Frolík s Hudlerem bodovali a dovedli Calgary k výhře

Aktualizováno 14. 11. 2015 8:29
Michael Frolík slaví gól.
Michael Frolík slaví gól. | Foto: Reuters

New York - Český útočník Michael Frolík pomohl v pátečním utkání NHL jedním gólem k výhře Calgary 3:2 v prodloužení na ledě Washingtonu. Vítězství kanadského týmu podpořil jednou asistencí ještě Jiří Hudler. Přihrávku si připsal i obránce Jakub Kindl, který podlehl s Detroitem doma San Jose 2:3.

Frolík skóroval jen v jednom z předchozích 17 zápasů, ale stálo to za to. Hattrickem zařídil výhru nad Edmontonem. Tentokrát kladenský odchovanec střelou z mezikruží otevřel gólový účet zápasu a po asistenci Hudlera zvyšoval v úvodu třetí třetiny Sean Monahan. Washington si dvěma trefami vynutil prodloužení, které rozhodl druhým gólem v zápase Monahan.

"Ráno jsme mluvili o charakteru a odhodlání bojovat každé střídání. Domácí si zaslouží uznání, stejně jako my hráli druhý zápas ve druhém dni, přesto nás dokázali ve třetí třetině dostat pod tlak a smazat dvoubrankovou ztrátu. Jakmile ale v závěru vyrovnali, začali jsme hrát zase koncentrovaněji a udeřili v prodloužení," řekl trenér Calgary Bob Hartley, který za nejlepšího hráče označil Karri Rämöa.

Ovečkin se rekordu stále nedočkal

Finský gólman byl přitom na začátku sezony v nemilosti. Po třech porážkách ho vedení klubu poslalo na farmu a zařadilo ho na listinu volných hráčů. Při zranění Jonase Hillera se ale Rämö chytil druhé šance. Ve Washingtonu zneškodnil 34 střel a zabránil taky Alexandru Ovečkinovi stát se nejlepším ruským kanonýrem v historii NHL. Ovečkin se o prvenství dělí se Sergejem Fjodorovem, oba mají na kontě 493 branek.

Od vyrovnání ruského rekordu Ovečkin neskóroval ve třech zápasech. V jednom z nich mu pochytal 15 střel český gólman Detroitu Petr Mrázek. "Nejlepší rada, jakou mu můžu dát, je, aby hrál svou hru. Stejně tak musí hrát normálně i jeho spoluhráči. Nehledat ho zbytečnými přihrávkami, když sami mohou střílet. Dal už v soutěži tunu gólů, a když budou hrát, jak jsou zvyklí, zaručuju jim, že rekordní gól brzy vstřelí," uvedl trenér Washingtonu Barry Trotz, který koučoval 1294. zápas v soutěži. Jen devět trenérů absolvovalo v historii NHL více utkání.

Dacjuk se po pěti měsících vrátil na led

V brance Detroitu dostal před Petrem Mrázkem přednost Jimmy Howard, na kterého prošlo pouhých 14 střel. Tři z nich ale byly gólovou odpovědí na úvodní trefu Tomáše Tatara. V závěrečných minutách už jen domácí snížili na konečných 2:3, když se po přihrávce Kindla prosadil Teemu Pulkkinen. V dresu poražených nastoupil poprvé v sezoně Pavel Dacjuk, který v červnu podstoupil operaci kotníku.

"Měl jsem několik dobrých šancí, chtěl jsem dát gól. Tým to dnes hodně potřeboval," řekl Dacjuk po zápase, který kvůli teroristickým útokům v Paříži provázela zvýšená bezpečnostní opatření. "Bylo fajn zase hrát. I když v první třetině mi to přišlo, jakoby kolem mě všichni lítali. Pomalu jsem se každým střídáním zlepšoval, ve třetí třetině už to bylo ok. V příštím zápase už na mě možná nebudou čekat, než je doženu," pousmál se ruský útočník.

Návraty Eliáše a Rozsívala se blíží

Marek Židlický si mohl v pátek připsat jubilejní 800. start v NHL, ale zůstal jen mezi náhradníky. I bez českého obránce New York Islanders zvítězili v Anaheimu 4:1. Naopak po dlouhodobých zraněních se blíží první start v sezoně Michala Rozsívala a Patrika Eliáše. Rozsíval, který v play off minulého ročníku utrpěl zlomeninu kotníku, by měl podle kouče Chicaga Joela Quennevillea nastoupit už o víkendu proti St. Louis.

Eliáš chybí New Jersey kvůli potížím s kolenem od začátku přípravy. Zkušený útočník už trénuje individuálně a příští týden vyrazí s týmem k sérii tří venkovních zápasů. "Nejsem si jistý, kdy přesně nastoupí, ale jeho zdravotní stav se hodně zlepšil. Dalším krokem je dostat ho do každodenní rutiny a zapojit ho do přípravy týmu," uvedl trenér Devils John Hynes na adresu devětatřicetiletého Eliáše.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Zdroj: Sport

Výsledky NHL:

Pittsburgh - Columbus 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky: 60. Hörnqvist - 32. Hartnell, 33. Saad. Střely na branku: 29:28. Diváci: 18.610. Hvězdy zápasu: 1. Saad, 2. Bobrovskij (oba Columbus), 3. Hörnqvist (Pittsburgh).

Washington - Calgary 2:3 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 0:1)

Branky: 46. Latta, 56. Beagle - 42. a 62. Monahan (na první Hudler), 28. Frolík. Střely na branku: 36:29. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Monahan (Calgary), 2. Beagle (Washington), 3. Rämö (Calgary).

Detroit - San Jose 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Branky: 4. Tatar, 59. Pulkkinen (Kindl) - 8. Karlsson, 18. Nieto, 31. Pavelski. Střely na branku: 28:14. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski, 2. Jones (oba San Jose), 3. Dacjuk (Detroit).

Anaheim - NY Islanders 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 32. Perry - 43. a 57. Nielsen, 7. Nelson, 30. Clutterbuck. Střely na branku: 25:29. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Nielsen, 2. Tavares (oba NY Islanders), 3. Perry (Anaheim).