FOTO Gretzky a spol. vyzvali Sbornou

"Série století" byl duel dvou tehdejších hokejových velmocí, SSSR a Kanady, které se vroce 1972 poprvé utkaly v nejsilnějším složení proti sobě. Sestávala se z osmi duelů, z nichž čtyři se hrály v Kanadě a čtyři v Moskvě.
Mark Messier ani Glenn Anderson (na snímku) se jich sice nezúčastnili, ovšem i oni rádi zavzpomínali na historii, která před čtyřiceti lety hýbala hokejem.
Mimochodem celou sérii v roce 1972 nakonec rozhodl po třech vítězstvích v jednotlivých zápasech na každé straně a jedné remíze v poslední minutě osmého duelu Paul Henderson, když vstřelil v moskevských Lužnikách gól na 5:6.
Rusové přitom v sérii vedli 3:1 na zápasy a v posledním utkání na začátku třetí třetiny dokonce o dvě branky, ale Kanadě se povedl dokonalý zvrat. "Věděli jsme, že si lidé tyhle zápasy budou jednou provždy pamatovat a že pokud sérii neotočíme a nevyhrajeme poslední tři zápasy, budeme až do konce života "ti, co prohráli", zavzpomínal sám Henderson.