Geniální Jágr a bezchybný Rask. Boston zdolal doma Chicago

FOTO Ani létající Crawford neodolal atakům Jágra a spol.
Před zápasem v TG Garden panovala v útrobách arény pohodová atmosféra, když fanoušci Chicaga ochotně pózovali s maskotem domácího Bostonu. V tu chvíli se ale udála i jedna z klíčových chvil - při rozbruslení byl totiž zasažen do tváře Marián Hossa a hosté se museli obejít bez svého klíčového útočníka.
Zatímco jeden z nejdůležitějších mužů na druhé straně ledu - Patrice Bergeron - v sestavě Bostonu nechyběl a ve třetím duelu sehrál na ledě klíčovou roli. Kromě gólu na 2:0 totiž byl vynikající na vhazování s procentuální úspěšností 85 procent!
...
...Domácí na svého soupeře doslova vlétli a drtili je ve všech aspektech hry. "Drcení" zažil doslova a do písmene nejlepší střelec hostí Patrik Sharp (číslo deset).
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
18. 6. 2013 4:49
Reportáž ze třetího finálového zápasu Stanley Cupu mezi Bostonem Bruins a Chicagem Blackhawks.

Boston - Hokejisté Bostonu Bruins porazili v prvním zápase finálové série Stanley Cupu na svém ledě Chicago Blackhawks 2:0 a ujali se vedení 2:1 na zápasy.

Góly vítězů vstřelili hrdina druhého souboje Daniel Paille a Patrice Bergeron, kterému branku připravil v přesilové hře nádhernou přihrávkou Jaromír Jágr - VIDEO ZDE. Čtvrtý duel série, ve kterém si mohou "Medvědi" vybojovat mečbol, je na programu v noci na čtvrtek.

Domácí vládli ve všech ohledech

"Velké vítězství. Můžeme hrát ještě lépe. Zítra potrénujeme a ve středu nás čeká další zápas," zhodnotil zápas gólman Tuukka Rask. "Náš start do zápasu byl skvělý, mohl být ještě lepší, ale nedali jsme gól. Ale povedlo se to třetí lajně, ta nás dostala na koně a potom už jsme, myslím, hráli skvěle," doplnila jen první hvězda zápasu Bergeron.

Je jedno, na jakou statistiku třetího souboje obou finalistů letošní NHL si ukážete, v každé dominovali domácí. Střely? 35:27. Hity? 31:25. Obdivujete skoky hráčů do střel? Pak vězte, že domácí pomohli Raskovi k třetí nule ze sedmi posledních zápasů 17 bloky, hosté Crawfordovi jen sedmi.

Boston nadvládu přetavil v gól až po pauze

Je pro vás důležitý ukazatel úspěšnosti na vhazování? Domácí vyhráli 39 z 55 buly, Bergeron sám měl pak těžko uvěřitelnou úspěšnost 86 procent, když vyhrál 24 ze 28 vhazování!

Prostě nadvláda se vším všudy. A na rozdíl od prvního souboje finálové série na ledě Chicaga vyjádřená i gólově. Ovšem díky skvělému Crawfordovi trvalo domácím vstřelit branku skoro 23 minut.

Hosté sice dostali v úvodním dějství k dobru dvě přesilovky, jestliže první jim nevyšla, druhou dokonale zbabrali. Šance se totiž rodily na druhé straně kluziště. Nejprve dostal šanci zakončit Peverly a navrch i dvě dorážky, Crawford ale odolal.

V oslabení se ještě Paille netrefil

Poté se hnal do brejku po prachbídné rozehrávce ve středním pásmu Paille, jenže kotouč mu utekl a tygřím skokem až za hranicí kruhů mu jej vypíchl kanadským brankář. Mizérie hostí v početní převaze vyvrcholila o pár vteřin později, kdy se hnal do brejku Marchand, jenže mu v poslední chvíli utekl kotouč z čepele hole.

Jelikož ale hosty nenakopla ani přestávka, přišel již zasloužený trest. Třetí letka "Medvědů" dvakrát zbavila hostující hráče kotouče a napodruhé se již Paille střelou nad lapačku Crawforda nemýlil - 1:0.

Boston i nadále dominoval, a když po polovině zápasu dostal k dobru de facto čtyři minuty v početní převaze, ukázal hostím, jak se přesilovky využívají. První dva závary ještě obrana "Jestřábů" ustála, na nádhernou Jágrovu žabičku napříč brankovištěm na hůl skórujícího Bergerona už byl i "gumový" Crawford krátký.

Jágr místo střely raději v dobré situaci nahrával

Na přelomu druhé a třetí periody dostali domácí výhodu další přesilovky, Jágr opět dvakrát kouzlil, tentokrát ale Krejčí ani Seguin jeho pobídky ke skórování nevyužili, v závěru početní výhody to pak již česká osmašedesátka s nahráváním přehnala a zadovkou ve chvíli, kdy mohla střílet, málem vyslala do brejku Kana.

Hosté měli ke změně skóre za celý zápas vlastně tři jakž takž šance - v první třetině tečoval pobídku Keitha nad branku Toews, podobná situace se opakovala i v posledním dějství a už při power play trefil půl minuty před koncem zápasu Bickell tyč.

Jenže kotouč protančil po brankové čáře do rohu a bylo rozhodnuto. Autor střely si pak chtěl zchladit žáhu v bitce, jenže za soupeře si vybral Cháru, a tak i přes snahu čárových skončil po zápasnickém chvatu slovenského obra na lopatkách.

Chicago půjde ve čtvrtém duelu proti historii

Stejně jako celé Chicago, kterému až příliš bolestivě chyběl nejproduktivnější hráč a druhý nejlepší střelec týmu Marián Hossa. Toho při předzápasovém rozbruslení trefil pukem do obličeje jeden z jeho spoluhráčů.

Ať již se slovenským křídelníkem nebo bez něj, ve čtvrtém utkání série v noci na čtvrtek (od 2:00 hodin SELČ) bude muset Chicago zabrat, jinak nebude mít Boston příliš velkou potíž vybojovat si první mečbol finále.

Ovšem pro "Jestřáby" to bude hodně složité, půjdou nejen proti skvělému soupeři, ale i proti statistikám: 21 týmů z 25, které vyhrály za stavu 1:1 třetí duel, slavilo nakonec se Stanley Cupem. V posledních čtyřech letech pak platilo hned třikrát, že vítěz třetího souboje série nakonec vyhrál i celkově.

Finále Stanley Cupu - 3. zápas:

Boston Bruins - Chicago Blackhawks 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Paille (Kelly, Seguin), 35. Bergeron (Jágr, Chára). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Střely na branku: 35:28. Stav série: 2:1.