Favorit selhal, české hvězdy v Helsinkách podlehly Finům

FOTO Turnaj nabitý hvězdami začali čeští hokejisté porážkou
Čeští hokejisté slaví první branku, kterou dal obránce Zdeněk Kutlák.
Jakub Voráček (v bílém) se snaží překonat gólmana Finska Ari Ahonena, tísní ho Ville Viitaluoma (vpředu)  a Sami Lepisto.
Na 1:1 vyrovnal ve 23. minutě Oskari Osala. Alexander Salák v české brance neměl šanci.
Těsná porážka s Finy mrzí o to ví, že trenér Alois Hadamczik má díky výluce NHL k dispozici skutečně prvotřídní tým...
13. 12. 2012 19:33
České reprezentaci se vstup do Channel One Cupu nepovedl. Hadamczikův výběr nesplnil roli favorita.

Helsinky - České hokejové reprezentaci se nepovedl vstup do Channel One Cupu. Hadamczikův výběr v Helsinkách nepotvrdil roli favorita a podlehl domácím Finům 2:3.

Češi nastoupili s osmi hráči ze zámořské NHL. Naopak Suomi neměli v kádru ani jediného a v jejich dresu dostalo šanci hned šest nováčků. Přesto se nakonec ze třech bodů do tabulky Euro Hockey Tour radoval finský výběr.

Česká reprezentace prohrála v letošní evropské soutěži vůbec poprvé a tabulku vede už pouze o bod právě před Finskem. Čtvrtou porážku ze čtyřech utkání si připsali Švédové, kteří podlehli v Moskvě Rusku 1:5.

Gól v první minutě Čechy ukolébal

Národní tým začal v Helsinkách velmi dobře a šel do vedení už v první minutě utkání, když se od modré čáry trefil obránce Zdeněk Kutlák. Jenže potom jej nadšeně hrající Finové přebruslili a Češi měli štěstí, že po první třetině drželi hubené vedení.

Brzy po přestávce zachránil český tým brankář Alexander Salák, který zlikvidoval dorážku Enlunda. Jenže ve 23. minutě už kapituloval. Puk se nešťastně odrazil od zad obránce Nováka k Osalovi a ten neměl problém vyrovnat.

Češi byli častěji vylučovaným týmem, přesilovku si poprvé zahráli až ve 32. minutě. Tu nevyužili a v další početní výhodě dokonce sami inkasovali. Před Salákem nechali neobsazeného Pihlströma, který se prosadil šikovnou tečí.

V poslední vteřině mohl srovnat Krejčí

Ve třetí třetině český tým přece jen zlepšil herní projev, řadu šancí ale neproměnil a sám inkasoval třetí branku. Po špatném střídání Voráčka se prosadil parádní střelou Ramstedt.

V závěrečné power play sice snížil Hemský, to ale bylo od Čechů vše. Závěrečný tlak vyrovnání nepřinesl, Krejčího střelu v poslední vteřině chytil brankář Ahonen.

Hokejový turnaj Channel One Cup, druhý díl Euro Hockey Tour v Moskvě:

Finsko - ČR 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 23. Osala (Viitaluoma), 36. Pihlström (Osala), 54. Ramstedt (Mäenpää, Kiiskinen) - 1. Kutlák (Michael Frolík, Plekanec), 60. Hemský (P. Nedvěd, Plekanec). Rozhodčí: Nord, Sjöqvist (oba Švéd.) - Korteniemi, Puolakka (oba Fin.). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7805.

Finsko: Ahonen - Laakso, Eronen, Mäenpää, Näkyvä, Melart, Lepistö, Kukkonen, Ohtamaa - Aaltonen, Lehterä, Enlund - Kiiskinen, Ramstedt, Pihlström - Osala, Viitaluoma, Kähkönen - Kuusela, Lahti, Huhtala. Trenér: Jukka Jalonen.

ČR: Salák - Kutlák, Nakládal, F. Novák, Kindl, R. Polák, Škoula, od 41. navíc Němec - P. Nedvěd, Plekanec, Michael Frolík - Hemský, Krejčí, Voráček - M. Růžička, Koukal, Rolinek - Petružálek, Jan Kovář, J. Svoboda. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a Jan Procházka.

Rusko - Švédsko 5:1 (0:1, 4:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Medvěděv (Dacjuk), 33. Mozjakin (Malkin), 33. Ovečkin (Těreščenko), 35. A. Radulov (Dacjuk, Kovalčuk), 41. Mozjakin - 10. Danielsson (Bäckström, Hörnqvist). Rozhodčí: Leppäalho, Rantala (oba Fin.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.500.

Rusko: Barulin - Medveděv, Jemelin, Birjukov, Nikulin, Tjutin, Denisov, Kalinin, Čudinov - Kovalčuk, Dacjuk, A. Radulov - Kuljomin, Malkin, Mozjakin - Žerděv, Těreščenko, Ovečkin - Plotnikov, Anisimov, Širokov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Švédsko: Lindbäck - S. Kronwall, Frögren, V. Hedman, Viklund, Burström, Ahnelöv, Bäckman - Hörnqvist, Bäckström, Johansson - Lindström, Berglund, Stralberg - Omark, Söderberg, Ericsson - Pettersson, Lundqvist, Persson - Danielsson. Trenér: Pär Marts.