VIDEO Jágr se 692. gólem dotáhl na Yzermana, gól dal i Hertl

Aktualizováno 30. 11. 2013 4:15
Jaromír Jágr se 692. gólem v základní části NHL dotáhl v historické tabulce střelců na osmého Steveho Yzermana. | Video: youtube.com

New YorkJaromír Jágr se 692. gólem v základní části NHL dotáhl v historické tabulce střelců na osmého Steveho Yzermana.

V pátečním zápase na ledě Caroliny dovršil gólem v 57. minutě obrat New Jersey, které čtyřmi góly ve třetí třetině otočilo skóre na 5:2, navíc se v zápase blýskl dvěma asistencemi.

Devils, kteří vrátili Carolině středeční prohru 3:4 ze svého ledu, tak po třech předchozích prohrách opět bodovali a v tabulce Východní konference se dostali na deváté místo právě před svého soupeře.

Svým třináctým gólem v sezoně přispěl k výhře San Jose (6:3) nad St. Louis Tomáš Hertl, který završil skóre do prázdné branky při power-play soupeře.

Třetím gólem v sezoně přispěl k výhře svého týmu i obránce Jan Hejda, který úvodní brankou ze 4. minuty zápasu pomohl Coloradu k triumfu 3:1 na ledě Minnesoty.

Jágr: Já vůbec nikoho nehoním

Jágr, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu, se v 57. minutě dostal zcela sám před brankáře Warda a překonal ho opakovanou střelou pod břevno.

Dalším hráčem v pořadí, jehož může jednačtyřicetiletý odchovanec kladenského hokeje překonat, je Mark Messier, na něhož mu scházejí dva góly.

"Já ale opravdu nikoho nehoním. Užívám si hokej, spoluhráče, způsob, jakým hrajeme. Líbil se mi dnešní výkon naší formace, a když mám radost z naší hry, góly přicházejí automaticky. Až se přestaneme dostávat do šancí, pak si teprve začnu opravdu dělat starosti," přiznal Jágr.

Historické pořadí střelců NHL:

1. Wayne Gretzky (Edmonton, Los Angeles, St. Louis, NY Rangers) 1487 zápasů/894 branek, 2. Gordie Howe (Detroit, Hartford) 1767/801, 3. Brett Hull (Calgary, St. Louis, Dallas, Detroit, Phoenix) 1269/741, 4. Marcel Dionne (Detroit, Los Angeles, NY Rangers) 1348/731, 5. Phil Esposito (Chicago, Boston, NY Rangers) 1282/717, 6. Mike Gartner (Washington, Minnesota, NY Rangers, Toronto, Phoenix) 1432/708, 7. Mark Messier (Edmonton, Vancouver, NY Rangers) 1756/694, 8. Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey) 1417/692 a Steve Yzerman (Detroit) 1514/692, 10. Mario Lemieux (Pittsburgh) 915/690, 11. Teemu Selänne (Winnipeg, San Jose, Colorado, Anaheim) 1409/678.

'Ďáblové' tak vrátili soupeři porážku 3:4 ze středečního vzájemného duelu, v němž Hurricanes několikrát podržel gólman Cam Ward. O jednom z jeho zákroků dokonce Jágr prohlásil, že patří mezi Top 10 všech dob.

Také v pátek Ward dlouho odolával, nakonec ale Devils našli cestu, jak ho překonat.

"Musíte prostě pořád věřit. Snažili jsme se s tím poprat a doufali jsme, že Ward nebude chytat všechno donekonečna," poznamenal Jágr, který už je s 22 body za 11 gólů a stejný počet asistencí druhým nejproduktivnějším českým hráčem v NHL. Na prvního Jiřího Hudlera ztrácí jediný bod.

Burns hattrickem zařídil výhru San Jose

O bod méně než Jágr má na kontě Hertl, který se trefil v závěrečné minutě třetí třetiny do prázdné branky po přihrávce Brenta Burnse, jenž zaznamenal svůj první hattrick v soutěži. U jednoho z jeho gólů asistoval i Hertl.

San Jose vyhrálo díky povedenému úvodu, už ve 12. minutě vedlo 4:0 a slovenský brankář Jaroslav Halák proto po první třetině vystřídal v bráně Blues Briana Elliotta.

St. Louis sice dokázalo v 52. minutě snížit na rozdíl jedné branky, o minutu později však naděje Blues utnul třetím gólem v zápase Burns.

"Před zápasem jsem se přitom necítil nic moc. Včera se člověk na Den díkůvzdání trošku přejedl a dneska jsme neměli žádné rozbruslení. Říkal jsem si, že bych to potřeboval pořádně vyjezdit," usmíval se Burns, který se poprvé trefil už po 35 sekundách hry.

Na straně poražených si dvě asistence připsal obránce Roman Polák, jednu přihrávku má na kontě útočník Vladimír Sobotka

Góly Plekance a Frolíka k výhrám nevedly

Gól a asistenci si na své konto připsal i Tomáš Plekanec, jeho Montreal však prohrál na ledě Washingtonu 2:3 po samostatných nájezdech.

Po gólu českého centra ve 27. minutě Canadiens dlouho vedli, v 55. minutě však vyrovnal Grabovski, a o vítězi tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Zatímco Grabovski ve čtvrté sérii uspěli, Plekanec svůj nájezd neproměnil.

Dobré výkony českých hokejistů nestačily Winnipegu na body na ledě Philadelphie. Jets prohráli 1:2, když jejich jediný gól vstřelil v 53. minutě Michael Frolík.

Český útočník už pouze korigoval stav, Flyers totiž celý zápas vedli. Poprvé překonal Ondřeje Pavelce už v první minutě Hartnell a druhou branku vstřelil ve 26. minutě Couturier.

Český brankář pochytal dvaatřicet střel a měl úspěšnost zásahů 94,1 procenta.

Krejčí přihrával na vítězný gól Bostonu

Na vítězný gól Zdena Cháry nahrál český centr Bostonu David Krejčí, a Bruins tak po obratu ve třetí třetině vyhráli zápas nad New Yorkem Rangers 3:2.

Krejčí u mantinelu v útočném pásmu zachytil špatnou rozehrávku soupeře, nabil Chárovi do palebné pozice mezi kruhy a slovenský zadák se devět minut před koncem třetiny nemýlil.

Bruins tak odčinili nejhorší porážku v sezoně, kterou utrpěli ve středu v Detroitu, kde prohráli 1:6.

"Všichni jsme se po tom utkání cítili hodně špatně. Byl to přesně ten zápas, kdy se všechno spikne proti vám a nic vám nevychází. Myslím, že jsme si dnes spravili náladu a podali velmi dobrý výkon," radoval se Chára.

Crosby si připsal 700. bod v NHL

Naopak první gólová asistence českého obránce Ladislava Šmída po příchodu z Edmontonu nepomohla k výhře hokejistům Calgary, kteří prohráli v Anaheimu 2:5.

Podobně na tom byl i útočník Edmontonu Aleš Hemský, který si také připsal asistenci, jeho tým však prohrál 2:4 v Columbusu

Pozici nejproduktivnějšího hráče ligy si upevnil Sidney Crosby, který přihrál na všechny góly Pittsburghu při výhře 3:0 na ledě Tampy Bay, a překročil tak hranici 700 kanadských bodů v základní části soutěže.

Kanadský útočník má s 36 body v čele kanadského bodování pětibodový náskok před Alexandrem Steenem ze St. Louis a týmovým spoluhráčem Jevgenijem Malkinem, který si v utkání připsal jednu asistenci.

Philadelphia - Winnipeg 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky: 1. Hartnell, 26. Coutuier - 53. Frolík. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 60 minut, inkasoval 2 branky z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 34:26. Diváci: 19.337.

Boston - New York Rangers 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)

Branky: 12. Marchand, 42. Bergeron, 52. Chára (Krejčí) - 14. Nash, 15. McDonagh. Střely na branku: 28:19. Diváci: 17.565.

Tampa Bay - Pittsburgh 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 7. a 59. Kunitz, 49. Sutter. Střely na branku: 21:29. Diváci: 19.065.

NY Islanders - Detroit 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)

Branky: 8. a 37. Helm, 41. a 57. Alfredsson, 47. Nyquist. Střely na branku: 29:30. Diváci: 14.826.

Anaheim - Calgary 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)

Branky: 24. a 52. Penner, 13. Vatanen, 14. Perry, 29. Cogliano - 26. a 33. Jones (na první Šmíd). Střely na branku: 42:21. Diváci: 17.174.

San Jose - St. Louis 6:3 (4:0, 0:1, 2:2)

Branky: 1., 10. a 53. Burns (na druhou Hertl), 4. J. Thornton, 12. Wingels, 60. Hertl - 32. I. Cole (Polák), 43. Backes, 52. Schwartz (Sobotka, Polák). Střely na branku: 32:24. Diváci: 17.562.

Washington - Montreal 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 55. a rozh. nájezd Grabovskij, 26. Fehr - 16. Briere (Plekanec), 27. Plekanec. Střely na branku: 26:37. Diváci: 18.506.

Minnesota - Colorado 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky: 36. Heatley - 4. Hejda, 25. MacKinnon, 60. Landeskog. Střely na branku: 28:21. Diváci: 19.081.

Carolina - New Jersey 2:5 (0:1, 2:0, 0:4)

Branky: 22. Skinner, 27. J. Staal - 19. Fayne (Jágr), 49. Loktionov, 53. Henrique, 54. Zubrus (Jágr), 57. Jágr. Střely na branku: 18:31. Diváci: 15.034.

Columbus - Edmonton 4:2 (1:0, 3:0, 0:2)

Branky: 8. Johansen, 24. Anisimov, 31. Foligno, 38. Skille - 51. Gagner (Hemský), 56. Perron. Střely na branku: 28:27. Diváci: 14.360.

Buffalo - Toronto 3:2 v prodl. (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 28. Moulson, 39. Adam, 61. Ehrhoff - 3. Kessel, 31. Kulemin. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19.070.

Dallas - Chicago 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 17. Peverley - 48. Sharp, rozh. nájezd Smith. Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.532.

3. Colorado 24 18 0 6 73:50 36
4. Minnesota 27 15 4 8 66:64 34
5. Nashville 26 13 2 11 60:72 28
6. Winnipeg 28 12 4 12 73:80 28
7. Dallas 24 12 3 9 68:70 27