Finové poprvé inkasovali, Švýcary ale zdolali 5:2

8. 5. 2012 21:30
Finsko - Švýcarsko 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
MS v hokeji 2012: Finsko - Švýcarsko (radost Finska)
MS v hokeji 2012: Finsko - Švýcarsko (radost Finska) | Foto: Reuters

Helskinky - I ve třetím duelu na letošním MS výběr Finska vyhrál. Švýcarské bojovníky ale zdolali obhájci titulu až zásluhou dvou branek Valtteriho Filppuly v poslední třetině.

Finové se tak dostali do čela své skupiny A, Švýcaři jsou třetí.

Již v sedmé minutě otevřel skóre zápasu domácí šikula Jarkko Immonen, který využil již po devíti vteřinách přesilovku. Dlouho se poté zdálo, že i ve třetím zápase na šampionátu by mohli hokejisté Suomi zvítězit 1:0.

Dále k MS v ledním hokeji:

Fantazie, senzace! Slováci jásají nad výhrou s USA
Švédský válec přejel Dány za půl hodiny
Norský tisk: zopakování zázraku z roku 2010 bylo blízko

Fanoušci se ale přece jen dalších branek dočkali. Tentokrát ale i za zády domácí jedničky Kariho Lehtonena. Ve 26. minutě vyřešil parádně brejk dvou na jednoho Andres Ambühl a srovnal skóre.

Radost hráčů helvétského kříže ale trvala jen 21 vteřin, když na 2:1 zvýšil tečí finský tvrďák Leo Komarov. Když ve 37. minutě parádním bekhendem zakončil Immonem akci Finů, které však předcházel faul Mikaela Grandlunda, zdálo se být rozhodnuto.

Ovšem Švýcaři se ještě jednou zmohli na odpor - v závěru druhé třetiny snížil na rozdíl jediné branky dorážkou Streitovy střely při přesilovce Roman Wick.

V posledním dějství dokonce ve 44. minutě "vyrovnali", jenže Damiena Brunnera po dalším rychlém brejku zastavil Lehtonen podle videorozhodčího ještě před brankovou čarou.

A když vzápětí nedokázali vyrovnat ani Niederreiter s Ambühlem, udeřilo na druhé straně.

V rozmezí 130 vteřin se v polovině třetí části hry trefil útočník Detroitu Valteri Filppula a rozhodl o výhře Finů 5:2. Švýcaři se totiž už na odpor nezmohli, jejich závěrečný tlak navíc otupil hloupým faulem tři minuty před koncem kapitán Mark Streit.

Výsledek

Skupina A:

Branky a nahrávky: 7. Immonen (Niskala, Salmela), 27. Komarov (Järvinen, Joensuu), 37. Immonen (Pesonen, Mikael Granlund), 50. Filppula (J. Jokinen, Hietanen), 52. Filppula (Väänänen, J. Jokinen) - 26. Ambühl (Sbisa), 38. Wick (Streit). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Lewis (Kan.) - Schrader, Schulz (oba Něm.). Vyloučení: 4:5, navíc Joensuu (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 12.448.

Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Niskala, Salmela, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Joensuu, N. Kapanen, Komarov - Pyörälä, Kontiola, Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.

Švýcarsko: Berra - Du Bois, Bezina, Streit, Sbisa, Blindenbacher, Furrer, Seger, Von Gunten - Monnet, Romy, Brunner - Ambühl, Wick, Niederreiter - Rüthemann, Bieber, Hollenstein - Plüss, Traschler, Rubin. Trenér: Sean Simpson.