Finové mají na MS bronz. V derby přehráli Švédy

roj
17. 5. 2008 23:08
Finsko - Švédsko 4:0
Fin Antti Pihlstrom (upostřed) slaví v první třetině zápasu o bronz gól do sítě Švédska se spoluhráči Hannesem Hyvonenem (vlevo) a Niko Kapenenem. | Foto: Reuters

Quebec - Hokejisté Finska získali na MS v Kanadě bronzové medaile, když v nezáživném sobotním severském derby porazili Švédy 4:0.

Zápasy o bronz na světovém šampionátu tradičně postrádají náboj utkání o postup a ani tentokrát tomu nebylo jinak. V duelu takřka bez osobních soubojů a vyššího tempa nakonec ukázali větší vůli po vítězství Finové.

Zápas jsme sledovali on-line

Ti nakročili za vítězstvím paradoxně po nevydařené přesilovce. V ní se vůbec nedokázali prosadit, ale pak udeřili.

Zpoza branky se dostal puk na kruh, kde se nepovedla rána Kapanenovi. Kotouč doskákal k volnému Antti Pihlstromovi, který jej po necelých dvanácti minutách poslal za záda brankáře Liva.

Ovečkin: Čekali jsme dost dlouho. Teď chceme zlato
Švédové padli. Euforii z finále zažívá Kanada a Rusko

Finy vítězný gól nabudil a záhy vedli o dvě branky, když  potrestali Švédy za pasivitu v obranném pásmu. Na modré čáře si v pohodě vyměnili Finové puk a nahození od mantinelu v podání Janne Niskaly skončilo za překvapeným gólmanem Livem.

I když na obou týmech byla znát únava a zklamání ze semifinálového vyřazení, finský celek šel přeci jen za bronzovou medaili s větší bojovností.

Finský gólman Nicklas Backstrom odolává závaru před svoji brankou.
Finský gólman Nicklas Backstrom odolává závaru před svoji brankou. | Foto: Reuters

Brankář Backstrom čaroval

Švédové pohrdli velkou šancí na začátku druhé třetiny. Gólman Backstrom už ležel, ale nedokázal jej před zcela osamocenou brankou překonat Tony Martensson. Kotouč klouzal za čáru, ale těsně před ní ještě máchl finský gólman rukavicí na náhodu za sebe a kotouč poslal mimo tři tyče.

Ale Švédové tlačili dál. Největší šanci měl ve druhém dějství Martensson, ale ani on napřelstil skvělého Backstroma.

Na začátku závěrečné části tak zasadili rozhodující ránu Finové. Na přihrávku z rohu před branku si najel Antti Pihlstrom, gólman Liv ještě stihl zmírnit jeho střelu, ale kotouč přesto skončil za brankovou čarou.

Finsko vedlo 3:0 a jejich soupeři nepomohla ani power-play, k níž sáhli už v čase 52:25 při vyloučení na obou stranách. Během ní korunovali matný výkon i rozhodčí, kteří zapomněli, že Švédové hrají power-play a odpískali příliš mnoho hráčů na ledě. Za přehmat se ale následně omluvili.

„Suomi" se dočkali gólu na 4:0 do prázdné branky až dvě a půl minuty před koncem utkání.

Švédové měli několikrát šanci před brankou dorážet, ale ani jednou se jim nepovedlo z chumlu těl dostat puk do klidu a vystřelit. Nakonec se puku zmocnil Mikko Koivu a střelou přes celé hřiště potvrdil zisk bronzu pro Finsko.

Finsko - Švédsko 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)
Branky: 12. a 43. Pihlstrom, 14. Niskala, 58. M. Koivu.