Francouz zvládl premiéru v KHL a předčil v nájezdech Kováře

26. 8. 2015 19:18
Český hokejový brankář Pavel Francouz vychytal při své premiéře v KHL Čeljabinsku v domácím vystoupení proti Jekatěrinburgu výhru 2:1.
Pavel Francouz
Pavel Francouz | Foto: CPA

Moskva - Český hokejový brankář Pavel Francouz vychytal při své premiéře v Kontinentální lize Čeljabinsku v domácím vystoupení proti Jekatěrinburgu výhru 2:1 po samostatných nájezdech, o které rozhodl ve čtvrté sérii rozstřelu jeho krajan Martin Růžička. Posila Traktoru z mistrovského Litvínova tak vyšla vítězně ze souboje s dalším reprezentačním gólmanem Jakubem Kovářem.

Oba čeští brankáři byli dlouho neprůstřelní. Jako první inkasoval ve 44. minutě hostující Kovář, před kterého se natlačil Andrej Popov. Traktor inkasoval v oslabení deset minut před koncem třetí třetiny, kdy se před Francouzem ocitl Arťom Garejev a bekhendem jej překonal.

V rozstřelu vstoupili do hry i další Češi. Posila Avtomobilistu z Jokeritu Helsinky Petr Koukal ve druhé sérii překonal Francouze a vyrovnal na 1:1. Na konci třetího kola rozstřelu mohl rozhodnout Ondřej Roman, ale akvizice z Vítkovic na bývalou oporu Litvínova nevyzrála. A když při dalším pokusu Koukal tentokrát neuspěl, rozhodl forhendovým blafákem mezi Kovářovy betony Růžička.

Vítězný gól si nájezdech zaznamenal i útočník Tomáš Zohorna, který tak ozdobil svůj debut v KHL v dresu Chabarovsku a zařídil výhru na ledě Medveščaku Záhřeb 3:2. Amur otočil nepříznivý stav 0:2, když chorvatskému klubu zařídil dvoubrankový náskok ve 24. minutě po přihrávce Marka Kvapila Tomáš Mertl. Posila Záhřebu z Hradce Králové se také představila v KHL poprvé v kariéře.

Chabarovsk vyrovnal ještě ve druhé třetině. V rozstřelu nejdříve neuspěl Kvapil, Zohorna na Dannyho Taylora vyzrál a po neproměněném pokusu Gilberta Brulého pojistil výhru hostů Vladislav Ušenin.

Český trenér Miloš Říha starší musel při obnovené premiéře na lavičce Slovanu Bratislava, s který při posledním působení v roce 2005 získal ještě ve slovenské extralize titul, strávit porážku s Vladivostokem 1:3.

Kontinentální hokejová liga:

Čeljabinsk - Jekatěrinburg 2:1 po sam. nájezdech (rozhodující sam. nájezd M. Růžička), Dynamo Moskva - Novosibirsk 4:3 v prodl., Nižněkamsk - Chanty-Mansijsk 2:1, Viťaz Podolsk - Novokuzněck 2:1 po sam. nájezdech (za hosty Kousal 0+1), Slovan Bratislava - Vladivostok 1:3, Záhřeb - Chabarovsk 2:3 po sam. nájezdech (Mertl 1+0, Kvapil 0+1 - T. Zohorna rozhodující sam. nájezd).