Finové na MS po dvou prohrách zabrali a přejeli Němce

13. 5. 2014 21:58
Němci naopak poprvé prohráli, přesto jsou na tom v tabulce lépe než Finové.
Finové slaví branku Jarkko Immonena.
Finové slaví branku Jarkko Immonena. | Foto: Reuters

Minsk - Finové na MS v hokeji v Bělorusku konečně zabrali a připsali si ve třetím utkání vůbec první body. Po dvou porážkách favorizovaný severský celek porazil Německo 4:0.

Němci prohráli poprvé na šampionátu a i přes prohru jsou na tom v tabulce stále lépe, než Finsko.

Utkání začalo vlažně z obou stran, ale tým Suomi postupně získával převahu a v 10. minutě snaho korunoval gólem, když se Kontiola dostal ke dvěma střeleckým pokusům a ten druhým už skončil v bráně.

O pět minut později už to bylo o dva góly. Lajunen s i sjel od modré mezi kruhy, prostrčil puk chumlem hráčů na připraveného Immonena a ten zakončil do prázdné brány.

Němci se za celou první třetinu dostali jen ke třem slabým pokusům a Finové pohodlně hlídali náskok. Po přestávce ale jejich koncentrace trochu polevila.

Rinne v závěru udržel čisté konto

Mantyla udělal hrubku při rozehrávce a namazal Kinkovi, který byl před Rinnem úplně sám, ale příležitostí pohrdl. Gólem zaváněl i následná přesilovka Němců, kdy Mauer nedokázal dostat puk do odkryté klece.

Zničehonic tak udeřili opět Finové. A to dvakrát v rozmezí půl minuty. Nejprve Palola využil přihrávky Kontioly a pak se útočným pásmem parádně projel Komarov a zasunul kotouč mezi nohy Zeppa.

Náskok Finů mohl být ještě větší, kdyby Kontiola a Wirtanen proměnili své sólové úniky. Ve třetím dějství už se zápas víceméně jen dohrával. Němci zkoušeli pokazit Rinnemu čisté konto, ale finský brankář si se všemi pokusy poradil.

Ve druhém utkání skupiny B se v divokém duelu mezi Lotyšskem a Kazachstánem nakonec radovali Lotyši, kteří zvítězili 5:4.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina B:

Německo - Finsko 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Kontiola (Lehterä), 15. Immonen (Lajunen, Huhtala), 32. Palola (Kontiola), 33. Komarov (Karalahti, Ohtamaa). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Olenin (Rus.) - Hull (Kan.), Valach (SR). Vyloučení: 4:3. Bez využití.

Německo: Zepp - Ankert, Braun, Kohl, Hördler, Krueger, Akdag, Müller, Reul - Mauer, Barta, Schütz - Oppenheimer, Hospelt, Noebels - Pietta, Kink, Seidenberg - Rieder, Draisaitl, Plachta. Trenér: Pat Cortina.

Finsko: Rinne - Mäntylä, Hietanen, Ohtamaa, Karalahti, Kivistö, Marttinen, Lajunen - Lehterä, Kontiola, Palola - Komarov, Jokinen, Pakarinen - Sallinen, Immonen, Huhtala - Savinainen, Wirtanen, Salomäki. Trenér: Erkka Westerlund.

Kazachstán - Lotyšsko 4:5
(2:1, 2:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Žajlajov (Semjonov, Krasnoslobodcev), 20. Rymarev (Antropov, Savčenko), 40. Antropov (Dallman), 40. Blochin (Dallman) - 2. Indrašis (Štals, J. Redlihs), 24. Kulda (M. Redlihs, Keninš), 30. Kulda (Indrašis), 35. M. Redlihs (Sotnieks, Daugavinš), 44. Štals (Galvinš). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Vinnerborg (Švéd.) - Lederer (ČR), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 3:9. Využití: 2:1. Diváci: 10.870.

Kazachstán: Jeremejev - Litviněnko, Dallman, Savčenko, Lakiza, Vasilčenko, Kazancev, Semjonov, Blochin - Starčenko, Antropov, Rymarev - Romanov, Upper, Puškarev - Gavrilin, Žajlajov, Krasnoslobodcev - Rachmanov, Spiridonov, Panšin. Trenér: Ari-Pekka Selin.

Lotyšsko: Masalskis - Galvinš, Kulda, Sotnieks, Pujacs, J. Redlihs, Jass - M. Redlihs, Daugavinš, Keninš - Štals, Girgensons, Indrašis - Niživijs, Vasiljevs, Cipulis - Lipsbergs, Džerinš, Meija. Trenér: Ted Nolan.

1. Rusko 3 3 0 0 0 15:3 9
2. USA 3 2 0 0 1 10:9 6
Lotyšsko 3 2 0 0 1 10:9 6
4. Bělorusko 3 2 0 0 1 9:10 6
5. Německo 3 1 1 0 1 5:7 5
6. Finsko 3 1 0 0 2 8:7 3