Finové v Helsinkách na úvod Euro Hockey Tour těsně porazili Rusko

5. 11. 2015 19:51
V prvním zápase letošní Euro Hockey Tour přívitali Finové v Helsinkách Rusko. V zápase chudém na branky se nakonec radovali....
Petri Kontiola (vlevo) se raduje se spoluhráči z vítězné branky.
Petri Kontiola (vlevo) se raduje se spoluhráči z vítězné branky. | Foto: Reuters

Helsinky - Finové v domácí premiéře letošní Euro Hockey Tour zvítězili v Helsinkách proti Rusku 2:1. Poté co dokázali dvakrát zareagovat na ruskou úvodní branku zápasu z hole Ilji Kovalčuka. O vítězný gól se postaral Petri Kontiola deset minut před koncem zápasu.

Vítězství zajistil Kontiola

Do první větší šance utkání se dostal v 7. minutě domácí Kivistö, gólmana Sorokina však nepřekonal. Bezbrankový stav se změnil v 16. minutě, kdy své umění předvedl Kovalčuk, který pohotově překonal Metsolu ve finské brance.

Domácí ale dokázali na gól hvězdy Petrohradu rychle odpovědět, již o 94 sekund později překonal střelou na Sorokinovu zadní tyč obránce Kukkonen.

Hned na začátku druhé třetiny mohl Finům zajistit vedení Salmela, ale stejně jako následně Jormakka s Koskirantou podruhé Sorokina nepřekonali. V polovině utkání se neprosadil útočník Kartajev a ani jednomu z týmů k druhé brance nepomohly ani úvodní přesilové hry.

Téměř osm tisíc diváků v Hartwall Areně se další branky dočkalo až v 50. minutě, kdy se k radosti většiny z nich v přesilové hře prosadil Kontiola a potrestal faul obránce Meňšikova. Sborná se snažila vyrovnat, překonat podruhé Metsolu se jí však nepodařilo ani při závěrečné power play.

Hokejový turnaj Karjala - Euro Hockey Tour v Helsinkách:

Finsko - Rusko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. Kukkonen (Huhtala, Ohtamaa), 50. Kontiola (Lepistö, Hietanen) - 16. Kovalčuk (Grigorenko, Grigorjev). Rozhodčí: Linde, Sjöqvist (oba Švéd.) - Nieminen, Sormunen (oba Fin.). Vyloučení: 1:2, navíc Kovalčuk (Rus.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7631.

Finsko: Metsola - Laakso, Salmela, Hietanen, Lepistö, Ohtamaa, Kukkonen, Kivistö, Elorinne - Hartikainen, Koskiranta, Jormakka - Osala, Kontiola, Kiiskinen - Kuusela, Sallinen, Huhtala - Koivisto, Lajunen, Pesonen. Trenér: Kari Jalonen.

Rusko: Sorokin - Čudinov, Antipin, Zajcev, Děnisov, Grigorjev, Pašnin, Meňšikov, Jakovlev - Dadonov, Šipačov, Mozjakin - Kovalčuk, Prochorkin, Grigorenko (21. Širokov) - Andronov, Kablukov, Burdasov - Kartajev, Apalkov, Gusev. Trenér: Oleg Znarok.