Finové padli s USA minutu před koncem, Rusy po porážce s Kanadou trápil neuznaný gól

Aktualizováno 5. 1. 2021 9:36
Kanadská hokejová dvacítka vyhrála v semifinále domácího mistrovství světa v Edmontonu nad Ruskem 5:0 a útočí na obhajobu titulu z loňského šampionátu v Ostravě a Třinci. Ve finále, které se hraje v noci z úterka na středu ve 3:30 SEČ, nastoupí tým kouče Andrého Tourignyho proti Spojeným státům americkým. Američané zvítězili nad Finskem 4:3 díky gólu Arthura Kaliyeva v čase 58:44.
Radost hokejistů USA
Radost hokejistů USA | Foto: ČTK

Kanaďané mohou vybojovat třetí zlato za poslední čtyři roky a jako suverénně nejúspěšnější země historie celkově 19. triumf.

Už po 59 sekundách otevřel v repríze loňského finále skóre Alex Newhook, který dostal prostor k zakončení před Jaroslavem Askarovem. Hra ale po jeho střele odrazené od branky pokračovala a sudí Olivier Gouin a Brett Roeland až po přerušení hry upozorněním od videa branku dodatečně potvrdili.

Rusové se snažili odpovědět, ale na Devona Leviho nevyzráli. Naopak v polovině úvodní části v době, kdy Askarov chytal s hokejkou zapůjčenou od spoluhráče, proměnil přihrávku Jakoba Pelletiera do odkryté branky Connor McMichael. Při vyloučení Vasilije Podkolzina na dvě plus dvě minuty v čase 15:05 upravil Cole Perfetti už na 3:0.

Ve 25. minutě získal Kanadě už čtyřbrankový náskok střelou z levého kruhu Braden Schneider. Na druhé straně neměl přesnou mušku Rodion Amirov a Askarovovi pomohla ve 28. minutě po pokusu Ryana Suzukiho tyč.

V 37. minutě sice v přesilové hře doklepl puk do odkryté branky Michail Abramov, ale po trenérské výzvě Kanady gól neplatil kvůli předchozímu ofsajdu. "Byl to regulérní gól," tvrdil kouč sborné Igor Larionov. Askarov 29 sekund před druhou pauzou kryl únik Cozense, který byl faulován a neuspěl ani z trestného střílení.

"Takový je hokej a musíme pogratulovat Kanaďanům. Odvedli skvělou práci a vítězství si zasloužili. My musíme hrát lépe," prohlásil ruský kapitán Vasilij Podkolzin.

Kanada i ve třetí třetině kralovala a Askarov měl plné ruce práce. Na druhé straně mohl v 51. minutě snížit Šakir Muchamadullin, ale Levimu pomohla tyč. Výsledek dovršil při power play do prázdné branky 89 sekund před koncem Cozens, který si v utkání připsal i dvě asistence a vede produktivitu se 16 body (8+8) před Američanem Trevorem Zegrasem (6+10).

Gólman Levi pochytal všech 28 střel a třetí nulou na turnaji vyrovnal rekord krajana Justina Poggeho z roku 2006. "Je úžasné vidět, jak všichni pomáhají. Hodně mi to usnadňuje práci," řekl Levi.

Kanaďané inkasovali na turnaji ze šesti zápasů jen čtyři góly a všechny v oslabení. Z toho dva dostali při kanonádě proti Německu 16:2. "Naše defenziva dnes byla fenomenální," prohlásil kouč Tourigny.

Rusové budou v boji o 3. místo usilovat o desátou medaili za posledních 11 let. Od roku 2011 získali jednou zlato, čtyřikrát stříbro a čtyřikrát bronz. Na stupních vítězů nebyli jen v roce 2018 v Buffalu.

Američané rozhodli v předposlední minutě

Američané, kteří byli soupeřem českého týmu v základní skupině B, vyhráli po úvodní porážce s Ruskem 3:5 pátý zápas za sebou. O triumfu však rozhodli až po tuhém boji v samém závěru druhého semifinále a budou hrát o své páté zlato. Naposledy slavili před čtyřmi lety, kdy se hrálo v Montrealu a Torontu. Loni zůstali bez medaile.

Hned v úvodní minutě měl po hrubce Finů šanci otevřít skóre Cole Caufield, jenže brankář Kari Piiroinen byl proti. Favorit se dočkal ve 13. minutě, kdy se dostal k odraženému puku nejrychleji Alex Turcotte. Záhy se ale zámořský celek provinil proti pravidlům a Kasper Simontaival po krásné kombinaci vyrovnal.

Vyrovnaný stav vydržel do 36. minuty. V ní našel Jackson LaCombe parádní přihrávkou rozjetého Johna Farinacciho a ten vrátil Američanům vedení. Ti navíc hráli vzápětí dlouhou přesilovku, když Aku Räty za faul vysokou holí obdržel trest na 2+2 minuty. Rovněž tým USA se blýskl parádní souhrou a Matthew Boldy usměrnil puk do prázdné branky.

Finové pak přečkali další velký tlak soupeře a sami se vrátili do hry v 52. minutě zásluhou Simontaivala. Henry Thrun pak navíc vyhodil kotouč do hlediště a finský hrdina čtvrtfinále Roni Hirvonen v početní výhodě vyrovnal na 3:3. Poslední slovo měl však Kaliyev, jenž rozhodl 76 sekund před koncem pohotovou ranou z mezikruží pod horní tyčku.

"Byla to asi nejbláznivější třetina, jakou jsem hrál. Finové mají velmi dobrý tým. Vrátili se dvěma góly do hry. Ale Alex Turcotte a Arthur Kaliyev předvedli skvělou akci a vrátili nám vedení a vyhráli jsme," prohlásil americký útočník John Farinacci.

Finové po čtvrtfinálovém obratu se Švédskem z 0:2 na 3:2 tentokrát podobný počin nepředvedli. "Ukázali jsme charakter jako proti Švédsku. Věděli jsme, že na to máme. Věřili jsme a vrátili se do utkání. Hráli jsme dobře, ale udělali jsme moc chyb, což nás stálo zápas," řekl finský obránce Kasper Puutio.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let Edmontonu - semifinále:

Kanada - Rusko 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Newhook (Schneider, Quinn), 11. McMichael (Pelletier, Cozens), 16. Perfetti (Byram, Cozens), 25. Schneider (R. Suzuki, Mercer), 59. Cozens (Pelletier). Rozhodčí: Gouin, Roeland - Deschamps, O'Quinn (všichni Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Bez diváků.

USA - Finsko 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 13. Turcotte (Kaliyev, Faber), 36. Farinacci (LaCombe), 37. Boldy (Zegras, Caufield), 59. Kaliyev (Turcotte, Sanderson) - 15. Simontaival (Puutio, Heinola), 52. Simontaival (Puutio, Helenius), 57. Hirvonen (Lundell, Heinola). Rozhodčí: Campbell, Sandlak - Vanoosten, Wyonzek (všichni Kan.). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:2. Bez diváků.