Finský brankář Rask se upsal Bostonu na osm let

11. 7. 2013 8:13
Obě strany se dohodly na prodloužení spolupráce. Rask, který byl v pozici chráněného volného hráče, má garantovaný celkový příjem 56 milionů dolarů.
Tuukka Rask ve finále Stanley Cupu.
Tuukka Rask ve finále Stanley Cupu. | Foto: Reuters

Boston - Finský hokejový brankář Tuukka Rask podepsal v zámořské NHL podle očekávání nový dlouhodobý kontrakt s vedením Bostonu. Obě strany se dohodly na prodloužení spolupráce o osm let, přičemž Rask, který byl v pozici chráněného volného hráče, má za toto období garantovaný celkový příjem 56 milionů dolarů.

Šestadvacetiletý rodák z města Savonlinna má za sebou první celou sezonu na pozici týmové jedničky, před níž uzavřel s Bruins pouze roční smlouvu na 3,5 milionu dolarů. Kvůli výluce ji začal v extraligové Plzni a měl tak podíl na historickém titulu Západočechů. S Medvědy zůstal ovšem těsně pod vrcholem, Boston prohrál ve finále Stanleyova poháru s Chicagem 2:4 na zápasy.

Rask se stal v Bostonu brankářem číslo jedna i díky tomu, že Tim Thomas se rozhodl přerušit kariéru. Bruins ovšem v únoru přepustili Thomasova práva newyorským Islanders a jedna z klíčových opor vítězného týmu z roku 2011 je nyní volným hráčem.

V minulém ročníku NHL nastoupil Rask do 36 utkání základní části, v nichž inkasoval v průměru dvě branky na zápas při úspěšnosti zákroků 92,9 procenta. V 22 duelech play off tato čísla ještě vylepšil na 1,88 obdržené branky na utkání a úspěšnost 94 procent. Celkem osmkrát dokázal vychytat čisté konto.

V NHL dosud chytal výhradně za svůj současný klub, přestože ho v roce 2005 draftovalo Toronto. Nechyběl tak u triumfu Bruins ve Stanley Cupu před dvěma lety, kdy kryl záda Thomasovi, ale v play off se do hry nedostal.