reklama

Tahle sezona je zlomová, ví Faksa. A tak nabral hmotu a radši dobře brání

Radek Faksa bojuje v předbrankovém prostoru. Radek Faksa bojuje v předbrankovém prostoru. autor: Reuters
Nadějný český útočník Dallasu Stars Radek Faksa se v letošní sezoně dočkal pozvánky z farmy do NHL. Na podzim vstřelil svou první branku v NHL a do konce sezony by se chtěl natrvalo usadit v prvním týmu Dallasu.

Dallas/Praha - Čerstvě dvaadvacetiletý odchovanec opavského hokeje Radek Faksa se před sezonou vrátil po zranění ramene a v jeho druhé kompletní sezoně v seniorském hokeji se konečně probojoval do prvního týmu NHL.

Třináctý muž draftu 2012 odehrál v dresu momentálně druhého týmu západní konference z Dallasu 24 utkání, ve kterých si připsal tři body. Na farmě poblíž Austinu se pyšní daleko lepší bilancí, která dosahuje téměř bodu na zápas. 

Proti loňské sezoně jste zaznamenal i přes nepříjemné zranění velký kariérní posun. Čím si vysvětlujete povolání do prvního týmu Dallasu a bodové obrození na farmě v Texasu?

Minulá sezona byla moje nováčkovská, takže letos už jsem věděl, co můžu od dospělého hokeje očekávat. Už loni před zraněním jsem se rozehrál do výborné formy, v posledních zápasech jsem pravidelně sbíral body, chodil na přesilovky. Dá se říct, že bylo všechno super. Pak přišel jeden krosček a bylo po sezoně.

Ale nevěšel jsem hlavu a snažil se více volného času zapříčiněného zraněním využít. Mohl jsem sledovat, ale hlavně studovat hru. Taky jsem do dospělého hokeje potřeboval nabrat svalovou hmotu, takže jsem trávil každý den v posilovně a teď se cítím na ledě mnohem lépe. To samé platí i o bruslařské stránce mé hry.

Nemohl jsem si nevšimnout kolonky plus/minus, kde jste se také výrazně zlepšil. Myslíte si, že i zlepšená obranná hra vám pomohla k pozvánce?

Plus minus je určitě důležitá statistika, která mi taky pomohla do prvního týmu. V Dallasu je hodně velká konkurence, je tady nabouchaný tým. Musel jsem se trochu podřídit a změnit svou hru. Teď hlavně myslím na obrannou hru. Ale snažím se hrát i v útočném pásmu, využívám větší postavy a tlačím se do branky, protože okolo brankoviště padá nejvíce branek. Dostávám prostor i v oslabení, ve kterých si zvyšuji čas na ledě.

V NHL máte odehraných 24 zápasů. Jaká je vaše role na farmě a co po vás chtějí trenéři v NHL?

V obou soutěžích chtějí po mně trenéři vesměs to samé. Trenéři na farmě mě nabádají, abych spíše bránil, a dostávám podobně jako v NHL prostor v oslabení. Ale pochopitelně si v AHL dovolím více než v NHL.

Je vůbec šance se dostat v současném Dallasu do elitních dvou formací?

Šance je vždycky, ale určitě ne v letošní sezoně, nebo nejbližších ročnících. Musím počkat, až vyzraju, protože v Dallasu je hodně kvalitních mladých i starších hráčů, takže teď tu šanci moc nevidím, ale v budoucnu bych se určitě chtěl prosadit do prvních dvou útoků. V NHL ani na farmě nehraju přesilovky, ale určitě chtěl bych navázat na juniorská léta a přesilovku si zahrát i v dospělém hokeji.

Pomáhá vám v Dallasu Aleš Hemský?

Aleš je super kluk, když něco potřebuji, vždycky mi poradí. Už má něco za sebou a ví, jak to tady chodí. Vždycky je fajn mít v týmu nějakého Čecha, se kterým si můžu promluvit mateřským jazykem.

Jací jsou Jammie Benn s Tylerem Seguinem? Komunikují tyto hvězdy s mladšími hráči?

Jammie i Tyler jsou super kluci, ale v týmu máme spoustu hvězdných hráčů, jako jsou třeba Jason Spezza nebo trojnásobný vítěz Stanley Cupu Patrick Sharp, a nikdo si tady na nic nehraje, což obdivuji. Všichni pomůžou, když někdo něco potřebuje. Máme skvělou partu, jak v Dallasu, tak na farmě, opravdu se tady cítím dobře.

Jaké máte plány do konce sezony?

Chtěl bych odehrát co nejvíce zápasů v NHL a udělat si jméno napříč soutěží. Taky bych chtěl dojít co nejdále v play off, ať už v NHL, nebo na farmě. Budu vděčný za každý zápas a za každou sérii, kterou projdeme dál.

Myslíte si, že je tato sezona zlomová v tom, jestli zůstanete natrvalo v NHL? Prostor jste už nějaký dostal a farma je plná dalších mladých vlčáků.

Nedávno jsem oslavil teprve dvaadvacáté narozeniny a stále patřím k nejmladším hráčům i na farmě. Každá sezona je důležitá, ale je jasné, že aktuální sezona bude hodně důležitá, dá se říct zlomová.

Dallas má sezonu rozehranou parádně. Jaké jsou cíle klubu ve Stanley Cupu?

V základní části se nám daří, ale hokej v play off, kde rozhodují maličkosti a může se stát cokoliv, je úplně něco jiného. Cíle v klubu jsou ty nejvyšší, ale nevidím důvod, proč bychom nemohli jít daleko, máme kvalitní tým a skvělou partu, uvidíme.

V reprezentaci do dvaceti let jste byl kapitánem, nepokukujete po seniorském národním týmu?

Určitě by to pro mě byla čest, kdybych dostal pozvánku, tak bych vždy jel. Ale momentálně se soustředím na hokej v Dallasu a uvidíme, co bude. Kdyby byl zájem, tak bych neváhal. Ale zatím se mnou z reprezentace nikdo nenavázal kontakt.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

reklama