Finové zdolali Rusko a budou na MS osmnáctek obhajovat zlato

22. 4. 2017 18:40
Finští hokejisté mají šanci na mistrovství světa hráčů do 18 let v Popradu obhájit titul z loňska.
Hokejisté Finska vyřadili ve čtvrtfinále české mladíky
Hokejisté Finska vyřadili ve čtvrtfinále české mladíky | Foto: Lukáš Filipec

Poprad - Hokejisté Finska v semifinále MS zdolali Rusko 2:1 v prodloužení a v neděli od 19:30 se utkají o zlato se Spojenými státy. Američané porazili obhájce stříbra Švédsko 4:3 rovněž až v prodloužení.

Finové i podruhé na turnaji v play off zvládli nastavení. Ve čtvrtečním čtvrtfinále zdolali Českou republikou 6:5 v prodloužení. Obhájci titulu v boji o finále vedli od 26. minuty, kdy v přesilové hře skóroval Jesse Ylönen, který zblízka po parádní kličce překonal gólmana Maxima Žukova.

Ve 42. minutě Rusové vyrovnali. Po akci Alexeje Teropčenka snadno doklepl puk Kirill Slepec. V čase 67:01 rozhodl ránou od modré čáry Toni Utunen. V Popradu budou Finové útočit na čtvrté zlato z MS, když triumfovali také v letech 1999 a 2000.

Američané mohou ovládnout světový šampionát už podesáté a vrátit se na trůn po roční pauze. Naposledy triumfovali před dvěma roky v Zugu, kde ve finále porazili právě Finy. Na medaili dosáhl tým USA počtrnácté za sebou. Díky trefě Seana Dhooghea v čase 69:39 dovršil proti Švédsku obrat z nepříznivého stavu 2:3. Předtím obhájci bronzu v utkání dvakrát vedli.

Semifinále:

Finsko - Rusko 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branka: 26. Ylönen, 68. Utunen - 42. Slepec.

USA - Švédsko 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 11. Pastujov, 27. Gildon, 48. Hughes, 70. Dhooghe - 21. Olofsson, 45. Zetterlund, 47. Sylvegard.