Kanada zválcovala i Slováky, Maďaři udělali krok k záchraně

Aktualizováno 14. 5. 2016 18:27
Finská hokejová reprezentace pokračuje na mistrovství světa v Rusku vítězně. Hokejisté Suomi si poradili i s Francií a po výhře 3:1 na turnaji stále neztratili ani bod.
Kanada je dál suverénní
Kanada je dál suverénní | Foto: Reuters

Petrohrad - Slováci proti favoritovi celého hokejového šampionátu neuspěli. V sobotním utkání skupiny B prohráli s Kanadou vysoko 0:5 a zůstávají tak nadále za hranicí postupu do čtvrtfinále.

Finové potvrdili roli favorita a přehráli Francii 3:1 a zajistili si postup do čtvrtfinále play off. Seveřané dali všechny góly mezi 25. a 35. minutou, Francouzi snížili až v závěru. V dresu vítězů, kteří zatím na turnaji ani jednou nezakolísali, si dva body za gól a nahrávku připsali shodně útočníci Aleksander Barkov a Patrik Laine.

Krok k záchraně ve světové skupině udělalo Maďarsko, které porazilo Bělorusy 5:2 a mají první tři body do tabulky.

Slováci na sehranou Kanadu nestačili

Slováci sice vstupovali do zápasu proti Kanadě pod velkým tlakem z hlediska situace ve skupině, na druhou stranu mohli suverénní javorové listy jedině překvapit. Slovensko přečkalo úvodní tlak, ale po dvanácti minutách inkasovalo. Střela Morgana Riellyho od modré čáry se vlezla mezi nohy Marcinka a překvapila Júlia Hudáčka.

Slovákům se v první třetině podařilo ubránit obě kanadské přesilovky a po té druhé sami ohrozili brankáře Talbota. Jenomže Viedenského teč skončila pouze na oblouku brány, Perryho únik zastavil povedeným zákrokem Hudáček. Minutu před sirénou přidala Kanada gól do šatny. Sekera daroval puk Marchandovi, po jehož přihrávce uklidil puk pod břevno pohotový Matt Duchene.

Druhá třetina začala pro Slováky vesměs pozitivně. Znovu se ubránili v oslabení po vyloučení Draveckého a právě slovenská dvaadvacítka mohla vzápětí snížit. Laxní rozehrávku Kanaďanů přerušili Bartánus s Marcinkem, Dravecký ale v pádu místo odkryté klece nastřelil břevno. Za další tři minuty vychytal další Draveckého pokus z mezikruží Talbot.

Kanaďané si uvědomili, že nechtějí Slováky pustit zpět do zápasu, a zase trochu více přidali. Daňo oslabil svůj tým zbytečným faulem a čtvrtou přesilovku v zápase už Kanada využila. McDavid viděl před brankou Taylora Halla a nejlepší střelec Kanaďanů přidal šestý gól na turnaji.

Ve druhé třetině udeřili úřadující šampioni ještě jednou, znovu minutu před jejím koncem. Reinhart přihrál před bránu Marku Scheifelemu, jenž si prohodil Jurča a v pádu zakončil nádherně k tyči. Po dvou periodách bylo prakticky rozhodnuto, Slováci třetí část nakonec úplně vypustili.

Dlouhé minuty se hrálo bez střely na Talbotovu branku, naopak Július Hudáček měl vedle bekhendového pokusu Domiho starosti i s dalšími závary na brankovišti. Ještě jednou musel pro puk do branky. Perry si vybruslil na kruh, naznačil střelu a ještě posunul kotouč na volného Dericka Brassarda. Ten usměrnil kapitánovu přihrávku do sítě a završil kanadské vítězství.

Slováci nepřekvapili a potřetí v řadě prohráli. Za předpokladu, že Němci porazí Maďary, museli by Slováci k postupu do čtvrtfinále zvítězit v obou zápasech s Finskem i USA. Kanada se popere s Finy o první příčku.

Finové jsou nadále suverénní

První třetina příliš vzruchu nepřinesla. Koskiranta měl sice už ve třetí minutě velkou příležitost otevřít skóre, v ní ho ale vychytal Huet. O posílení nadějí na čtvrtfinále hrající Francouzi nebyli příliš nebezpeční, ale o moc lépe si přes střeleckou převahu i dvě přesilovky nevedli ani vysoce favorizovaní Finové.

Bezbrankový stav změnila až početní výhoda Finů číslo tři, v níž od modré čáry zacílil přesně po 25 odehraných minutách obránce Lindell. Pak následovaly chvíle, v nichž byl dlouho v hlavní roli videorozhodčí. V prvním případě, kdy bek Auvitu fantastickým zákrokem holí zaskočil po ráně Koiva za Hueta, se stav neměnil. Po dalším dlouhém zkoumání teče Barkova ve 31. minutě už se však mohli Seveřané radovat z druhé trefy.

Nedlouho poté se navíc prosadil už popáté na turnaji finský talent Laine a naděje Francouzů na překvapivé body mizely v nedohlednu. Zpět ji nepřivála ani třetí třetina, v níž Francie vlažně hrající Finy přestřílela 10:3. V polovině 53. minuty sice díky velkému důrazu na brankovišti využil přesilovku Bellemare, jehož trefu musel rovněž posvětit videorozhodčí, jenže na více už outsider nedosáhl ani v power play.

Maďaři bojují o elitu

První větší zákrok v duelu Maďarska a Běloruska musel předvést Rajna, který v páté minutě vychytal Kovyršina. Vzápětí byl na druhé straně v šanci Gergö Nagy a trefil se přesně k tyči.

Bělorusové pak hráli první přesilovku v utkání, ale kromě toho, že v ní sami nebyli úspěšní, nachytal je dvě vteřiny před jejím koncem svou první dnešní trefou János Vas, jemuž ke gólu výrazně pomohl jeden z Bělorusů. Další přesilovku už Bělorusko zvládlo brilantně, po pěti vteřinách početní výhody snížil dorážející Platt.

Dudás mohl svému celku vrátit dvoubrankový náskok, ale gólman Lalande byl proti a místo toho vzápětí vyrovnal na druhé straně zapomenutý Gavrus. Nadšeně bojující Maďaři se ale nevzdávali a 32 vteřin poté, co se duel přehoupl do druhé poloviny, je poslal znovu do vedení Sebök, který úspěšně zakončit samostatný únik. Ve 34. minutě se navíc Galló úspěšně ujal koncovky přečíslení dvou na jednoho a bylo to 4:2.

Do běloruského brankoviště vzápětí nastoupil Koval, který sice již do konce utkání neinkasoval, jenže Bělorusko nedokázalo své manko stáhnout. A nepovedlo se to ani v závěru, kdy Koval zamířil na střídačku, aby tak jeho tým na poslední minutu a čtvrt podpořil přesilovku také hrou bez gólmana. Tři vteřiny před sirénou naopak střelou přes celé kluziště trefil prázdnou branku János Vas.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina B - Petrohrad:

Francie - Finsko 1:3 (0:0, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 53. Bellemare (S. Treille, Auvitu) - 25. Lindell (Mikael Granlund, M. Koivu), 31. Barkov (Laine, J. Jokinen), 35. Laine (J. Jokinen, Barkov). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Sidorenko (Běl.) - Fluri (Švýc.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 4278.

Francie: Huet (51. Quemener) - Auvitu, Moisand, Beron, Dieude-Fauvel, Janil, Raux - Fleury, Bellemare, S. Treille - Y. Treille, Meunier, Perret - Claireaux, Ritz, Desrosiers - Lamperier, T. Da Costa, Bertrand - Berthon. Trenér: Dave Henderson.

Finsko: Koskinen - Pokka, Lindell, Jaakola, Hietanen, Kukkonen, Ohtamaa, Salmela - Laine, Barkov, J. Jokinen - L. Komarov, M. Koivu, Mikael Granlund - Pyörälä, Koskiranta, Aho - Pihlström, Lajunen, Pulkkinen - od 41. navíc Sallinen. Trenér: Kari Jalonen.

Maďarsko - Bělorusko 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky:
6. G. Nagy (Kóger, Sarauer), 11. J. Vas (Sarauer), 31. Sebök (Szirányi), 34. Galló (Sofron, Szirányi), 60. J. Vas - 13. Platt (Stěpanov), 27. Gavrus (Kovyršin, Stěpanov). Rozhodčí: Kubuš (SR), Wehrli (Švýc.) - Ritter (USA), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 4539.

Maďarsko: Rajna - Wehrs, Szirányi, Dudás, Sagert, Stipsicz, M. Vas, Mestyán - Sofron, Bartalis, Galló - Benk, J. Vas, K. Nagy - Kóger, Sarauer, G. Nagy - Erdély, Sebök, Magosi - Kovács. Trenér: Rich Chernomaz.

Bělorusko: Lalande (34. Koval) - Gotovec, Djukov, Lisovec, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Ustiněnko - A. Kosticyn, Pavlovič, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - Stěpanov, Kovyršin, Gavrus - Drozd, Kitarov, Děmkov - N. Komarov. Trenér: Dave Lewis.

Kanada - Slovensko 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
12. Rielly (Brassard), 19. Duchene (Marchand), 34. Hall (Stone, McDavid), 39. Scheifele (Reinhart, Stone), 51. Brassard (Perry, Murray). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Olenin - Lazarev (oba Rus.), Kaderli (Švýc.). Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 5512.

Kanada: Talbot - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Matheson, Dumba - Stone, Scheifele, Domi - Perry, Brassard, Hall - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Duchene, McDavid, Marchand - Reinhart. Trenér: Bill Peters.

Slovensko: J. Hudáček - Sekera, Marinčin, Švarný, Meszároš, Mikuš, Graňák, Jaroš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Daňo, Réway, Bakoš - Dravecký, Marcinko, Bartánus - Skalický, Lušňák, Cehlárik. Trenér: Zdeno Cíger.