Francouzi pomohli Čechům do play off. Slováci na MS končí

Aktualizováno 19. 5. 2014 22:00
Hokejisté Francie porazili v pondělním odpoledním zápase skupiny A na MS v Minsku Dánsko 6:2, a zajistili si tak účast ve čtvrtfinále.
Francouzi o své výhře nad Dány rozhodli stejně jako v zápase se Slováky čtyřmi góly v třetí třetině. Postoupili tak do čtvrtfinále a zároveň zajistili postup i Čechům. | Foto: Reuters

Minsk - Hokejisté Francie porazili v pondělním odpoledním zápase skupiny A na MS v Minsku Dánsko 6:2, a zajistili si tak po 19 letech teprve svou druhou účast ve čtvrtfinále šampionátu.

Svou výhrou zároveň poslali do čtvrtfinále i Česko, s nímž se v úterý od 19:45 utkají o třetí místo, tedy o to, kdo se ve čtvrtečním čtvrtfinále vyhne dosud suverénním Rusům.

Francouzi si zajistili výhru stejně jako proti Slovákům čtyřmi góly ve třetí třetině, hned dvakrát se trefil Stéphane Da Costa, který na turnaji skóroval už pošesté a už jen jediný gól mu schází na nejlepšího střelce turnaje Viktora Tichonova. Navíc si připsal i dvě asistence.

Výhra Francouzů tak vzala vedle Dánů šanci na postup do play off i Slovákům a Norům.

Dánům pak ve večerním zápase zajistila záchranu prohra Italů se Švédy 1:5. Italové se tak stejně jako Kazaši po roce loučí s elitní skupinou, Švédové se naopak posunuli na první místo před Kanadu, která však má k dobru úterní zápas s Norskem.

Dáni tahali za kratší konec celý zápas

Do závěrečné třetiny oba celky vstupovaly za stavu 2:2 a zdálo se, že 35 minut mátožně hrající Dánové mají psychicky navrch.

Dvěma nenápadnými góly – po střelách od modré, kdy tu první Jespera B. Jensena v úvodní třetině tečoval francouzský bek Besche, tu druhou pak ve 35. minutě jeho jmenovec Jesper Jensen.

Jenže Dáni psychické výhody po vyrovnáních využít nedokázali. Naopak. V poslední třetině je během čtyř střídání v řadě po 50. minutě zápasu smetla první francouzská pětka, když dokázala využít chyb v defenzivě soupeře k totální demolici.

Francouzi dohrávali v euforii

Rozložení Dáni mohli následně dohrát zápas alespoň v početní výhodě, místo toho naopak v poslední minutě nasbírali tři dvouminutové tresty a završili svůj zmar. "Jejich první pětka je strašně silná. Upozorňovali jsme na ni, ale stejně rozhodli," kroutil hlavou dánský brankář Simon Nilsen.

"Mysleli jsme, že máme psychicky navrch, když jsme vyrovnali, bohužel jsme ale v poslední třetině příliš chybovali a oni to tvrdě potrestali," dodal sklesle.

"Dneska jsme rozhodli my, to ale není podstatné. Hrajeme jako tým a skvěle nás drží Huet v brance. Na úterní zápas s Čechy se moc těšíme," zářil naopak jako sluníčko hrdina Stéphane Da Costa.

Kdo se vyhne našlapanému Rusku?

Ten si sám připsal na konto čtyři body (2+2), celá první francouzská formace s Bellemarem a Rousselem nasbírala dohromady třináct kanadských bodů. Právě na ní si budou muset dát zítra čeští hráči největší pozor. Duel s Francií de facto může rozhodnout i o medailích.

Kromě suverénního Ruska jsou totiž ostatní týmy na tomto šampionátu nesmírně vyrovnané a to včetně Kanady se Švédskem, které zatím své protivníky také nijak výrazně nepřehrávají.

Pokud Francii Růžičkova parta porazí, skončí na třetím místě a bude tak nasazená do druhé větve pavouku play off než Ovečkin a spol.

Švédové využili čtyři přesilovky

Úřadující světoví šampioni vyhráli i proto, že využili čtyři přesilové hry. "Přesilovky se nám daří proto, že se dobře pohybujeme. To je důležité. Odvedli jsme dobrou práci," pochvaloval si útočník Gustav Nyquist, který se na výhře podílel dvěma góly.

Švédům se vydařil vstup do zápasu a již po 48 sekundách se ujali vedení, když se do samostatného nájezdu dostal Nyquist a překonal brankáře Bellissima.

Rychlé vedení ale Seveřany ukolébalo a Italové vycítili šanci. V 11. minutě se jim také podařilo vyrovnat, když Joacima Erikssona, který nastoupil poprvé na turnaji, překonal Gander.

Ještě v první třetině ale Švédsku získal vedení zpět v přesilové hře přesně a tvrdě střílející Ekholm. Klíčový krok k výhře a uchování šance na prvenství ve skupině udělali favorité v závěru druhé části, kdy svojí druhou trefou v zápase zvýšil na 3:1 Nyquist a poté skóroval i Danielsson.

Italové: Je to pro nás frustrující

Na začátku třetí třetiny mohli Italové snížit, ale podruhé Erikssona nepřekonali a s blížícím se koncem tak bylo jasné, že po roce opět sestoupí spolu s Kazachstánem zpět do divize I.

Navíc v přesilovce v 56. minutě opět inkasovali, na konečných 5:1 upravil pohotově dorážející Ericsson.

"Je to pro nás frustrující. Jsme úplně vyždímaní," řekl trenér Tom Pokel a poukázal na to, že Italové se mezi elitou udrželi naposledy v roce 2007. O rok později sestoupili a následně pravidelně postupují a hned zase sestupují.

"Ve všech sedmi zápasech, které jsme tady odehráli, jsme inkasovali jako první," litoval Pokel. Dalším problémem podle něj bylo, že Italové na celém turnaji vstřelili jen šest branek.

Dánsko - Francie 2:6 (1:2, 1:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 16. J. B. Jensen (Staal, Jakobsen), 35. Staal (J. Jensen, Bjorkstrand) - 2. Desrosiers (Meunier, Y. Treille), 20. Roussel (Amar, Bellemare), 50. Bellemare (Roussel, S. da Costa), 51. S. da Costa (Roussel, Bellemare), 53. Manavian (Roussel, S. da Costa), 56. S. da Costa. Rozhodčí: Rantala (Fin.), Sidorenko (Běl.) - Fluri (Švýc.), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 7450.
Dánsko: Nielsen - M. Lauridsen, J. B. Jensen, Larsen, Lassen, O. Lauridsen, Kristensen, Bruggisser - Boedker, Green, Christensen - N. Jensen, Madsen, Hansen - Staal, J. Jensen, Bjorkstrand - Storm, Jakobsen, Poulsen. Trenéři: Jan Karlsson.
Francie: Huet - Auvitu, Besch, Manavian, Amar, Janil, Chakiachvili, Dieude Fauvel - Roussel, Bellemare, S. da Costa - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, T. da Costa, Raux - Ritz, Henderson, Tardif. Trenér: Dave Henderson.

Itálie - Švédsko 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Gander (Felicetti, Tudin) - 1. Nyquist (Klasen), 17. Ekholm (Klasen), 35. Nyquist (Danielsson, Klasen), 38. Danielsson (Ekholm, Klasen), 56. Jimmie Ericsson (Nygren, Möller). Rozhodčí: Šindler (ČR), Gofman - Raming (oba Rus.), Carnathan. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:4. Diváci: 7878.
Itálie: Bellissimo - Egger, Nicoletti, Hofer, Borgatello, Larkin, Sullivan, Johnson, Trivellato - Ihnacak, Rocco, Borrelli - Scandella, Kostner, Di Casmirro - Gander, Tudin, Fontanive - Insam, Anton Bernard, Ramoser. Trenér: Tom Pokel.
Švédsko: Joacim Eriksson - Fransson, Ekholm, Andersén, Burström, Erixon, Gustafsson, Nygren - Axelsson, Backlund, Möller - Klasen, Järnkrok, Nyquist - Jimmie Ericsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Danielsson, J. Lundqvist, Rasmussen. Trenér: Pär Marts.