Jágr se zranil. Zápas se Spartou nedohrál a Kladno prohrálo, Zlín porazil Litvínov

29. 11. 2019 20:30
Hokejisté Kladna podlehli ve 23. kole extraligy vedoucí Spartě 2:4 a utrpěli třetí porážku z posledních čtyř zápasů.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: Milan Kammermayer

Ve 27. minutě přišli o svou hvězdu Jaromíra Jágra, který nedohrál utkání kvůli zranění. Pražané si připsali díky vítězné brance obránce Milana Jurčiny z 56. minuty osmou výhru za sebou. Venku zvítězili dokonce po jedenácté v řadě, čímž opět vylepšili extraligový rekord.

Sparta, která nastoupila bez zraněného kapitána a ofenzivního lídra Řepíka, začala aktivně a ve třetí minutě se ujala vedení. Po Růžičkově vyhraném vhazování v levém kruhu překonal Godlu střelou na bližší tyč Dvořáček. Pražané Rytíře do šancí nepouštěli. V 15. minutě si po Barinkově zaváhání narazil puk s Buchtelem Forman, ale kladenský gólman ukryl jeho zakončení v lapačce.

Vzápětí se radovalo z vyrovnání Kladno. O'Donnell přenechal puk na pravém kruhu Machačovi, který prostřelil Machovského. Sparta mohla v 19. minutě opět získat vedení. Po Kudrnově akci ale Sukeľ trefil levou tyč a Říčka z dorážky před prázdnou brankou nezasáhl skákající puk.

Úvod druhého dějství patřil domácím, ale Machovský pokusy Jágra a Bílka kryl. Následně sice Rytíři nezužitkovali přesilovku, ale ve 26. minutě už udeřili. Z pravého kruhu trefil přesně bližší horní roh Machovského branky obránce Zelingr a v 18. utkání v extralize oslavil premiérovou branku.

V dalším střídaní přišli domácí o Jágra, kterému se v souboji s Poláškem v útočném pásmu při pokusu o otočku nekontrolovaně rozjela levá noha. Druhý nejproduktivnější hráč historie NHL už se do hry ze střídačky nevrátil, přestože zkusil skluz po ledě ještě v přečíslení vzápětí i před startem třetí třetiny. Místo něj se zařadil do sestavy osmnáctiletý debutant Matyáš Filip.

Ve 33. minutě Sparta vyrovnala. Při Melkově vyloučení prostřelil Godlu z pozice za levým kruhem na vyrážečku obránce Košťálek. V závěru druhé části ještě viděl vyprodaný ČEZ Stadion bitku domácího Nashe s Formanem.

Vrátit Rytířům náskok mohl ve 45. minutě kapitán Strnad, ale jeho pokus skončil na horní tyči. Kladno se neprosadilo ani při Jurčinově trestu, kdy pálil O'Donnell, a v 56. minutě otočil stav ve prospěch favorita bombou od modré čáry bek Jurčina. O chvíli později Machovskému pomohla znovu horní tyč po Zikmundově pokusu.

Pojistit vedení mohl v 59. minutě bekhendovým pokusem Rousek, ale puk odvrátil z brankové čáry obránce Romančík. Při power play Rytířů 42 sekund před koncem už Rousek do prázdné branky dovršil výsledek.

Záchranářský souboj pro Zlín

Hokejisté Zlína porazili ve 23. kole extraligy Litvínov 3:1 a poprvé v sezoně vyhráli třikrát za sebou. Domácí utkání rozhodli dvěma góly ve třetí třetině, proti Severočechům uspěli po třech nezdarech.

V úvodu ohrozili brankáře Čiliaka hostující Jarůšek a Mahbod, gólově se však prosadit nedokázali. Už po osmi minutách skončil zápas pro navrátilce do zlínské sestavy Žižku. Domácího kapitána trefil puk z hole Kudly tak nešťastně, že musel hřiště opustit na nosítkách.

Skóre otevřel ranou od modré čáry v 10. minutě zadák Beranů Ferenc. Hosté mohli záhy vyrovnat, Hübla ale vychytal Čiliak a Lukeš orazítkoval tyč. Gól přišel až po Jánošíkově nahození od mantinelu a Mikúšově teči.

Druhou třetinu odstartovala přesilovka Litvínova. Největší šance se v ní paradoxně naskytla Zlínu, Ondráček ovšem zamířil nad břevno. Nedorozumění Januse s Douderou málem potrestal Šlahař, na druhé straně nepřekonal Čiliaka osamocený Jarůšek.

Přesnou litvínovskou kombinaci se pokoušel využít Hübl, z levé strany však neuspěl. Nerozhodný stav nezměnil ani Köhler, na klečícího Januse dotíral u bližší tyče marně. Ještě před druhou přestávkou způsobil závar u domácí branky tvrdý pokus Ščotky, zlínská obrana v čele s Čiliakem nakonec veškeré nebezpečí zažehnala.

Velkou příležitost připravil Mahbod Jarůškovi, jenž z prostoru mezi kruhy neprostřelil domácího gólmana. O gesto fair play se poté postaral Fořt, který v polovině třetí části odvolal faul na svou osobu. Když poté nevyužil svou šanci Petružálek, udeřili domácí. V 56. minutě je posunul do vedení pohotovou dorážkou Fryšara. Vítězství Zlína poté trefou do prázdné branky pojistil Fořt.

Pardubice vyhrály v prodloužení

Hokejisté Pardubic porazili ve 23. kole extraligy Plzeň 4:3 v prodloužení, ukončili sérii pěti porážek a opustili poslední místo tabulky. Dynamo více než 40 minut vedlo o dvě branky, ale Škoda dokázala třemi góly během necelých šesti minut stav otočit. Při power play ale vyrovnal Rhett Holland a v čase 60:21 rozhodl o výhře domácích svým druhým gólem Juraj Mikuš.

23. kolo hokejové extraligy:

PSG Berani Zlín - HC Verva Litvínov 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Ferenc (Köhler, Claireaux), 56. Fryšara, 59. Fořt (Köhler) - 12. J. Mikúš (Jánošík, Trávníček). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Lučan, Kis. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 4398.

Zlín: Čiliak - Ferenc, Freibergs, D. Nosek, Gazda, Buchta, Žižka, M. Novotný - Fořt, Claireaux, Köhler - Ondráček, P. Sedláček, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - Okál, Fryšara, Dufek. Trenéři: R. Svoboda, Martin Hamrlík a Hrazdira.

Litvínov: Janus - Jánošík, L. Doudera, Kudla, Ščotka, Baránek, T. Pavelka - J. Petružálek, V. Hübl, F. Lukeš - Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek - Myšák, Helt, Gerhát - Kašpar, J. Mikúš, Trávníček, od 28. navíc Zygmunt. Trenéři: Skuhrovec, Kotrla a J. Beránek.

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 2:3 v prodl. (0:2, 2:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 28. V. Polák (Plutnar), 31. V. Polák (Graňák) - 1. Smoleňák (M. Chalupa, Zámorský), 8. R. Pavlík (Dragoun), 61. K. Klíma (R. Pavlík). Rozhodčí: Hodek, Micka - Ondráček, Gerát. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4068.

Karlovy Vary: F. Novotný - Stříteský, Šenkeřík, Plutnar, Graňák, Eminger, Mikyska, Rohan - Flek, Gríger, T. Rachůnek - Beránek, T. Mikúš, V. Polák - T. Kubalík, Raška, Kohout - Vondráček, Skuhravý, Koblasa. Trenéři: Pešout a Mariška.

Hradec Králové: Mazanec - Zámorský, Linhart, F. Pavlík, Šalda, Nedomlel, Rosandič, R. Pilař - Vincour, Rákos, Červený - Smoleňák, Cingel, M. Chalupa - Jergl, Koukal, Perret - K. Klíma, Dragoun, R. Pavlík. Trenéři: V. Růžička, T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Rytíři Kladno - HC Sparta Praha 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 16. P. Machač (O'Donnell, Bílek), 26. Zelingr (T. Kaut) - 3. Dvořáček (V. Růžička), 33. Košťálek (Polášek, Rousek), 56. Jurčina (Buchtele), 60. Rousek (Tomášek). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Pešek, Malý. Vyloučení: 5:5, navíc B. Nash - Forman oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 5200 (vyprodano).

Kladno: Godla - B. Nash, Austin, Romančík, Kehar, Zelingr, Barinka - Jágr, Stach, Zikmund - Bílek, P. Machač, O'Donnell - Redlich, Melka, J. Strnad - Hajný, T. Kaut, Š. Jelínek - od 30. navíc Filip. Trenéři: D. Čermák, Lidický a Kregl.

Sparta: Machovský - Jurčina, Tomáš Dvořák, Blain, Kalina, Košťálek, Polášek, Piskáček - A. Kudrna, Sukeľ, Říčka - Rousek, Tomášek, Smejkal - Forman, Pech, Buchtele - Dvořáček, V. Růžička, Vitouch. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň 4:3 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Machala (D. Kindl), 35. J. Mikuš (J. Zdráhal, D. Kindl), 60. Holland (Harju, Kusý), 61. J. Mikuš (Kusý, R. Kousal) - 42. P. Straka (D. Frodl), 45. Vráblík (Moravčík), 47. Moravčík (Gulaš). Rozhodčí: Šír, Obadal - Rampír, Špringl. Vyloučení: 4:4, navíc Jank (Hradec Králové) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6674.

Pardubice: Kacetl - Holland, Eklund, T. Voráček, J. Kolář, J. Zdráhal, J. Mikuš - Blümel, R. Kousal, Mandát - D. Kindl, Harju, Machala - Rouha, T. Knotek, Kusý - Matýs, Pochobradský, Beran. Trenéři: Bělohlav, Janecký a Čáslava.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Budík, Vráblík, Jank, Kaňák, Moravčík - Gulaš, Mertl, Kantner - Rob, Kracík, V. Němec - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Kolda, Přikryl, Malát. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.