reklama

Fanoušci Winnipegu jsou na nohou, Atlanta pálí vlajky

Oslavy fanoušků Winnipegu Oslavy fanoušků Winnipegu autor: Reuters
NHL se vrací do Winnipegu po 15 letech

Winnipeg - Hlavní město kanadské provincie Manitoba zažilo před týdnem ještě větší oslavy než před rokem, kdy kanadští hokejisté zvítězili na olympijských hrách ve Vancouveru.

A v úterý vyšly tisíce lidí do ulic Winnipegu slavit znovu. Důvod? Vedení NHL potvrdilo, že se v příští sezoně Tryskáči, což je dřívější název týmu, po 15 letech vracejí zpět do nejslavnější klubové soutěže na světě.

Naopak o naději definitivně přišli fandové Atlanty Thrashers, odkud se NHL stěhuje už podruhé v historii.

Čtěte také:  
Winnipeg se vrací na mapu NHL. Nahradí Atlantu

Na mapu NHL se tak vrací město, které je se zhruba tři čtvrtě miliony obyvateli nejmenší ze všech kanadských týmů v soutěži. Stačilo k tomu zhruba 170 milionů dolarů (asi 2,9 mld. korun), za které si klub licenci z Atlanty koupil a 60 milionů (1 mld.) pro vedení NHL za převedení licence.

Oproti roku 1996, kdy se soutěž přestěhovala do Phoenixu, však už Winnipeg nepostrádá vyhovující arénu, kvůli níž se musel účasti v NHL vzdát. Nyní se zápasy budou hrát v MTS Centre, kam se vejde 15 tisíc diváků.

Premiér Harper: Je to inspirace pro celou Kanadu

Ve městě se mohutně slavilo už po vynesení konečného verdiktu vedení NHL, a to přesto, že šlo o dopolední hodiny. Oslavy neustaly ani večer, někteří příznivci v dresech Jets fandili až hluboko do noci.

"Fanoušci po oznámení křičeli, jásali, bouchalo šampaňské, zpívalo se," popisuje dění v ulicích Winnipegu server cbc.ca.

Kanada - volby - Steve Harper (Konzervativní strana) Steve Harper Foto: Reuters

"NHL vítej doma. Je skvělé, že jsi zpět, kam patříš," citoval server Grega Selingera, premiéra provincie Manitoba. "Je hezké být zpět ve Winnipegu po všech těch letech," řekl komisař NHL Gary Bettman.

Navíc na vlně euforie je celá Kanada. Po návratu do soutěže touží i Quebek, který v roce 1995 přenechal licenci Coloradu Avalanches, nebo další pořadatel mistrovství světa v roce 2008 Hamilton.

"Jsem šťastný, že se NHL vrací do tradičního hokejového města. Vzpomínky na legendární Jets s hráči jako Bobby Hull, Dale Hawerchuck a Teemu Selänne jsou v duších Kanaďanů stále čerstvé," řekl premiér Stephen Harper.

"Vím, že nový tým ve Winnipegu bude inspirovat mnoho dětí, aby nazuly brusle a navázaly na naši skvělou hokejovou tradici," dodal Harper k tomu, že Winnipeg bude sedmým kanadským klubem v NHL.

Zůstane Winnipegu název Jets, nebo se změní na Manitobu?

Už nyní je jasné, kolik si fanoušci za návrat klubu do soutěže zaplatí. Vstupenka na jeden zápas bude stát od 39 do 129 dolarů (tedy přibližně od 665 do 2200 korun).

Winnipeg Jets - oslavy Foto: Reuters

Balíček na 45 utkání, tedy na 41 domácích zápasů v základní části a čtyři přípravné duely před startem soutěže si můžete pořídit od 1755 do 5805 dolarů. (tedy od 30 300 do 99 000 korun).

Zatím však není jisté, zda se vedení klubu vrátí k tradičnímu názvu Jets, nebo zvolí nový název. Mluví se o tom, že si někteří fanoušci přejí podle provincie název Manitoba.

Jisté naopak je, že oproti geografické poloze bude Winnipeg v příští sezoně hrát v Jihovýchodní divizi ve Východní konferenci, tedy tam, kde hrála Atlanta. Až v další sezoně bude Winnipeg hrát v Západní konferenci a jeden tým z konference bude přeřazen na "východ".

Holík: Odchod z Atlanty byl nevyhnutelný

A že nebude Winnipeg v nové soutěži jen do počtu, potvrzuje i kanadská hokejová legenda Wayne Gretzky.

Atlanta Trashers - Ondřej Pavelec Ondřej Pavelec. Foto: Reuters

"Faktory jako platový strop, dorovnávací fond a televizní práva umožňují Winnipegu nejen hrát NHL, ale být v ní dobrým týmem," myslí si bývalý hráč sousedního Edmontonu.

Otázkou však je, zda se z Atlanty, která působila v NHL v posledních 11 sezonách, přesune celý kádr včetně českých hráčů Ondřeje Pavelce a Radka Dvořáka, nebo jen jeho část.

Právě v dějišti letních olympijských her v roce 1996 zavládlo obrovské zklamání. Z města se totiž stěhuje nejlepší soutěže do Kanady už podruhé. V roce 1980 se tehdejší Flames odstěhovali do Calgary.

"Mé rodině se v Atlantě líbilo, je smutné, co se nyní děje, ale bylo to nevyhnutelné," řekl někdejší československý reprezentant a bývalý kapitán Atlanty Bobby Holík pro server NorthJersey.com.

Podívejte se, jak slaví fandové Winnipegu:

Youtube video Youtube video   Přehrajte zde

Podívejte se, jak reagují fanoušci Atlanty:

Youtube video Youtube video   Přehrajte zde

reklama