetí z posledních čtyř vzájemných soubojů. Vítězný gól dal útočník Mário Bližňák.

Když Zlínští naposledy na domácím ledě v listopadu v dohrávce 7. kola hostili Bílé Tygry a padli potupně 0:5, následovalo odvolání trenérů a jednatele klubu. Jak moc se toho v týmu za tu dobu změnilo, bylo dnes vidět od začátku, rozdíl mezi oběma zápasy byl obrovský.

Berani si zkraje utkání vytvářeli dost šancí, avšak Vlachova klička, Karafiátova dělovka z mezikruží či Kubišův únik gólem neskončily. Před skvělou diváckou kulisou se hrálo svižně, první komerční přestávka dostala prostor až ve 14. minutě. A krátce po ní také padla první branka. Radovat se mohli Liberečtí, když ránu Stránského dorazil za Kašíka Bartovič.

Začátek prostředního dějství patřil hostům, Kašík však byl úspěšnější než soupeřovi střelci. Ojediněle zahrozili Zlínští zásluhou brejku Vlacha, vyrovnat se mu ale nepovedlo. Solidní tlak měli Severočeši při přesilovce, ani oni ale gól nevsítili. Poslední dvě šance třetiny měl Radivojevič, jenž nepotrestal chybnou rozehrávku soupeře, Bulířovu ránu zase lapil gólman Beranů.

Do třetí části vstupovali domácí v oslabení, i tak se jim ale podařilo dát Liberci první gól v sezoně a vyrovnat. Zasloužil se o to Ondráček, jenž vybojoval puk v rohu hřiště a vyzval ke skórování Okála. Již za sedm vteřin ale putoval na trestnou lavici Kubiš a hosté o devět sekund později hru pět na tři využili ránou Svačiny - 1:2. Divoký úvod třetiny dovršil v pokračující klasické přesilové hře třetím gólem Severočechů v čase 41:46 Bližňák, jehož branka ale byla dlouhé minuty diskutována pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

Nejatraktivnější pasáž zápasu i nadále bavila 5445 diváků na Zimním stadionu Luďka Čajky. Když ve 47. minutě usedl na trestnou lavici Vitásek, domácí byli zase ve hře. Zcela osamocen zůstal před Willem Kubiš a procedil puk mezi jeho betony.

Tlak domácích se stupňoval, a to i díky dvěma dalším přesilovkám, ovšem Matějíčkova tečovaná rána ani Kubišova "tutovka" kýžené vyrovnání nepřinesly. Když Berani nedali gól ani při hře bez brankáře, odešli po tuhém boji bez bodu a pátou výhru v řadě na domácím ledě nepřidali.

Kometa Brno - Litvínov 2:1

Brno porazilo v přímém souboji o třetí místo Litvínov 2:1. O svém vítězství rozhodli Brňané dvěma góly Martina Dočekala a Marka Kvapila z trestného střílení hned v úvodu zápasu. Od druhé třetiny převzal režii zápasu do svých rukou Litvínov, ale stačil brankou obránce Karla Pilaře pouze korigovat výsledek. Oporou Brňanů, kteří ukončili sérii tří proher, byl jednadvacetiletý brankář Pavel Jekel.

V týmu Litvínova při rozsáhlé marodce naskočil poprvé do extraligy o rok starší ruský útočník Babincev. Brňanům vyšel dokonale vstup do zápasu, když po necelých osmi minutách získali uklidňující dvoubrankový náskok. Už po 95 sekundách Vincourovu střelu přizvedl tečí Dočekal a brankář Janus na změnu kotouče nestačil zareagovat.

V osmé minutě našlápl do rychlého protiútoku Kvapil, kterého nedovoleným způsobem zastavil Gerhát a brněnský útočník následně s přehledem proměnil trestné střílení. Litvínov se snažil držet otevřenou partii, spoléhal na útočnou hru, ale jeho snaze chyběla přesnější koncovka.

Své úsilí Severočeši vystupňovali ve druhé třetině. Zvýšili agresivitu, zrychlili kombinační souhru a také častěji stříleli. Překonat Jekela se jim však podařilo až při 23 sekund dlouhé přesilovce pět na tři, kdy ve 28. minutě rychlou kombinaci na jeden dotek zakončil obránce Pilař tvrdou střelou do volné části brněnské branky. Kontaktní gól hosty vyburcoval k dalšímu zvýšení aktivity. Na rozdíl od první třetiny otupila ofenzívu Komety častá vyloučení.

V závěrečné třetině se Brňané zaměřili na bránění jednobrankového náskoku a spoléhali jen na brejky. Tato taktika vynesla Kometě dvě slibné šance, které neproměnil Zaťovič. I když měl Litvínov v závěru územní převahu, gólově se neprosadil. K vyrovnání mu nepomohla ani závěrečná 47 sekund dlouhá hra bez brankáře.

Mladá Boleslav - Plzeň 2:4

Bruslaři z Mladé Boleslavi podlehli doma Plzni 2:4 a připsali si pátou porážku za sebou. Indiáni se radovali z teprve druhé výhry z posledních šesti utkání. Dvěma góly a jednou asistencí k tomu přispěl útočník Tomáš Svoboda a tři body za gól a dvě asistence si připsal i Dominik Kubalík.

V první šanci zápasu se objevil plzeňský Vondráček, ale trefil jenom brankáře Lukáše. Středočeši se rozjížděli hodně pomalu a šance byly v úvodní desetiminutovce k vidění výhradně před jejich brankou. Hostům se ale nedařilo najít klíč k Lukášově neprůstřelnosti. V dobré šanci neuspěl ani dělovkou z kruhu Lev.

Na druhé straně uzamkla soupeře třetí mladoboleslavská formace a vzešly z toho tři nebezpečné střelecké pokusy, avšak bez gólového efektu. Nakonec se diváci přeci jenom gólu v první třetině dočkali. V úvodní přesilovce zápasu se za bránící čtveřicí Plzně ocitl Orsava a svůj blafák zakončil mezi Machovského betony.

Hned po půl minutě druhé části měl stejnou šanci jako Orsava také hostující Kubalík, tísněný obráncem však trefil jenom Lukášův beton. Hned vzápětí dostali domácí výhodu přesilové hry, ve které ale po 12 vteřinách sami inkasovali. Koreis vyhrál buly pro Svobodu, jehož střela skončila až v domácí brance.

Ještě rychleji pak hosté využili vlastní přesilovku. O obrat ve skóre se postaral po šesti vteřinách početní výhody od modré čáry Kubalík. Plzeňské vedení mohl navýšit pět minut před koncem prostřední části hry Moravčík, ale při jeho dorážce do odkryté branky mu v poslední chvíli zablokoval hůl Klepiš. Hosty to ale mrzet nemuselo. O minutu později totiž vyřešili gólově akci dvou proti jednomu Svoboda s nahrávajícím Kubalíkem.

Mladé Boleslavi patřil vstup do třetí třetiny a snaha o změnu nepříznivého stavu byla zjevná. Všechny její naděje ale vzaly za své po třech minutách, kdy chybu domácích na modré čáře potrestal úspěšným zakončením po samostatném úniku Kratěna. Bruslařský klub se ve zbytku zápasu snažil ještě s výsledkem něco udělat, ale topil se v nepřesnostech, zatímco hostům dalo tříbrankové vedení křídla a v útočném pásmu předváděli pohledné kombinace. Další gól ale přeci jenom vstřelili domácí, když do branky doletěla dalekonosná střela Klepiše.

Poklidný průběh zápasu pak ještě přinesl nervózní závěr. Strkanice Jiránka s Moravčíkem byla jenom předehrou k následné bitce Lence se Slovákem. Vášně pak na chvíli vzplanuly i v hledišti v blízkosti kotle hostů. Další drama už ale nepřinesla ani závěrečná hra šesti domácích hráčů proti čtyřem Plzeňanům.

Chomutov - Pardubice 1:3

Pardubice zvítězily v Chomutově 3:1 a i potřetí v sezoně Piráty porazily. Dynamo vyhrálo na pondělní dvoubodové vítězství se Zlínem. Chomutov prohrál druhé domácí utkání v řadě a nepotvrdil tři body ze Sparty.

Do první velké šance se dostal Kämpf, jenž ale z mezikruží nechal vyniknout pardubického brankáře Martina Růžičku. Na druhé straně trefil Krále v početní výhodě Tomášek. Krátce poté Mrázek nastřelil z levé strany tyčku, na což Pardubice zareagovaly.

Sýkora v 16. minutě zachytil rozehrávku domácích a prostřelil chomutovského brankáře mezi betony. Do konce první třetiny se prosadil ještě Klimenta, jenž zvýšil na rozdíl dvou branek. Poté mělo Dynamo šance ještě v přesilovce, ale žádná za zády Krále neskončila.

Ve 22. minutě Redenbach z mezikruží nastřelil Krále, o chvíli později Huml ve stejné pozice také selhal. Před polovinou duelu Leduc neuspěl z těsné blízkosti. Následně byl Nahodil v úniku faulován, za což bylo nařízeno trestné střílení, které pardubický útočník nevyužil.

Ve 30. minutě Nahodil potřetí sám před Králem neuspěl, což napravil o minutu později, jelikož v další příležitosti zvýšil na 3:0. Necelých šest minut do konce druhého dějství byl sám před brankářem Dynama Skokan, ale z těsné blízkosti přestřelil. V posledních momentech prostředního dějství Piráti soupeře zatlačili. Šance Skinnera, Vondrky a Tomici však skončily u Martina Růžičky.

V počátku posledního dějství Sýkora projel po levé straně, jeho střela Královi vypadal vedle branky. Ve 45. minutě po dlouhém tlaku Skokan sjel na osu, odkud vymetl šibenici a snížil na 1:3. Hned poté měly Pardubice možnost další početní výhody, ve které ujel Vondrka, ale v úniku netrefil bránu. Následně na opačné straně kluziště Johnson bekhendem orazítkoval tyčku.

V polovině třetí třetiny Vondrka trefil opět tyč, poté Sklenář v početní výhodě neuspěl s dorážkou a Skokan nevyzrál z těsné blízkosti na Martina Růžičku. Necelé dvě minuty před koncem odjel Král na střídačku, což domácím k brance nepomohlo.

33. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. O. Roman (Tybor, Kucsera), 19. Urbanec (Olesz), 28. E. Němec (Kucsera) - 19. Mikulík (T. Rachůnek). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 6837.

Vítkovice: Dolejš - Sloboda, Urbanec, Hrbas, Baranka, Kovář, Výtisk - Tybor, O. Roman, Kucsera - Hudeček, Y. Stastny, Olesz - Vandas, E. Němec, D. Květoň - Tomi, Balán, Illéš - od 41. navíc Szturc. Trenéři: Trnka a Vůjtek st.

Karlovy Vary: Honzík - Dujsík, Harant, Sičák, M. Rohan, Rýgl, T. Dvořák, Benák - Mikulík, Tuominen, T. Rachůnek - Davídek, Skuhravý, Vachovec - D. Kindl, Dušek, Mullane - Kohout, Gríger, Harkabus. Trenéři: Tlačil a Antonik.

PSG Zlín - Bílí Tygři Liberec 2:3 (0:1, 0:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 41. Okál (J. Ondráček), 48. Kubiš (Popelka, Matějíček) - 16. Bartovič (J. Stránský, Pyrochta), 41. Svačina (Bulíř), 42. Bližňák (Svačina, Ševc). Rozhodčí: Mrkva, Polák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 5445.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Řezníček, Blaťák, O. Horák - D. Šťastný, P. Holík, Říčka - Bukarts, Popelka, Kubiš - Okál, Roman Vlach, O. Veselý - J. Ondráček, Karafiát, Gago. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Liberec: Will - Ševc, Šimek, Pyrochta, Vitásek, Havlín, Jánošík - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Svačina, Bulíř, Radivojevič - J. Stránský, Bližňák, Bartovič - M. Procházka, Vantuch, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 2:4 (1:0, 0:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 18. Orsava (Stříteský, Pospíšil), 52. Klepiš (Trončinský) - 22. T. Svoboda (Koreis), 25. D. Kubalík (Kadlec), 37. T. Svoboda (D. Kubalík, Kratěna), 43. Kratěna (T. Svoboda, Čerešňák). Rozhodčí: Horák, Hejduk - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:7, navíc Lenc - Slovák oba 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2665.

Mladá Boleslav: Lukáš - Trončinský, Kučný, Jan Hanzlík, Kurka, Holub, T. Voráček - Hyka, Musil, Lenc - Orsava, Klepiš, Žejdl - M. Látal, Jonák, Pospíšil - Fronk, Jiránek, od 21. navíc Ďurač. Trenéři: F. Výborný a Žabka.

Plzeň: Machovský - Kadlec, D. Sklenička, Čerešňák, Moravčík, Slovák, Pulpán - T. Svoboda, Kratěna, D. Kubalík - Indrák, Preisinger, Stach - Vondráček, Koreis, Lev - M. Chalupa, Topinka, Vracovský. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Dočekal (Vincour, Štencel), 8. M. Kvapil z trestného střílení - 29. K. Pilař (Sörvik, V. Hübl). Rozhodčí: Čech, Hradil - Brejcha, Špůr. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Jekel - O. Němec, Trška, Kováčik, Gulaši, Štencel, Malec, D. Mikyska - M. Erat, H. Zohorna, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, Dočekal - Dostálek, F. Dvořák, Dymáček - M. Novák. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Litvínov: Janus - Gula, Kubát, Sörvik, Z. Sklenička, K. Pilař, F. Pavlík, T. Pavelka - Gerhát, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, Šimeček, Trávníček - Babincev, Válek, Jurčík. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Burian (Jergl), 25. J. Knotek (Laš, Skladaný) - 15. Adamský (Kane, Irgl), 35. Roth (Krajíček), 46. Irgl (Kane, Adamský). Rozhodčí: Pavlovič, Pražák - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváků: 4983.

Olomouc: Konrád - Rašner, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Matai, Staněk - Skladaný, J. Knotek, Laš - Eberle, Ostřížek, Strapáč - Jergl, Herman, Burian - T. Mikúš, Zeman, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.

Třinec: Hamerlík - Roth, Linhart, Krajíček, Hrabal, Nosek, Jank - Petružálek, Marosz, Hrňa - Irgl, Kane, Adamský - Dravecký, Kreps, Rákos - Cienciala, Špirko, J. Sýkora. Trenéři: Kýhos, Mucha a Kopřiva.