Kanada - Švýcarsko 1:4, Finsko - USA 3:2
Finové na poslední chvíli postupují dále, Američané budou bojovat o záchranu | Foto: Tomáš Kubánek

Praha - Nevídané překvapení je dokonáno!

Hokejisté Spojených států amerických nepostoupili mezi nejlepší dvanáctku a budou letos bojovat jen o záchranu.

Zopakovali tak svůj nejhorší výsledek v historii z roku 2003, kdy se rovněž propadli mezi nejhorší čtveřici.

Zpečetila to jejich porážka s Finskem 3:2 a výhra Německa nad Dány.

Stejná hrozba visela také nad seveřany, a tak jejich zápas znamenal přímý boj o postup do osmifinálové skupiny.

V posledním zápase skupiny B došlo k dalšímu překvapení. Bitvu stoprocentních a jistě postupujících vyhráli Švýcaři, když porazili Kanadu 4:1.

V klíčovém zápase skupiny B si Lotyši výhrou 5:2 poradili s Itálií a postupují na její úkor do další fáze.

Černý Petr zbyl na Američany

Zápas o všechno rozehráli lépe Američané. Ve 4. minutě i díky finské teči otevřel skóre Moss. Finové byli aktivnější, ovšem jejich převaha vyrovnání nepřinášela, naopak se srovnával výkon obou týmů.

Obrovskou šancí pohrdnul v polovině utkání Pihlström, když neproměnil sólový únik. O pět minut později se však Finové už mohli radovat. Komarov ve středním pásmu převzal puk a jen co přejel útočnou modrou čáru, poslal puk ke Clemmensenově tyči.

Po přestávce předvedli bílomodří bleskový nástup do třetí třetiny, když přesilovou hru využil veterán Nummelin. Za chvíli visel ve vzduchu třetí gól, jenže Američany zachránila tyč.

Na potvrzení vítězství si tak Finové museli počkat do 58. minuty. A zasloužila se o to další hrající legenda "země tisíce jezer". Nummelin spolupráci na modré vybídl nastartovaného Kapanena, který trefil přesně.

Američané se nevzdali a vzápětí snížil Oshie, jenže jiskérku naděje vykřesali zámořští hráči až příliš pozdě.

K potupě velikána přispěli i Němci

Němci splnili svůj cíl a stejně jako na předchozím domácím šampionátu v roce 2001 se vyhnuli záchranářským pracem.

Počátek utkání však nasvědčoval spíš tomu, že naopak Dánsko prodlouží své překvapivé vítězné tažení. Už ve 4. minutě využil dvojnásobnou přesilovku zblízka Larsen.

Namotivované Němce měl však v zádech šestého hráče - fantastické fanoušky, kteří své miláčky hnali za vyrovnáním. Toho se dočkali již za dalších pět minut. Rovněž v přesilovce pálil od modré Sulzer a Marcel Goc šikovně tečoval.

Povzbuzení domácí hokejisté tlačili i nadále, Dánové však bránili pozorně. Druhý gól tak svěřenci Uweho Kruppa přidali ve 34. minutě zásluhou Schütze a o chvíli později skórovali potřetí. Střelu Nicolaie Goce Galbraith ztlumil, avšak puk se i přes jeho zásah za brankovou čáru dokutálel, což potvrdil i videorozhodčí.

Definitivní klid mohl dát Němcům znovu Goc, ale tentokrát mířil jen do tyče a následná branka padla až po přerušení hry.

V závěru se k náporu nadechli také Dánové, ovšem hra bez brankáře podpořená přesilovkou úspěch neslavila.

Švýcaři vytrestali Kanadu v produktivitě

Do české osmifinálové skupiny F postoupilo díky výhře 5:2 nad Itálií Lotyšsko.

Pobaltské mužstvo však mělo dlouho s outsiderem skupiny problémy. Nejprve na rychlou úvodní branku Daugavinše odpověděl Egger a po trefách Niživijse a Rekise snížil ve 44. minutě Scandella.

Lotyši tak mohli hodně litovat neproměněného trestného střílení Niživijse, ale Daugavinš přidal v 58. minutě pojistku, a tak se papírově silnější Lotyšsko přidalo k již jistým postupujícím Kanadě a Švýcarsku.

Také souboj dvou nejlepších celků skončil velkým překvapením. Švýcaři vedli po trefách Rüthemanna a Plüsse v 15. minutě už 2:0, ale za dalších 26 vteřin snížil Tavares.

Kanada byla lepší i střelecky aktivnější, ovšem úspěch slavila typická švýcarská hra založená na pozorné obraně a dobré produktivitě. V dalších dvou třetinách přidali hráči "helvétského kříže" znovu po gólu a díky výhře 4:1 si do osmifinálové skupiny přinášejí nečekaných šest bodů.

Skupina D (Kolín nad Rýnem):

Dánsko - Německo 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky:
4. Larsen (Regin, Damgaard) - 9. M. Goc (Sulzer), 34. Schütz (Krueger), 36. N. Goc. Rozhodčí: Muylaert, Savage (oba Kan.) - Kaspar (Rak.), Kicha (Ukr.). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. Diváci: 18.623.

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Boedker, D. Nielsen, Christensen I, Duus, Damgaard - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Degn, Green, Jakobsen - Sundberg, Dresler, Lykkeskov. Trenér: Per Bäckman.
Německo: Endras - Holzer, Dietrich, Krueger, Sulzer, N. Goc, Braun, Butenschön - Schütz, Rankel, M. Goc - Müller, Ullmann, Wolf - Hospelt, Tripp, Hager - Felski, Kreutzer, Barta. Trenér: Uwe Krupp.

Finsko - USA 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 36. Komarov (Immonen, Puistola), 3. Nummelin (Mäenpää), 58. Kapanen (Nummelin, Aaltonen) - 4. Moss (Johnson, Kreider), 60. Oshie (Yandle). Rozhodčí: Minář, Šindler - Kalivoda (všichni ČR), Sabelström (Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 17.633.

Finsko: Vehanen - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola - Immonen, Miettinen, J. Jokinen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Korpikoski, Santala, Pihlström - Hytönen, Lehterä, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.
USA: Clemmensen - Johnson, Yandle, M. Greene, A. Greene, Hillen, Lundin, Chorney, Gilroy - Moss, Potulny, Galiardi - Okposo, Dubinsky, Oshie - Hanson, Carter, Foligno - Nystrom„ Kennedy, Kreider. Trenér: Scott Gordon.

Skupina B (Mannheim):

Itálie - Lotyšsko 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
15. Egger (Sousa), 44. Scandella - 1. Daugavinš (Sprukts), 29. Niživijs (Vasiljevs, Pujacs), 42. Rekis (Vasiljevs, Pujacs), 58. Daugavinš (Karsums), 60. Karsums (Cipulis). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Baluška - Valach (oba SR), Brown (USA). Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. Diváci: 4029.

Itálie: Russo - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Plastino, Johnson, De Marchi - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - Scandella, Parco, Margoni - Iannone, Egger, Souza - Zisser, Oberrauch, De Toni. Trenér: Rick Cornacchia.
Lotyšsko: Masalskis - Rekis, Pujacs, Galvinš, Jerofejevs, Sotnieks, J. Redlihs, Andersons, Jass - Vasiljevs, Niživijs, Cipulis - Sprukts, Karsums, Daugavinš - Darzinš, Džerinš, M. Redlihs - Štals, Pečura, Meija. Trenér: Olegs Znaroks.

Kanada - Švýcarsko 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. Tavares (Duchene, Whitney) - 12. Rüthemann (Déruns, Plüss), 15. Plüss (Déruns, Rüthemann), 22. Ambühl (Romy, Josi), 46. Déruns (Plüss, Rüthemann). Rozhodčí: Sterns (USA), Laaksonen - Terho (oba Fin.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 12.500.

Kanada: Mason - Burns, M. Staal, Cumiskey, Myers, Russell, Giordano, Del Zotto, Beauchemin - Perry, Stamkos, Bourque - Downie, Laich, Ott - Duchene, Tavares, Whitney - Kane, Peverley. Trenér: Craig MacTavish.
Švýcarsko: Stephan - Vauclair, Seger, Du Bois, Josi, Hirschi, Bezina, Helbling - Plüss, Rüthemann, Déruns - Ambühl, Monnet, Brunner - Savary, Lemm, Romy - Jenni, Duca, Trachsler - Niederreiter. Trenér: Sean Simpson.