Sparta je krok od vyřazení. V Liberci prohrála i druhý zápas a v pátek jí může skončit sezona

7. 3. 2018 21:13
Zlín vyhrál v Olomouci a v předkole play off hokejové extraligy vyrovnal sérii na 1:1.
Brankář Sparty Sami Aittokallio
Brankář Sparty Sami Aittokallio | Foto: Milan Kammermayer

Zlín -  Hokejisté Liberce porazili ve druhém utkání předkola play off extraligy Spartu 4:1. V sérii hrané na tři vítězství tak vedou po domácích zápasech 2:0 a v pátek budou mít v Praze první mečbol. Hokejisté Zlína zvítězili ve druhém utkání předkola play off v Olomouci 3:1 a srovnali stav série na 1:1.

Liberec byl od úvodního buly aktivnějším týmem, Aittokallio ale neměl s prvními ranami domácích větší potíže. Už v šesté minutě došlo na bitku Jarůška s Lakatošem, po níž hráli domácí přesilovku. Brzy poté si hru v početní výhodě zkusila i Sparta, jenže Willa vůbec neohrozila.

V 11. minutě se dostal do dobré šance Ordoš, zblízka ale Aittokallia nepropálil. Výmluvný poměr střel mezi tyče v první třetině, který byl 8:0 pro Liberec, se však do skóre nakonec přece jen promítl. V 19. minutě se kotouč dostal k Bakošovi, jenž snadno otevřel skóre.

"V první třetině jsme se k ničemu nedostali. Liberec začal velice agresivně, chtěl dát rychlý gól a zlomit zápas, zatímco my jako bychom byli překvapení, že takhle hrají…" smutnil kouč Pražanů František Výborný.

Vedení Severočechů mohl zvýraznit Ordoš, který se řítil sám na Aittokallia, ale neuspěl. V čase 25:58 se dočkala zásluhou Černocha Sparta, jenže pouze první rány na branku, s níž si Will poradil. Příležitost na reparát měl krátce poté Ordoš, zblízka v obrovské šanci ale selhal a prohrál s finským gólmanem i druhý minisouboj.

V polovině zápasu musel na trestnou lavici Michálek a strávil tam jen 39 sekund, neboť Pyrochta našel nekrytého Bulíře, který puk usměrnil do branky. Navíc už o 18 vteřin později zkusil štěstí ranou bez přípravy Šmíd a po Buchteleho smolné teči skončil puk za Aittokalliem potřetí.

Na začátku třetího dějství mohl rozklížené Pražany oživit kapitán Vrána, ale Will byl proti. Udeřilo naopak znovu na druhé straně. Ďaloga si za nesportovní chování směrem k sudím vysloužil trest na pět minut a do konce utkání, čehož využil k povedené gólové ráně Kvapil. Zanedlouho nahradil Aittokallia v hostujícím brankovišti Honzík.

"Byli jsme po drtivou většinu zápasu lepším týmem. Byli jsme aktivní, tlačili jsme se do brány, Spartě jsme toho moc nedovolili a zaslouženě jsme vyhráli," liboval si trenér vítězů Filip Pešán.

Zbývající minuty byly hodně nervózní a více se v nich boxovalo, než hrálo. Výměnu názorů si kromě jiného zopakovali i Lakatoš s Jarůškem. Will přišel o čisté konto až v čase 58:23 a sám Spartě k čestnému úspěchu dopomohl, když posunul branku. Pech s přehledem proměnil trestné střílení.

Zlín nakoplo ubráněné dlouhé dvojnásobné oslabení

Na rozdíl od úvodního zápasu začala v Olomouci tvrdá bitva gradovat hned od první minuty. Ve 42. sekundě se prodral před branku domácí Knotek, jeho vehementní snaha protlačit kotouč do branky ale k úspěšnému konci nevedla. Brankář Zlína Kašík si ale tak dlouho upravoval po této akci u střídačky výstroj, až rozhodčí nařídili střídání.

Na 72 sekund musel zaskočit Štůrala, jehož vystřídání provázely dva fauly za sebou Honejska a Kubiše. Kohouti ale s luxusní nabídkou na otevření skóre při dvouminutové přesilovce pět na tři naložili trestuhodně, neboť branku soupeře vážněji neohrozili. Ubráněné oslabení Berany povzbudilo a jejich protivníka naopak utlumilo, že se neprosadil ani v dalších přesilovkách.

"Říká se, že kdo nepromění přesilovku pět na tři, tak nemůže vyhrát zápas. Speciálně to platí u našeho týmu, který moc gólů nedává," posteskl si domácí kouč Zdeněk Venera. "Přesilovku pět na tři jsme však sehráli velmi špatně, což ovlivnilo celý průběh první třetiny. Připadalo mi to, jako bychom hráli s tenisákem," divil se.

Zlínskou aktivitu korunoval v 10. minutě úvodním gólem Honejsek, který dorazil do sítě kotouč, který se odrazil od brankáře Konráda. První třetinu provázela oboustranná nervozita a dvanáct vyloučených hráčů, z toho osm na zlínské straně.

"První třetina byla nejšílenější, kterou jsem v této trenérské roli zažil. Bylo moc vyloučení, střídali jsme brankáře. Neskutečné. Oslabení jsme naštěstí přežili," kroutil hlavou kouč Zlína Robert Svoboda.

Beranům se podařilo v úvodu druhé třetiny navýšit svůj náskok, Klhůfek střelou do horního růžku překvapil Konráda. Po druhé brance opustil Zlín předcházející útočnou aktivitu a zaměřil se na důslednou defenzivu. Hanáci získali optickou převahu, které ale dlouho chyběla efektivita.

Olomouc se probrala ze střeleckého útlumu až v závěrečné třetině. Ve 49. minutě vstřelil po nahození Eberleho před branku kontaktní gól Knotek. Po něm si vytvořili Hanáci velký tlak. Dvě nabídky k vyrovnání nevyužil Strapáč, Herman trefil tyčku. Poslední slovo měl ale po úniku z levé strany Ondráček, který třetím gólem pojistil výhru Zlína.

Série pokračuje dvěma zápasy v pátek a v sobotu ve Zlíně.

Předkolo play off hokejové extraligy - 2. zápas:

Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 19. Bakoš (Pyrochta, J. Vlach), 33. Bulíř (Pyrochta, Filippi), 34. Šmíd (Ševc, L. Krenželok), 46. M. Kvapil (Bulíř) - 59. Pech z trestného střílení. Rozhodčí: Šír, Mrkva - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:10, navíc Maier, Lakatoš - Uher všichni 10 min., Ďaloga 5 min. a do konce utkání, Jarůšek 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 5334. Stav série: 2:0.

Liberec: Will - Pyrochta, Ševc, Maier, Šmíd, Jánošík, Derner - Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Redenbach, Ordoš - Bulíř, Filippi, M. Kvapil - Lakatoš, J. Vlach, A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Sparta: Aittokallio (48. Honzík) - Z. Michálek, T. Pavelka, Ďaloga, Kulda, T. Voráček, J. Mikuš, Piskáček - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - A. Kudrna, Pech, Buchtele - Jarůšek, Klimek, Říčka - Uher, Černoch, Pšenička. Trenéři: F. Výborný, Rulík, J. Nedvěd a Janeček.

HC Olomouc - Aukro Berani Zlín 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 49. J. Knotek (J. Galvas, Eberle) - 10. Honejsek (Freibergs), 23. Klhůfek (Ferenc, Freibergs), 59. J. Ondráček. Rozhodčí: Pavlovič, Pešina - Frodl, Komárek. Vyloučení: 7:8. Bez využití. Diváci: 5194. Stav série: 1:1.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas, L. Galvas - Eberle, J. Knotek, Laš - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, B. Mráz, J. Káňa II - Jergl, Herman, Holec. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Zlín: Kašík (0:42 - 1:54 Štůrala) - Ferenc, Freibergs, Žižka, Valenta, Matějíček, Řezníček, M. Novotný - Okál, D. Šťastný, Roberts Bukarts - J. Ondráček, Fořt, Šlahař - Kubiš, Honejsek, O. Veselý - Klhůfek, Fryšara, P. Sedláček. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.