Fotbalová prohra. Češi nestačili na Švédy

27. 4. 2013 16:10
Čeští hokejisté prohráli na Českých hrách se Švédskem 0:1, ve večerním duelu porazili Rusové 2:1 po samostatných nájezdech Finsko.
Čeští hokejisté na Švédy nestačili, prohráli 0:1.
Čeští hokejisté na Švédy nestačili, prohráli 0:1. | Foto: Reuters

Praha - Čeští hokejisté prohráli ve druhém zápase na Českých hrách 0:1 se Švédskem. Seveřanům stačila na výhru jediná branka, kterou vsítil na konci první třetiny Pär Arlbrandt.

Přesto Hadamczikovi svěřenci stále mají šanci na celkové vítězství v seriálu Euro Hockey Tour, o nějž se zítra poperou s Ruskem. To vyhrálo 2:1 po samostatných nájezdech Finy a díky tomu se již nyní stali vítězi brněnského turnaje Švédové.

První třetina plná šancí

Přestože v utkání padl pouze jeden gól, oba týmy si vytvořily šancí mnohem víc. Nejprve hrozili Švédové, zvláště proti osamocenému Hjalmarssonovi musel Salák vytáhnout skvělý zákrok.

Na druhé straně znemožnil lepší zakončení Koukalovi faul Jämtina, ovšem v oslabení ujel Andersson, jehož nedovoleně zastavil Linhart. Švédský útočník dostal šanci na reparát při trestném střílení, Saláka však nepřekonal. Podobně si v samostatném úniku vedl Kovář.

Přesto se v úvodní části bezbrankové skóre přece jen měnilo. Jämtinovu akci po křídle přesně zakončil Arlbrandt.

Kýžené vyrovnání nepřišlo

Šance se rojily také po přestávce. Pomáhaly tomu místy propustnější obrany, a tak se sám před Salákem ocitnul například Hjalmarsson. Češi byli blízko vyrovnání při vlastním oslabení, ale Vrána trefil jen tyč.

Ta zvonila také za Salákem, když od modré čáry pálil Fälth. Zvýšit švédský náskok mohl také Arlbrandtově, jenže svůj únik neproměnil. Český tým se proti obraně soupeře prosazoval čím dál hůř a neskóroval ani ze závěrečného náporu.

Rusové opět odskočili českému výběru

Hokejisté Ruska zdolali na Českých hrách v Brně Finsko 2:1 po samostatných nájezdech. Vedou tak tabulku Euro Hockey Tour o dva body před Českem, s kterým se v neděli utkají o celkový triumf. Sborné k prvenství stačí i porážka v nastavení. Výsledek rozhodl o tom, že závěrečný turnaj série vyhráli Švédové.

Rusové se v úvodu ubránili při Birjukovově vyloučení, ale v šesté minutě už Košečkin inkasoval, když se trefil přesně do pravého horního rohu jeho branky Hytönen. Zvýšit mohl po úniku Anttila. Sborná se snažila vyrovnat, ale další dvě šance Suomi měl Aaltonen.

Nájezdy rozhodl Mozjakin

V druhé části se stav nezměnil a největší možnost Ruska promarnil Pěrežogin. Po 48 vteřinách třetí třetiny se ale sborná dočkala vyrovnání, když po Petrovově přihrávce překonal gólmana Ortia volný Těreščenko. Otočit stav mohl Kuzněcov.

Prodloužení neodvrátily ani Těreščenkova šance při Haatajaově vyloučení ani Salminenův únik v posledních vteřinách. V nastavení se nerozhodlo a v rozstřelu se prosadil jako jediný Mozjakin.

České hokejové hry v Brně, čtvrtý díl Euro Hockey Tour:

ČR - Švédsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 19. Arlbrandt (Jämtin). Rozhodčí: Anisimov, Sergejev (oba Rus.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 3:5, navíc Jan Kovář (ČR) 10 min. Bez využití. Diváci: 5931.

ČR: Salák - Voráček, Čáslava, Nakládal, Krejčík, Trončinský, Linhart - Kašpar, Novotný, Hubáček - Hertl, Vrána, Tenkrát - Gulaš, Jan Kovář, Vondrka - T. Rachůnek, Koukal, I. Rachůnek - od 33. navíc Sekáč. Trenér: Alois Hadamczik.
Švédsko: Gustafsson - Ahnelöv, Fransson, Andersén, Fälth, S. Kronwall, Granberg, Viklund, Rahimi - J. Ericsson, Lindberg, Thörnberg - Danielsson, Rosén, Klasen - Jämtin, S. Hjalmarsson, Arlbrandt - Andersson, Pettersson, Omark. Trenér: Pär Marts.

Rusko - Finsko 2:1 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 41. Těreščenko (Petrov), rozhodující sam. nájezd Mozjakin - 6. Hytönen (Pesonen). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Hlavatý, Pešek (všichni ČR). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 3826.

Rusko: Košečkin - I. Nikulin, Rjasenskij, Medveděv, J. Birjukov, Bělov, Denisov, Rylov, Kornějeve - Pěrežogin, Šipačov, Popov - Petrov, Těreščenko, Mozjakin - Soin, Svitov, Plotnikov - Kuzněcov, Kazionov,
Averin - Tichonov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
Finsko: Ortio - Hietanen, Mäenpää, Kousa, Lepistö, Laakso, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Aaltonen, Hytönen, Pesonen - Haataja, Viitaluoma, Salminen - Hagman, Wirtanen, Osala - Anttila, Lahti, Sallinen - Pihlström. Trenér: Jukka Jalonen.